Nato-ovi napsahti kiinni?

Mistä tämä tieto on peräisin? Ainakin vasemmistoliiton Meppi levittää tälläistä tietoa.

Timo Soini ainakin kuvittelee, että hänellä on joku Nato-optio. Voisiko joku parantaa Timon luulotaudin jos Nato-optio on laitettu lepäämään.

Tosiassa diktatuureissa Nato-optio on muutaman miehen ja/tai naisen takana. Suomessa Nato-optio pitäisi olla kansalaisilla: Kansanäänestys.
1398
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Tiltu: "Nato-ovi napsahti kiinni? "

Ei sellaista ole auki ollutkaan. Suomi ei ole hakenut Naton jäsenyyttä.

"Mistä tämä tieto on peräisin? Ainakin vasemmistoliiton Meppi levittää tälläistä tietoa."

Perätöntä tietoa voi aina levittää. Se on tiltujen erikoisala.

"Timo Soini ainakin kuvittelee, että hänellä on joku Nato-optio. Voisiko joku parantaa Timon luulotaudin jos Nato-optio on laitettu lepäämään. "

Missä Soini on tällaista esittänyt? Hän on Niinistön muotoileman virallisen ulkopolitiikan kannalla. Siihen ei kuulu Nato-jäsenyys.

"Tosiassa diktatuureissa Nato-optio on muutaman miehen ja/tai naisen takana. "

Natoon ei oteta diktatuureja.

"Suomessa Nato-optio pitäisi olla kansalaisilla: Kansanäänestys."

Jos Suomi joskus hakee jäsenyyttä, siitä todennäköisesti järjestetään kansanäänestys.

Äänestä
  • "Jos Suomi joskus hakee jäsenyyttä, siitä todennäköisesti järjestetään kansanäänestys.

    Kansanäänestys voidaan järjestää vain silloin, jos varmuudella tiedetään sen tuloksen olevan Suomen edun mukainen. Äänestys on oikeastaan varsin tarpeeton ja myös eräillä tapaa riskialtis eikä puolustuspolitiikka edes ole kansanäänestyksen kohteeksi sopiva.

    "Hän on Niinistön muotoileman virallisen ulkopolitiikan kannalla. Siihen ei kuulu Nato-jäsenyys."

    Mitenpä se voisi kuulua, kun Suomi ei ole (vielä) Naton jäsen. Valmius hakea Naton jäsenyyttä kuuluu jatkuvasti Suomen ulkopolitiikkaan, on kuulunut jo pitkään. "Virallinen ulkopolitiikka" mukautuu siten aivan kivuttomasti Suomen jäsenyyteen.

    "Ei sellaista ole auki ollutkaan. Suomi ei ole hakenut Naton jäsenyyttä."

    Ovi avautuu kyllä kun Suomi jättää jäsenhakemuksensa. Eihän Nato sentään mikään hollitupa ole, johon mennään sisään tuosta vain. Suomi on moneen kertaan jo toivotettu tervetulleeksi Natoon - Suomen poliittisen johdon tarvitsee ainoastaan tehdä päätös ja jättää jäsenhakemus.

    Puheet Naton heikkenemisestä tai sen lopettamisesta ovat pelkkää roskaa. Todellisuudessa Naton merkitys on nyt suurempi kuin vuosikymmeniin ja jäsenmaat ovat myös hyvin tiedostaneet tämän. Nato on yhä maailman ylivoimaisesti vahvin puolustusliitto ja se jatkuvasti vahvistaa itseään. Looginen askel tällä tiellä on Ruotsin ja Suomen liittyminen jäseniksi, prosessi alkaa näillä näkymin vuoden 2018 aikana.

    Äänestä

  • "Puheet Naton heikkenemisestä tai sen lopettamisesta ovat pelkkää roskaa. "

    Jos Trumpin hallinto näkee Naton pelkkänä kuluna, niin USA:n kiinnostus ja panostus laskee merkittävästi. Ja ilman USA:a Nato on kuin linnan juhlat ilman Jenniä.

    Äänestä

Kuulkaahan, eiköhän Nato lopeteta Trumpin ensimmäisellä kaudella. Trumpin toisella kaudella sitä ei kukaan enää kaipaakaan.

Äänestä
  • Trump ei pysty lopettamaan Natoa, sillä se asia ei ole hänen vallassaan.

    Trump voi saada USA:n eroamaan Natosta, mutta tuskin tekee sitäkään!

    Nata kaipaa kovasti Venäjän pienet Natoon kuuluvat jäsenmaat, mutta Tiltut mielellään myisivät ne Venäjän orjiksi, mikäli se olisi heidän vallassaan! Onneksi ei ole?

    Äänestä

9/11 Joku sulki oven. Mutta ei vielä lukinnut sitä.

Äänestä
  • Oli muutes vasemmiston Kyllönen, joka näin väitti.

    Äänestä

Soinilla on vapaus rukoilla.

Äänestä
  • Yksikään rukous ei ole vielä koskaan toiminut

    Äänestä

No todella hyvä, että Nato-ovi meni kiinni. Tämä on parasta, mitä Suomelle on viime aikoina tapahtunut. Stubbilla, pikku-kallella ja Saulilla onkin ollut jalat tukevasti ilmassa asian suhteen.

Äänestä

Upeaa, että Kyllönen on kerrankin oikeassa!

Äänestä

Nato-ovi napsahti kiinni, ja on Suomen osalta umpilukossa. Elä sitten sen kanssa...

Äänestä

Mistä muuten johtuu että juurikin asemmistoliiton edustajat ovat niitä vähiten isänmaallisia Suomalaisia?
Mielestäni saisivat hävetä toimintaansa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kukatietäää kirjoitti:

Mistä tämä tieto on peräisin? Ainakin vasemmistoliiton Meppi levittää tälläistä tietoa.

Timo Soini ainakin kuvittelee, että hänellä on joku Nato-optio. Voisiko joku parantaa Timon luulotaudin jos Nato-optio on laitettu lepäämään.

Tosiassa diktatuureissa Nato-optio on muutaman miehen ja/tai naisen takana. Suomessa Nato-optio pitäisi olla kansalaisilla: Kansanäänestys.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu