Miten varusteet pestään???

Kokematon12345

Moi! Olen siis jo jonkin aikaa miettinyt, että miten varusteet pestään. Tiedän joitakin perus asioita, mutta olen vieläkin ihan hukassa ja tartten apuu!

satula:
Mitä kohtia saa pestä ja mitä ei?
Pestäänkö ihan kosteella sienellä ja saippualla?
Mitä kohtia saa rasvata?
Mitä kohtia ei saa rasvata?
Kuinka usein satulan saa pestä?
Entä kuinka usein jalustinhihnat, huovat, vastinhihnat ?
Käytetäänkö saippuaa?
Pitääkö saippua jotenki pestä pois ym?

suitset:
Pestäänkö pelkästään sienellä ja saippualla? Ei mitään ylimääräistä vedellä huuhtelua ym?
Saako kaikki kohat pestä?
Huomaako hevonen että onko suitset puhtaat vai likaset?
Mitä kohtia saa rasvata?
Mitä ei saa rasvata?
Kuinka usein saa rasvata?
Alotetaanko ihan suoraan vaa pesemään saippualla?
Pitääkö saippualla pesun jälkeen jotenki pestä uudelleen vedellä ym?

suojat:
Saako sen ulko puolen pestä?
Saako pestä saippualla?
Saako kankaista sisäpuolta pestä vedellä?
Pitääkö sienellä pestä vai ämpärissä vai hanan alla?
Saako esim bootsit pestä?
Kuinka usein saa pestä normaaleja suojia?
Saako rasvata?
Jos saa nii kuinka usein?
Mitä kohtia saa sitte rasvata?
Pitääkö niitäkää jotenki huuhdella pois saippuasta?


Kiitos todella paljon jos vastaat edes joihinkin kysymyksiin!! 💗

3

2356

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Peseehyvin

      Painepesuriin kunnon liuotinaine ja pese sillä kaikki mitä mainitsit. Kerran vkossa on hyvä. Muista kunnollinen huuhtelu niinikään pesurilla. Rasvausta en suosittele, se syövyttää vaan.

    • z--

      Satula ja suitset:
      Satula ja suitset pitää pestä jos ne on likaset. Suitset kerää hikeä ja likaa aika nopeasti, joten osa pyyhkäsee suitset päivittäin, mutta vähintään joku kerran viikossa on hyvä katsoa että on puhtaat. Ehkä kerran kuussa sitten purkaa ja putsaa kunnolla kaikki välit ja samalla vaikka rasvaa.
      Satula ei likaannu samalla tavalla, jos käyttää satulahuopaa, mutta sekin kannattaa säännöllisesti, esim. kerran kuussa putsata kunnolla. Tietty jos on kuraa yms. kannattaa ne putsata heti pois.

      Nahkasaippuat vähän vaihtelee, mutta yleensä ne levitetään nihkeällä sienellä ja jos saippua vaahtoaa tai sienestä valuu vettä, se kuivataan heti pois. Nahkaa ei saa liottaa vedessä ja muutenkin kastellaan mahd. vähän. Osa nahkasaippuoista pitää pyyhkiä nihkeällä liinalla pois, osa jätetään.

      Rasvaa voi levittää sillon tällön, satulaa ei yleensä tarvi rasvata. Suitset voi rasvata, mutta sileitä nahkaohjia ei kannata koska niistä tulee liukkaat.

      Satulahuopa kannattaa vaihtaa jos se on likanen tai jos hevonen on hikoillut. Yleensä ehkä parin päivän - viikon välein. Tai jos liikutus kevyttä niin parikin viikkoa menee.

      suojat:
      Suojat saa pestä ihan kuten minkä tahansa muovi- tai kangasesineen. Jos suojat ei kestä pesua, ne on huonot suojat. Nahkasuojat voi olla pakko huuhdella, mutta niitä ei saa liottaa vedessä ja itse ainakin rasvaisin säännöllisesti jos joutuu vedessä pitämään.
      Suojat pitää pestä aina jos ne on likaset ja kuraset ja muutenkin kuivallakin kelillä kannatata pestä säännöllisesti koska ne kerää hikeä.
      Saippuaa kannattaa käyttää, esim. jotain mietoa perussaippuaa (tyyliin linnashampoo tai mieto mäntysuopaliuos) tai sit hevosshampoota. Saippua pitää tietty huuhdella kunnolla pois. Kurat voi huuhdella ihan vaan veden allakin huuhtelemalla. Jotkut pesee suojia pesukoneessakin.
      Muovia ja kangasta ei tietysti rasvata, nahkaa voi joutua rasvaamaan.

      • Kokematon12345

        Kiitos todella paljon avusta!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      3205
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1849
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      147
      1789
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      1664
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      77
      1574
    6. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      340
      1491
    7. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      81
      1349
    8. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      20
      1268
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1122
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1105
    Aihe