Voisiko joku selittää asiallisesti, että miksi persut valehtelevat jatkuvasti, eivätkä edes yritä ajaa niitä asioita, joita luvattiin ennen vaaleja. Esim. että vähäosaisilta ei leikata.
Tämä valehtelu on johtanut persujen kannatuksen romahdukseen ja yritän ymmärtää miksi poliittinen puolue tekee väkisin asioita, jotka romahduttavat puolueen kannatuksen. Mikä idea tässä strategiassa on? Ei se ainakaan ole puoluetta kannattaneiden etu, mutta ei myöskään puolueen etu. Miksi tällaiseen on suostuttu.
Tämä valehtelu on johtanut persujen kannatuksen romahdukseen ja yritän ymmärtää miksi poliittinen puolue tekee väkisin asioita, jotka romahduttavat puolueen kannatuksen. Mikä idea tässä strategiassa on? Ei se ainakaan ole puoluetta kannattaneiden etu, mutta ei myöskään puolueen etu. Miksi tällaiseen on suostuttu.
Vastaukset 49
Vanhimmat
Toimivat aivan samoin kuin SAK/demarimafialaiset, vassukkareppanat ja viherhörhöt edellisellä/vaalikaudella hallituksessa.
Kuten muistatte, niin eipä ole oikein Urpilaiselle eikä Kataiselle vertaa valehtelussa, mutta eipä juuri joku Heidi Hautala heille paljoa hävinne.
Tokihan persut olivat kovinkin nopeita takinkääntäjiä, lienevätkö sitten ottaneet demareista mallia. Niinhän se kyllä pyörähti takki vassukoilla kuin vihreilläkin, mutta kun muutenkin olevat melkoisia vetelyksiä, niin tuo takinkääntökään ei niiltä sujunut kovin vauhdikkaasti. Tosin Arhinmäki ei edes ymmärtänyt mistä asioista oli päättämässä. mutta onneksi Sipilä hieman opasti, että mitä nuo oli tarkoittaneet tehdessään tuollaisen päätöksen.
Turhaa päänaukomista noilla meidän ns. kansanedustajilla, kun asiat on päätetty jo muualla isojen ökyrosvojen toimesta, nuo juoksupojat vain vievät nuo käskyt päätökseen, eivätkä uskalla vastustaa yhtään, sillä muutoin lähtee se ministerinpesti, ja muukin ns. kansanedustajan toimi toisen kuuliaisemman tehtäväksi.
En ymmärrä kuinka ihmiset voi olla niin tyhmiä, että eivät huomaa kuinka heitä puoluepolitrukit kusettaa. Vassukat ja demarit kusettaa kaikkein härskeimmin, mutta nehän voi noin tehdäkkin, kun niillä on kaikkein tolliskoimmat kannattajatkin.
Persut nyt kyllä putoo parin kansanedustajan puolueeksi, jos sitten eivät kannattajansa ole yhtä pöljiä kuin vassukoiden vihreiden ja demareidenkin.
Soini pääsi hillotolpalleen, eli ministeriauton kyytiin, ja sai lopuiäksen diplomaattipassin, sekä sai säätiölleen kusetettua puoluetukimiljoonat, niin Soini ei enää välitä vaikka puolueeen kannatus sukeltaakin.
Jos Soini olisi ollut vilpitön ja halunnut puolueestaan vieläkin suuremman ja vaikutusvaltaisemman, niin eihän Soini olis lähtenyt mihinkään hallitukseen, vaan olisi käyttänyt tuota matu-invaasioa hyväkseen puolueen kannatuksen nostamiseksi, vaan Soinipa päättikin ottaa ministeripestinsä nyt, kun ei oikein uskaltanut enää riskeerata, josko vaikka ei enää kykenisikään kuntonsakaan puolesta jatkamaan kovin pitkään.
No hyvin kusetti pöljääsejä, ja viisaimmathan näki jo heti, että joku nyt ei oikein täsmää. Jos porukoissa pyörii tuollaista sakkia, kuin persuissakin pyörii, niin eipä juurikaan houkuta äänestämään. Eipä paljon ole tuotu julki ketkä ovat pyörineet porukoissa kun persujakin ovat "perustaneet". No eipä sitä kyllä paljoa ole kannattunutkaan mainostaa.
Voi jumankauten tuotakin Putkosta... siinäpä vasta oikein vaaliveturi......no persuille se käy tuollainenkin....
Synkkää yksinpuhelua ota välillä hullunlääkettä jos se edes vähän auttaisi.
Joopa. Kundi voisi perustaa Kusetettujen Puolueen. Ehkä Suomesta löytyisi siihen toinenkin jäsen.
Soinin itsekkäät valtapyrkimykset taitaa olla ainut selitys nykytilanteeseen. Vaikea selittää millään muulla tavalla.
Soini pelaa jo EU-virkaa Kataisen tapaan ensi eduskuntavaalien jälkeen. Muistattehan : Kääntötakki-Timo "Missä EU, siellä ongelma"
On joulu tai juhannus - persu valehtelee aina.
Vasemmiston vihakampanja persuja kohtaan on säälittävää.
Ei kukaan äänestä tuollaisia paskanjauhajia.
Mutta jatkakaa toki, se takaa voiton oikeistolle.
Onko sinulla esittää jotain todellisia esimerkkejä tuosta vihakampanjasta?
Jos ei, vahvistuu ketjun pääkysymys entisestään. Ettei vain ole vaalikuumeen uudelleen käynnistämästä vainoharhaisuudesta?
Lienee nimittäin niin, että jos kansanedustajat X(demari) ja Y(persu) narahtavat ratista, ja molemmat tapaukset uutisoidaan erinäisissä medioissa. Persu käsittää uutisen Y:n narahtamisesta osaksi persujen vastaista vihakampanjaa ja mediasalaliittoa. X:n narahdus puolestaan saa persun kirjoittamaan someen pitkän kirjoituksen demarien alhaisesta moraalista. Kuviteltu tapaus, mutta vastaavia tapauksia löytyy vaikkapa nykyhallituksen leikkauksien ympäriltä. Käsittämättömästi persutrollit jauhavat edellisten hallitusten leikkauksista, joita heidän oma puolueensa on tunnollisesti jatkanut.
Jo moneen kertaan kertomani juttu on persujen yliherkästä henkisestä hipiästä. väkivaltautinen iltapäivälehdessä. Jutun yhteydessä valokuva tapahtumapaikalta. Persu käynnisti uutisen pohjalta vainoharhakampanjan: kuvassa tienviitta, jossa teksti: Soini XXkm. Selkeä osoitus persujenvastaisesta mediasalaliitosta!!!!
Jos ette ymmärrä mitä tarkoittaa monipuoluehallitus, niin sitten ei voi mitään. Ei ole jatkuvuutta hallituksella, jos joku ajaa tiukasti vain omaa linjaansa.
Persu ei myy persettään. Mitäköhän Soini tarkoitti tällä. Aattelepa ite
Persut, pitäkää valheenne. Ketään täyspäistä ne eivät kiinnosta.
Vasemmiston vihakampanja persuja kohtaan on säälittävää.
Ei kukaan äänestä tuollaisia paskanjauhajia.
Mutta jatkakaa toki, se takaa voiton oikeistolle.
Eilen toivotti eräs persu oiken hyvää joulua,parhaassa tapauksessa tuossa toivotuksessa saattoi olla kolmasosa totta.
Kun persu toivottaa hyvää joulua, kannattaa tarkistaa kalenterista onko vappu vai juhannus.
Ennen vaaleja antipersut kirjoittivat ja varoittivat että Soini ei missään nimessä halua eroon EU:sta. Hän puhuu siitä lämpimikseen ikävästi että voi kerätä EU:ta vastustavien äänet. Uskoivatko Soini-uskovaiset varoitusta? Eivät tietenkään. He huusivat kovassa stondiksessa Soini nimeä ja uskovat EU-eron koittavan.
Miten sitten on käynytkään. Äänin 6-0 antipersut ovat voittaneet skaban. Persut selittävät asiaa monipuoluehallituksella niin sen vuoksi homma ei kuin luvattiin. Tähän taas voi vain todeta että ennen vaaleja tosiaan antipersut muistuttivat että monipuoluehallituksessa ei yksi puolue eli persut voi sanella ehtoja.
Uskotteko tätä varoitusta? Ette. Paukutitte henkseleitä että kohta rytisee. Ei ole eikä tule rytisemään. Oma huvittava kuvio on Halla-aho. Hänen piti persujen mukaan lyödä nyrkkiä pöytään parlamentissa ja syödä sisältäpäin koko EU kumoon. No mitä on tapahtunut? Ei mitään. Herra punastelia saapuu kotiin takaisin maitojunalla.
Tämän saa kun perustaa puolueen nojaten mahdottomiin lupauksiin ja helppoihin ratkaisuihin. Sitä vaan jaksaa ihmetellä että kuinka kukaan voi olla niin tyhmä että vieläkin uskoo epämääräisiin selityksiin ja sepustuksiin. Mutta kaikesta huolimatta teitä tällä palstalla edelleen riittää.
Petospersut
Soini ilmoitti julkisesti, että ennen vaaleja saa valehdella mitä tahansa. "Koska kaikki niin tekevät". Vaalien jälkeenkin saa Soinin mukaan valehdella, ja median tehtävä ottaa selvää, mikä on totta. Aika härskiä! Poutsalo-Slunga valehteli uskomattomia TV:ssä ja totesi lopuksi:" En tiedä, onko tämä totta, mutta näin kansa sen tuntee".
Persujen ja muiden puolueiden ero vaalilupauksissa on selvä. Muut puolueet ilmottivat pyrkivänsä jonkinsuuntaisiin ratkaisuihin, mutta persut vannoivat toteuttavansa sekalaisen ohjelmansa., jos pääsevät hallitukseen. Tietysti tällaiset lupaukset olivat tietoista valhetta alusta alkaen, mutta upposivat vähä-älyisimpiin äänestäjiin.
Persut eivät hallituksessa ole saaneet yhtään mitään aikaan, vaan olleet takaajina Kepun ja Kokoomuksen päätöksille. Suurina saavutuksina julistetaan esim. Guggenheimin torjuntaa (miksiköhän, kun asia päätti Helsingin kaupugninvaltuusto, jossa yksi persu äänesti museon puolesta?) tai autoveron ostohinnan laskemista (vaikka toisella kädellä rokotetan kaikkea muuta autoiluun kohdistuvaa enemmän)? SOTE-uudistuksessa persut ovat aivan ulkohuussissa; ministeri Mäntylä katsoikin parhaaksi siirtyä oman peffansa pyyhintään.
Pelkkiä valehtelevia luikureita koko sakki!
Koska persu valehtelee?
Aina kun avaa suunsa.
Vasemmiston vihakampanja persuja kohtaan on säälittävää.
Ei kukaan äänestä tuollaisia paskanjauhajia.
Mutta jatkakaa toki, se takaa voiton oikeistolle.
Ei taida valehtelu upota enää kansaan ja siitä johtuu kannatuksen romahdus.
PERPANSSIN SIAT ON SUOMEN HUONOIN PUOLUE!!
PAHEMPAA JA SAIRAAMPAA PUOLUETTA EI SUOMEN HISTORIASTA LÖYDY!
Vasemmiston vihakampanja persuja kohtaan on säälittävää.
Ei kukaan äänestä tuollaisia paskanjauhajia.
Mutta jatkakaa toki, se takaa voiton oikeistolle.
Jättikö joulupukki sinut tänä vuonna ilman lahjoja, vai mistä katkeruus? Paljastan tänään sinulle totuuden, joulupukkia ei ole! Kerron lisäksi, että säätieteilijät eivät lupaa säitä, eivätkä poliitikot anna oikeasti lupauksia, ne ovat pelkästään pyrkimyksiä. Aikuiseksi kasvaminen tekee joskus kipeää.
Miksi Demarit valehtelee, miksi vihreet valehtelee, miksi vasurit valehtelee, miksi kokkarit valehtelee, miksi keskusta valehtelee, miksei kristilliset valehtele, oli muuten väärin kun päivi Räsänen syrjäytettiin puheenjohtaja paikalta,
Kaikkihan ne puhuu paskaa ennen vaalea, oneksi tulee Suomi ensin, jospa äänestän niitä,,,,
Persut menivät Kokoomuksen ja Kepun kanssa hallitukseen. Vanhasen porvarihallitus ja Kataisen sekahallitus sai kansan raivostumaan ja siksi ääniä meni perussuomalaisille. Nyt sitten menivät vihollisten kanssa hallitukseen ja toteuttavat pahemman Vanhas hallituksen.
Ja onnettominta kaikessa on se tosiasia, että olisi hallitus ollut minkälainen tahansa, ei se taloussurkeuden tilanteessa juuri mitään olisi voinut. Hallituksen konstit tilanteessa, jossa kauppa ei käy teollisuuden tuoterakenteen vuoksi ja Nokiankin vaipuessa pohjalle, ovat aika vähissä. Vai uskooko joku tosiaan esimerkiksi pääministeri Soinin kuvitteellisen hallituksen pystyneen ihmeeseen?
Tyypillistä nettipolitikointiahan tälläkin foorumilla harrastettiin pohjattomalla innolla ja annettiin ymmärtää, että teki hallitus mitä vain, oli se väärin. On kiistaton fakta, että jos vaikkapa Kataisen hallitus olisi ryhtynyt raakoihin leikkauksiin, persut ja kepulaiset olisivat tälläkin palstalla huutaneet äänensä tärviölle hallituksen raakuuden vuoksi. Kun se ei näin tehnyt, valitus kohdistui leikkausten vähyyteen. Leikkaukset ovatkin olleet pääosassa jo vuosia, eikö loppua näy.
Korniutensa täällä käyty keskustelu paljasti muun muassa koulutusrahoista käydyssä "keskustelussa". Vaikka, etenkin jälkikäteen, edellisiä hallituksia arvosteltiin säästöjen vähäisyydestä, kaikki leikkaukset haukuttiin maanrakoon. Niin myös koulutukseen kohdistuvat leikkaukset, ja etenkin ne. Etenkin kepulit parkuivat Suomen tulevaisuuden pohjan rapauttamisesta. Mutta kun Sipilän hallitus ensitöikseen leikkasi lisää opetuksesta, löytyi kummasti ymmärtystä. Tämä kaksinaamaisuus on näiden palstojen suurin synti. Samanhenkiset päätökset saavat päättäjistä riippuen eri tuomion.
En tiedä miksi, ehkä se valta turmelee...
En voi mitenkään ymmärtää niiden toimia. Jos tuo eiole soinilta takinkääntö nii mikä sitte. Äänestin persuja, mutta en voi enää.
Oletteko muuten pannut merkille miten paljon on persut esillä näillä palstoilla. Kehuskellaan aikaansaannoksilla sun muusta. Taitaa olla trollit liikkeellä. Kyllä ne tietää itsekkin että romahdus tässätuleeeihän ne tietenkään sitä myönnä. Kai niiden täytyy jonkinlaista myllytystä pitää.
Kerro yksi puolue joka on ollut vaalien jälkeen rehellinen!
Samaten yksi poliitikko joka on tehnyt sen mitä on ennen vaaleja luvannut!
Näyttää siltä että historia tuntee vain yhden poliitikon joka toteutti vaaliohjelmaansa niin , että sen ydinkohdat pitivät paikkansa. Tulos kuitenkin osoittautui kansan kannalta kehnoksi.
Poliitikon nimen ja paikan voi arvata , mutta lupaus koski erästä euroopan valtiota ja sen olemassaoloaikaa. Se toteutunut osa koski erästä pääkaupunkia jota ei monikaan tuntenut enää hallintokauden lopussa.
Hyvinvointia ei juuri kukaan poliitikoista ja päämiehistä ole kansalleen kyennyt antamaan! Kolikossa on kaksi puolta ja kumartaminen toiselle pyllistää toiselle. Se joka seisoo kansan eturivissä ei saa syödä hernekeittoa !!!
Onko työmies komentanut lampaansa määkimään tänne palstalle?
Ei noihin viitsi vastata mutta Jesse pääsee ehdollisella eikö olekkin hyvä uutinen .
Helvetti kaikki valhetelee,,, niin se vaan on , Arhinmäki minsterinä ollessa oli päissään, kaatokännissä venäjällä,,, vittu kaikki puhuu paskaa,,,,
Jaa. Lupasiko Arhinmäki vaalipuheissaan olevansa selvä aina ja jokapaikassa?
Ettekö te persut oikeasti keksi arhiksesta mitään muuta. Kuin sen, että tyyppi tykkää jääkiekosta.
Tässä koko totuus Soinin ja persujen kuplasta.
http://www.talouselama.fi/kommentit/eduskunnan-jumalaton-naytelma-6610087
Tulee kolmas jytky,
Persu perustelee valehteluaan sillä, että muutkin valehtelevat.
Persut ovat ainoa puolue, joka on ottanut valehtelun osaksi virallista tiedotuspolittiikkaansa. Ei siis edes pyritä pysymään totuudessa. Soinikin oikein kehuu sillä, että on valehteleva populisti.
Valehtelu on persun elämäntapa?!
Onkos joku nähnyt rehellisen kansanedustajan ja jos oli mikä mahtoi olla nimi?
Isä-timo ja sahuri-hakka. Siinä maailman rehellisimmät.
Persu saa mölistä vihapuheitaan ja valheitaan, mutta kun joku on hiemankaan kriittinen persuja kohtaan, niin eiköhän Iltasanomien Ulla rupea puhumaan jostain persujen vastaisesta vihapuheesta.
Persujen valheita ei täydy sietää. Aitosuomalaisuus on rehellisyyttä ja se on kansalle tärkeää.
Vasemmiston vihakampanja persuja kohtaan on säälittävää.
Ei kukaan äänestä tuollaisia paskanjauhajia.
Mutta jatkakaa toki, se takaa voiton oikeistolle.
Tämä aihe on taas ajankohtainen.
Epätodessa puheessa kyse ei ole välttämättä aina valehtelusta, vaan joskus myös ns. "fabuloinnista" eli "sepittelystä". Sen kautta tietynlaisista ongelmista kärsivät ihmiset tyypillisesti korvaavat puuttuvaa kykyään muodostaa johdonmukaista ilmaisua itselleen liian vaativista ja/tai joskus (pahimmillaan) jo tavanomaisen arkisistakin asioista.
Vaiva on sinänsä helppo tunnistaa oireista, kuten puheilmaisun loogisuuden ja jatkuvuuden puutteista. Persujen viestinnästähän melko suuri osa täyttää juuri nämä tunnusmerkit. Voisiko persujen tapauksessa siis kyse olla myös ns. "fabuloinnista", pelkän harkitun ja katalan valehtelemisen lisäksi?
halla-ahosta pj.
Hän edustaa kyllä jo korkeamman asteen kieroutta ja valehtelua kuin keskimääräiset persut. Jotkut nimittävät jopa valheen "mestariksi" miestä, mikä on aikamoinen "saavutus" jo...
Valehteleminen on persuille elämäntapa.
Perussuomalaiset pettivät viimeisetkin vaalilupauksensa | MV!!??
mvlehti.net/2016/04/09/perussuomalaiset-pettivat-viimeisetkin-vaalilupauksensa/
"Viimeinenkin vaalilupaus petetty?" – Jussi Niinistöltä vaaditaan selvitystä puolustusvoimien supistuksista
http://www.verkkouutiset.fi/kotimaa/mika_kari_sdp_ps_niinisto-41854
Nyt perussuomalaiset ovat hallituksessa mukana lisäämässä turvapaikanhakijoiden määrää, kurittamassa työntekijöitä, sairaita, eläkeläisiä, opiskelijoita ja lapsiperheitä sekä lappamassa lisää rahaa Kreikkaan. Perussuomalaisten takinkääntö on ainakin Suomen ennätys, mutta on myös arvioitu, että on tehty ihan maailmanennätyskin.
Jokainen puolue joutuu antamaan jostakin periksi mennessään hallitukseen. Mikään muu puolue ei ole kuitenkaan ikinä antanut periksi niin keskeisestä osasta ideologiaansa kuin perussuomalaiset.
http://www.savonsanomat.fi/mielipide/lukijan-sanomat/Petetyt-vaalilupaukset/544611
Persut tosiaan perustelevat omaa valehteluaan ja takinkääntöään sillä että toiset valehtelevat ja kääntävät takkia.
Joskin siinä ovat jopa rehellisiä puoliksi. Eivät kiellä valehtelevansa ja myöntävät takinkäännön.
Persujen mielestä valehteleminen on OK. Tällainen persukulttuuri on hyvin vierasta kantasuomalaisille.