Muistakaa erota uskonnoista

Peili2

Hei,

Tänään on hyvä päivä erota kirkosta ja lahkoista. Kuten tiedätte, ne lupaavat monta kaunista asiaa ja pelottelevat kadotuksella ja muulla keksityllä asialla.

Yhtähyvin tiedätte, ettei uskontojen ja uskovaisten lupausket oikein pidä. Lopulta he kuitenkin käyttävät sinua hyväksi.

Siksi eroa kirkosta tänään ja tee itsellesi hirmu rohkea ja hyvä teko. Ihan kuten joka neljäs suomalainen on jo tehnyt.

Sure sitten hetken suruasi, mene kävelyllekin ja etsi itsellesi harrastus ja terveellinen henkinen koti. Sellainen joka ei käytä sinua hyväksesi vaan pyrkii tekemään sinulle hyvää ja opettamaan sinulle hyviä tapoja pitää itsestä huolta. Suosittelen. Esim. jooga on sellainen ja etenkin jooga retriitit. Joillekin lukupiirit toimii. Partio on nykyään usein uskonnoton lippukunta. Vaihtoehtoja on vaikka kuinka paljon kun alat ihmisiltä asiaa kysymään. Yllättäen he myös voivat hyvin, jotka etsivät hyvin vointia uskontojen ulkopuolelta. Uskonto kun lopulta on kiinnostunut vain jäsenmaksustasi.

eroakirkosta.fi. tee rohkea valinta oman hyvinvoinnin puolesta jo tänään. Säästät heti ensivuoden kirkollisverotkin, joilla voi ostaa itselleen paljon terveyttä ja silti antaa vaähän hyväntekeväisyyteen. Kirkko kun antaa vain 2%(tarkista vaikka tilinpäätöksestä).

eroakirkosta.fi. Tee se jo tänään. Tee se nyt heti.

4

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mikkelinmies1

      Muista, Peili2, aina että sinä ja lähimmäisesi haudataan meidän(maksettu kirkollisvero) maksamiin hautoihin. Olet rikas varmasti ja ahnekin, mutta ilmoitat ylväästi olevasi vapaa, et ainakaan näistä loputtomista veroista. Maksan joka kuukausi n. 40 ekua kirkollisveroa. Häivy tomppeli, Peili2, siivellä elävä, mutta minne? Palaa Kristuksen yhteyteen ja ryhdistäydy. Maksa kirkollisvero tai jos hiippailet vapareissa, maksa sinne. En arvosta mitenkään sinua vapaamatkustajaa, Peili2. Kuinka monta kassia olet jo hakenut Hurstin linjalta, jotta voisit säästää omia yhteiskunnalta saamia rahojasi.

      • niin.ehkä.tai.näin

        En ole nimimerkki Peili2, mutta hautausasiat ym joskus mietityttävät. Luterilainen kirkko tosiaan hoitaa kai lähes kaikkia hautausmaita meillä. Jos todella paljon porukkaa eroaisi kirkosta, miten hautaukset pitäisi toteuttaa? Itselleni sopisi joku äärikäytännöllinen tapa, että ruumiit tuhkattaisiin ja tuhkat siroteltaisiin vaikkapa jonkunlaiseen muistolehtoon tai puistoon.

        Pidemmällä ajalla uskontojen merkitys ilmeisesti vähentyy ja elämä edelleen käytännöllistyy ja "maallistuu". Tutkittu tieto ja tieteellisempi ote asioihin täyttää yhä enemmän uskonnon paikkaa maailmassa.

        Uudet sukupolvet saavat ainakin Suomessa yhä paremman koulutuksen ja sen myötä maailmankuva yhä enemmän perustuu rationaaliin tietoon.


      • Peili2

        Hautausasioista. Nykyisellään hautauskulut maksaa jokainen haudattava eli hänen perikunta. Sen lisäksi valtio maksaa loput hautaustoiminnasta, joten seurakunnalle hautaustoiminnasta ei jää mitään kuluja. Ehkä vähän tuloja kuten palvelun tuottajille yleensä.

        Seurakunnat on siis palvelun tuottajia valtiolle kun hautaustoimintaa nykyisellään ajatellaan. Kuulut sitten uskonnolliseen järjestöön tai et, niin maksat hautauksesta saman verran, koska hautauksen maksaa ja tarjoaa valtio. Seurakunnat vain tekevät työn valtion tilauksesta. Siksi seurakunnan jäsenyys ei vaikuta hautaukseen.

        Mutta, miksi kuuluisin uskonnolliseen järjestöön jos järjestö toimii mielestäni ikävästi enkä pidä heidän ydin ajatuksiaan järkevänä, kuten jumalaan uskominen saati jeesukseen uskominen. Tai helvetti, tai taivas.

        Enhän kuulu pursiseuraankaan kun en pidä erityisesti purjehtimisesta, vaikka vanhempani pitävät, ja liittivät minut pienenä pursiseuraan.

        Ikävä että Mikkelinmies1 noin ikävästi kirjoittelee. Ehkä sinulle valintani on vaikea sulattaa. Ehkä et anna ihmisten tehdä omia valintoja vaan tykkäät sanella mitä kenenkin tulee tehdä. Minkälainen uskova olet? Välitätkö muista? Kunnioitatko heidän ihmisoikeuksia? Onko sinun jumalasi enemmän oikeassa kuin muiden uskontojen jumala?

        Niinpä. Minkä uskonnon jumalan tiedät olevan se oikea ja mikä uskonto on se oikea? Vai olisiko niin että kaikki uskonnot ovat edelleen tarua kuten vanhemmatkin uskonnot olivat?


    • NuolePersettäs

      Saat syntisi anteeksi, kun kuolet. Vitun dille syö pääs saatanan kulliaivo.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      93
      2566
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      91
      1506
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1485
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1218
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      953
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      17
      942
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      39
      848
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      112
      841
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      793
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      726
    Aihe