kovanaamoja Ylöjärveltä?

Jappek100

Onko semmonen tuttu asia ylöjärvellä, että jos kylille joku outo hyypiö tai joku häirikköporukka tulee riehuun niin paikalliset pyytää jotain tiettyjä miehiä palauttaan järjestystä tai onko joskus aiemmin aiempina vuosina ollu semmosta käytäntöö? Keitä ne ylöjärveläiset kovimmat kasvot ovat sitte ollu, joitten silmille ei vierailevat naamat ja paikallisistakaan asukkaista juuri ketään oo uskaltanu hyppiä? Että siinä on nyrkki heilahtanu sitte hyvin rivakasti ja pistetty uhoojia nippuun..

5

594

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yjärveltä

      Nämä on ollut Toni, Paavo, Timo, Keijo, Tiina, Jaska, Ismo ja Pentti.

      • muutosta

        Masaa nyt unohtamatta :D


    • Anonyymi

      vanha ketju mutta ei ylöjärvellä ole tommosia .täälä on kovia vaan omasta ja äidin mielestä olevat entiset hippahopparit.ainut kova täälä on asfaltti ja muutama kilsa junarataa .muut on pehmeitä.moni luulee olevansa parin kaljan jälkeen tiikeri mutta huomaa pian olevansa se pikkukissa.

    • Anonyymi

      Metsuri oli joskus aika kova naama, mutta en tiedä missä nykyään menee. Vai onko jo poistunut kuvioista?
      Nykyään ylöjärven "kova naama" on tää tupakan perässä kiertelevä.

    • Anonyymi

      Kerran kun kävin pikkupetessä niin sinne tuli jotain harrikkahemmoja kaljalle. Olivat ihan rauhassa omissa oloissaan niin eikös joku paikallinen sankari alkanut aukoa päätänsä ja saanut pataan oikein huolella 🤣

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2127
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      33
      2070
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1835
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1360
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1251
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1141
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1060
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      1003
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      936
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      282
      895
    Aihe