Miten suhtautua poikkeavan aikuisen käytökseen?

666555

Aloitin syyskaudella uuden harrastuksen, jossa käy myös yksi selvästi poikkeava nainen. Sen älyssä ei vaikuta olevan mitään vikaa, mutta sen elekieli on tosi omituista, puhe harvasanaista ja oudosti töksähtelevää, käytöstavoissa on pahoja puutteita ym. Mielestäni se vaikuttaa vähän Aspergerin syndroomaiselta, mutta epäilyni voi olla vääräkin. Jotain siinä on kuitenkin pakko olla vialla.

Tämä nainen hakeutuu aina seuraani. Mulle tulee usein epämiellyttävä olo sen seurassa ja olen pari kertaa saanut kylmiä väreitäkin sen poikkeavan käytöksen takia. Lisäksi häpeän aina kun se tekee sopimattomia asioita - esim. nauraa höröttää muiden vastoinkäymisille, jos niihin liittyy vähänkin huvittavia piirteitä. Koen näistä tuntemuksistani syyllisyyttä, koska se nainen vaikuttaa mielestäni hyväntahtoiselta ihmiseltä joka ei vaan ymmärrä kaikkea eikä osaa ilmaista itseään niin että muut ymmärtäisi sitä. Sääliksi käy, etenkin kun olen huomannut että kaikki muut harrastajat välttelee sitä. Ties kuinka yksinäinen sekin on.

En tiedä yhtään, miten tämän naisen käytökseen pitäisi suhtautua. Se ei ole puhunut poikkeavuudestaan mitään, ja mun on itse vaikea ottaa hankalia asioita puheeksi ujouteni takia. Tähän asti olenkin koittanut käyttäytyä naisen seurassa mahdollisimman "normaalisti", ihan kuin en huomaisi siinä mitään poikkeavaa tai ainakaan häiritsevää.

Nykyinen tilanne ei kuitenkaan voi jatkua, vaan asioihin on pakko saada muutos. Harrastuksessa ei ole kiva käydä, kun pidän naisen seuraa vastenmielisenä. Puhuminen voisi ehkä auttaa, mutten tiedä miten asian voisi ottaa puheeksi. En tiedä sitäkään, missä määrin nainen tiedostaa oman poikkeavuutensa.

Jos totta puhutaan, en tahtoisi viettää naisen seurassa hetkeäkään. Toisaalta tuntuisi pahalta ruveta välttelemään sitä tai laittaa välit poikki, koska olen kasvanut ajattelemaan että ketään ei saa jättää yksin, ja kuten jo sanoinkin, tämä nainen vaikuttaa pohjimmiltaan hyväntahtoiselta.

Miten tälla tavalla poikkeavaan ihmiseen pitäisi suhtautua? Pelkään että mielenkiintoinen harrastus loppuu siihen, kun en keksi miten tilanteen voisi selvittää kunnialla.

1

193

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ootas.huomenna

      olen viisaampi ja kerron vaihtoehtoja miten toimit.
      On väsy olo, ja ei jaksa pohtia, mutta sinulle varmasti vaikea tilanne.
      Jaksamista huomiseen, kerron jotain vinkkiä huomenna.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      141
      1563
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      946
    4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      296
      820
    5. 68
      743
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      723
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      629
    8. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      591
    9. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      60
      587
    10. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      571
    Aihe