Olen tuolla hieman aiemmin kertonut "Äiti"-nimimerkillä pojastani, joka sairastui syöpään ja jonka ennuste sittemmin osoittautui hyväksi. Vielä on tulematta luuydinnäytteet ja sitten tietenkin jännäämme, alkaako hoidot tehota. Mutta jotenkin on niin huoleton olo ja minä olen sanonutkin, että pojalla on käsi Jumalan kädessä. Olen varma että hän selviää. Mutta sitten se kysymys: osaako teistä kukaan kertoa, merkitsevätkö unet todella jotain? Nimittäin tämä kyseinen poika näki hiljattain unen, jossa itse pääpaholainen oli seissyt hänen sänkynsä vieressä. Uni oli ollut tunnelmaltaan todella kauhea. Se ei meinannut millään lähteä siitä sängyn vierestä pois. Poika sanoi että Isä Meidän -rukouksella se siitä lopulta lähti. Tämä kyseinen poika ei pahemmin uskon asioista ole piitannut, mutta nyt oli unessansa rukoillut ja karkottanut paholaisen pois.Minua oikein kylmäsi kun hän tämän kertoi. Tämä sama poika näki aiemminkin erikoisen unen. 4 vuotta sitten minun isäni kuoli. Tämä kyseinen poika oli vaarinsa kanssa hyvin läheisiä. Hautajaisten jälkeisenä yönä vaari oli unessa töninyt poikaa hereille ja tahtonut mukaansa. Sama uni toistui monta kertaa sen yön aikana. Poika oli vaan sanonut vaarille että en minä nyt kerkiä, mulla on vielä paljon tekemistä. Voiko tällaiset unet merkitä jotain, vai näkeekö ihminen unia vain sattumalta?
Mitä tämä merkitsee?
Ihmettelevä
15617
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Asialla ja sidon sen henkivallan pojassa Jeesuksen Nimessä! Sun täytyy väistyä saatana Jeeesuksen Nimeessä! Jeesus taistele sinä tän poika vapaaksi niin rukoilen minä! Siuna ja varjele sinä herra että rauha laskeutuu ja vapaus tulee kaikeesta pahasta! anna sinun kallis veren suoja Jeesus! Aamen!
ja auta...Olit haavoitettu syntiemme tähden...runneltu pahain tekojemme tähden...kannoit kipumme ja sairautemme..tämänkin lapsen syöpäsairauden Golgatan ristille liharuumiisi haavoissa...Elävä Jumalan Poika Jeesus kristus..ota voitto itsellesi...ryöstä saalis saatanalta...anna elämän ja terveyden voittaa, anna sinun voimasi. joka parantaa ,,,ohjaa kaikessa armollasi ja Hengelläsi ...jeesuksen nimi olkoon kiitetty ja ylistetty ylitse tämän lapsen ja tämän ihmettelijän! Amen!
Minulle kävi samoin kuin pojallesi paitsi, että saatana ilmestyi henkihahmona sänkyni viereen. Ei siis unessa. Ajoin sen tiehensä Jeesuksen nimessä. Olin tuolloin etsikkoajassa ja mietin minkä ratkaisun tekisin: olinko valmis tulemaan uskoon vai jatkaisinko elämääni kuten ennenkin. Tästä tapauksesta kuitenkin varmistuin, että Jeesuksen voimalla tuo paholainen lähti ei omallani. Tulin lopulta siihen tulokseen, että tuon Saatanan kanssa en halua mennä helvettiin ja niinpä tein uskonratkaisuni. Tästä on nyt parikymmentä vuotta aikaa eikä Saatana ole ilmestynyt sen jälkeen ja uskossa olen pysynyt.
Raamatussa on kerrottu unista esim. ensimmäisen Mooseksen kirjan lopussa Joosef selitti faaraolle hänen unensa. Raamatussa myös sanotaan, että Jumala puhuu meille unien kautta, eli jotkut unet selvästi merkitsevät jotain.
On erittäin tärkeää, että poikasi tekee uskonratkaisun ja pyytää Jeesusta tulemaan henkilökohtaiseksi Herrakseen ja Mestarikseen, koska ilman Jeesuksen nimen voimaa hän ei voi vastustaa saatanaa.
Saatana haluaa poikasi itselleen. Vain päättämällä palvella Jeesusta pokasi voi saada voiton.
Herra siunatkoon sinua antamastasi viisaasta neuvosta.
Näin se on, oikein kirjoitit.
"Kyllä Jumala puhuu, puhuu toisenkin kerran, mutta ihmiset eivät sitä huomaa. Unessa, öisessä näyssä hän puhuu. Kun ihminen vaipuu uneen, kun hän nukkuu vuoteellaan, silloin Jumala avaa hänen korvansa ja varoittaa ja uhkaa saadakseen hänet luopumaan pahoista teoista ja karsiakseen hänestä ylpeyden, sillä Jumala tahtoo pelastaa hänet joutumasta hautaan tai juoksemasta keihäiden saaliiksi. Tautivuoteen tuskat puhuttelevat nekin ihmistä..." Job 33:14-19
Kiitos teille kovasti vastauksistanne. Kyllä sen näin täytyy olla, että sillä unella on merkitystä. Täytyy vain turvata Jumalaan, niin paha pysyy loitolla.
Olkaa alamaisia Jumalalle ja vastustakaa pekelettä niin se teistä pakenee.
On ensiksi hyvä siirtyä uskovaisten puolelle, niin saa voiman vastustaa saatanaa. Jumalalle alamaisuus tarkoitaa sitäkin.
9. Jos sinä tunnustat suullasi Jeesuksen Herraksi ja uskot sydämessäsi, että Jumala on herättänyt hänet kuolleista, sinä pelastut.
[Jumalan Kansan Raamattu: Room. 10:9]
Sitten raamatun luku auttaa, on hyvä lukea ääneen Jumalan sanaa. Isämeidän rukous oli hyvä, jonka poikasi oli keksinyt. Poikasi tarvitsisi sen että hän tulisi uskoon. Jeesuksessa on suoja paholaista vastaan.
Olkaa siis Jumalalle alamaisia, mutta vastustakaa Perkelettä, niin hän pakenee teistä.
[Jumalan Kansan Raamattu: Jaak. 4:7]
Jumalan kansan Raamattu?
Onko se jokkin erityiskäännös?
tavanomaisen sanasaivartelunsa
meni kauan ennenkuin joku kertoi mikä on Kuningas Jaakon käännös...eli se olikin King Jamesin Raamattu...tämä nimimerkki Jumalan tulenkantaja käyttää tavallisen kansan Raamattua ja mielenkiinnosta kysyn, että mikä se on, koska sen teksti näyttää samalta kuin minullakin...olen joskus vahingossa pudottanut raamattuni ja siitä puuttuu juuri se lehti, jossa mainitaan käännösvuodet!
Mistä taas ennakkoasenne!
Millainen kulkija olet periaatteessa?
On vain kaksi tietä...kaita taivaan tie...ristiä kantavien uskovaisten,,,vainottujen ja maailmanlasten pilkan kohteena olevien ohdakkeinen ja kivinen tie...ja lavea, kadotukseen johtava tie, jota pitkin suruttomat kulkevat huoletonna, muotojumalisina,,,
kumman tien kulkija olet OHIKULKIJA VAAN?
Ihmettelin samaa ja pohdin että onko jokin käännös tehty mitä en tiedä.
Ei siis Raimon kysymys ollut minusta mitätön.
Mietin siis että onko kyseessä Raamatun nimi vaiko sisältöön rakentuva asiaa kuvaava nimi.
nimimerkki "ohikulkija" on monesti minun kimpussasi kuin iilimato...ilman mitään syytä...irrottelee juttuja littää ne syytä etsien opettajan työhöni, josta olen irtisanottu, mutta ei pysty esittämään mitään faktatietoa...siis
yrittää tehdä tyhjäksi Jumalan todistuksen Jeesuksen armotyostä...Näkeehän sen miten epäasiallista "ohikulkija" vain...tyyliä!
Turvaa vain Jeesukseen ja Hänen voittoonsa Golgatalla. Rukoile pojallesi Jeesuksen veren suojaa ja kehoita myös häntä turvautumaan Jumalaan. Jeesus on voittanut kaiken pahan vallan. Vihollinen voi vain peloitella, mutta hänellä ei ole mitään valtaa, jos me turvautumme Vapahtajaan. Olkaa turvallisella mielellä.