HAKUSESSA UUSI OBJEKTIIVI

tessa_02

Olen ajatellut hommata uuden objektiivin. Nyt mulla on vain se perus 18-55mm.

Kuvauskohteena on koirat, sitäkin tarkemmin koiranäyttelyt sekä erilaiset koiraharrastukset.

Olisi plussaa jos saisi hyviä liikekuvia sekä ulkona että hallissa. Hintakin vois olla alle 500€.

Ehdotelkaas jotain hyviä objektiivejä. Mielellään Sigman. Kamerana mulla on Sony a3000.

10

387

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NEXISTI
    • telezoom_ehkä

      Ei siinä koirakuvauksessa jouda linssejä vaihtamaan ja jokin kiinteä on aina väärä kuvakulmaltaan. Erityisesti jos kuvaaja on kokematon.

      Eli se 18-55 on oikein hyvä koirien ja ihmistenkin kuvaukseen. Optinen laatu on ihan riittävä.

      Mutta jos ulkona kuvaa ja haluaa tiukemmin rajattuja otoksia jokin telezoomi on tarpeellinen.

    • Hyvä olisi Sigma 70-200mm f/2.8 tai joku vastaava.
      Sony minulle vieras enkä tiedä tuon kennon kokoa.
      Oikeastaan hyvä 35 mm ja tuo riittää pitkälle.
      Itse vierastan noita joissa laajakulma ja tele samassa zoomissa.
      Usein paljon vääristymiä ja huono valovoima. Joku f1.8
      35 mm tai 50 mm on hyvä olla olemassa. Itse tykkään täysikennoisessa
      f1.8 85 mm lasista. Sigman art sarjan 35 mm on hyvä, mutta hieman painava.

      • Manikai

        Kamerassa on E-objektiiviliitäntä, johon objektiivitarjonta on aika heikkoa, niin zoomeissa kuin kiinteissä. Mainittuja Sigmoja ei valmisteta kyseisellä liitännällä. Ja 500 eurolla ei taida oikein hyvää zoomia saada mihinkään kameraan, ainakaan uutena.

        Oikeastaan ainut tuossa hintaluokassa mikä itselleni tulee mieleen on Sonyn E PZ 18–105 mm F4 G OSS, hinta tosin on hieman toivottua korkeampi. Kyllä tuolla ainakin paremmin valaistuissa halleissa kuvailee, kameran APS-C kenno kestää kyllä herkkyden nostamista kohtuu hyvin. Mikään huippu objektiivi siis ei ole kyseessä, mutta kyllä sillä kuvia ottaa.

        Sonylta näyttäisi olevan tulossa 85mm f1.8, mikä saattaisi olla hyvä. hinnasta en tiedä ja kaivannee jonkun laajemman kaverikseen.


      • Canonisti_____minäkin

        Jalkimmäinen tuskin toimii elänkuvauksessa.


      • toimii_ei_toimi
        Canonisti_____minäkin kirjoitti:

        Jalkimmäinen tuskin toimii elänkuvauksessa.

        Onko niissä eläimissä joku maaginen voima, joka estää jonkun tietyn objektiivin toimimisen? Asiahan on kuitenkin niin, että ei ne eläimet aina liiku, ovat usein myös paikallaan, makaavat, istuvat, seisovat, minusta niitä on aika helppo kuvata, myös hieman huonommalla ja hitaammin tarkentavalla objektiivilla.


      • Canonisti_____minäkin
        toimii_ei_toimi kirjoitti:

        Onko niissä eläimissä joku maaginen voima, joka estää jonkun tietyn objektiivin toimimisen? Asiahan on kuitenkin niin, että ei ne eläimet aina liiku, ovat usein myös paikallaan, makaavat, istuvat, seisovat, minusta niitä on aika helppo kuvata, myös hieman huonommalla ja hitaammin tarkentavalla objektiivilla.

        On niissä! Ne liikkuvat. Kuvat nukkuvista koirista ovat kohtuullisen tylsiä.


      • no_olihan_taas
        Canonisti_____minäkin kirjoitti:

        On niissä! Ne liikkuvat. Kuvat nukkuvista koirista ovat kohtuullisen tylsiä.

        Vai että koira ei tee Canonistin mielestä muuta kuin nukkuu ja liikkuu? :)))))) Paljon on jäänyt oppimatta kokeneellakin, tai sitten ei olla opittu mitään muuta kuin että pitää vehkeet olla viimeisen päälle, että saa edes jonkinlaisen kuvan otettua?

        Kyllä se asia on niin, että taitava kuvaaja osaa ottaa mielenkiintoisen ja hauskan kuvan vaikka nukkuvasta koirasta, näin se vaan menee ja siihen riittää vaikka "kittisuttu", se on vaan taito, että osaa katsoa ja kuvata.


      • Manikai

        Itse en juuri välitä kinaamisiin osallistua, mutta tässä tapauksessa huomioni kiinittyy aloitusviestin kohtaan "Olisi plussaa jos saisi hyviä liikekuvia sekä ulkona että hallissa."


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      232
      4152
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2624
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2345
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1426
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      115
      1406
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1169
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      77
      1085
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      943
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      936
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      921
    Aihe