Mitä mieltä adventistit ovat Euroopan islamisoinnista ja löytyykö Ellen Whiteltä tähän liittyviä profetoita 2100 profetian joukosta?
Lähi-itä paskaksi, sitten Eurooppa paskaksi. Sitten EU hajoaa. Kiitos tästä kuuluu "rauhan uskonnossa" vaikuttavalle islamin hengelle.
Ilmestyskirja kertoo lopun.
Katolisuus (sunnuntai) vai islam on suurempi ja konkreettisempi uhka adventismilahkolle?
Lähi-itä paskaksi, sitten Eurooppa paskaksi. Sitten EU hajoaa. Kiitos tästä kuuluu "rauhan uskonnossa" vaikuttavalle islamin hengelle.
Ilmestyskirja kertoo lopun.
Katolisuus (sunnuntai) vai islam on suurempi ja konkreettisempi uhka adventismilahkolle?
Vastaukset 23
Vanhimmat
Adventisteillä on omasta mielestään viimeinen totuus ja jumalan sanansaattajan Ellen Whiten profetiat.
Adventtitotuus on ainoa oikea totuus. Meitä eivät Hui-jarin totuudet hetkauta.
Adventistien profetian henki on jämähtänyt satavuotta taaksepäin. Tuskin edes Flinkillä, Arasolalla tai Markkasella on profetoimisen armolahjaa.
Ketä profeetoista eivät teidän isänne vainonneet? kysyi Stefanus aikanaan Apt. 7:52) Jumalan sanansaattajat ovat aina saaneet kokea vastustusta ja vainoa.
Nin se on tänäkin päivänä paholainen tekee kaikkensa.
Huom! Te adventistit palvotte vainajahenkeä \ Ellen Whiteä.
Lahkolaiset uskovat että Ellen-vainajahenkeä vainotaan. Hullua tuo adventismi. Joo, poltetaan Ellenisi roviolla marttyyrina. Adventismissa löytyy vaan hullumpia piirteitä.
No, ketä profeetoista ne sitten vainosi?
Kerro lisää vainajahenkesi väärän profeetan Ellen Whiten vainoista. Poltettiinko roviolla vaiko ristiinnaulittiin?
Voisitko kertoa minkälainen on sinun mielestä oikea profeetta?
Toivoisin asiallista keskustelua.
Ellen White näki yli 2100 profetaallista unta ja näkyä eli enemmän kuin Raamatussa yhteensä. Päätä itse onko Ellenisi sinulle oikea profeetta?
Kauaksi nuo Ellenin palvojat haluavat eksyttää aloituksen aiheesta joka koskee Islamia.
Kaikki profetiat pitää testata Raamatulla.
Adventisteja näyttää kiinnostavan enemmän profeetta Ellen White ja ellensapatti kuin ajankohtainen islam ja Euroopan islamisoituminen.
Yksi-usko = Ellen White on oikea profeetta = adventi$mi
hullutusta kirjoitti: "Joo, poltetaan Ellenisi roviolla marttyyrina."
Tuo henki on paholaisesta ja niin kaukana Jeesuksen opista kuin itä on lännestä. Polttorovioilla on saatu aikoinaan kitketyksi Raamatun totuus tehokkaasti. Muuten jos paavin oppi alkaa taas elpymään, niin...paavin oppia ei ole muutettu polttorovioiden ajoista, vai onko?
Etkö huomaa, että profetiat ovat toteutumassa? Kirkot ovat lähentymässä paavin kirkkoon, EU:sta ei tule liittovaltiota....
Kyllä adventisteja kiinnostaa myös islamin usko. TV7:lla on erinomainen sarja: Koraani vai Raamattu, joka pitäisi kaikkien katsoa!
http://www.tv7.fi/vod/series/18823/
Valheesi ei meitä hetkauta yhtään.
Kyllä joillakin adventtikirkon pastoreista on tänäkin päivänä profetoimisen armolahja. Esimerkiksi David Asscherickillä.
Pitäisikö adventistien päivittää yli sata vuotta vanhat profetiansa nykypäivän tasolle?
Emme muuta Jumalan sanaa.
Ei pitäisi. Ne kuvastavat 1800-1900 luvun vaihteessa eläneen ihmisen kulttuuriinsa sidottua sanomaansa. Niitä on vielä melko helppoa tulkita nykypäivänä. Mutta pyhpyhjapyhille muistutuksena, että ne eivät ole Jumalan sanaa!
Monet hyväosaiset adventistipastorit ja -aktiivit tuntuvat kannattavan suureen ääneen islamilaista maahanmuuttoa kaikkine lieveilmiöineen - asiallinenkin kritiikki leimataan usein rasismiksi -, mutta samalla kokouksissa saatetaan puhua katolisesta kirkosta hyvin ilkeään sävyyn. Onhan siinä melkoinen ristiriita.
Tervetuloa vain tänne kaikki hätää kärsivät mahanmuuttajat, jotka maahanmuuttovirasto tänne päästää. Erityisesti Islamistit :) Hätää kärsiviä pitää auttaa. Tämä maa on Jumalan ihmisille antama eikä sitä omista kukaan. Jos muslimit rupeavat muuttamaan maatamme, niin sitten rupeavat. JUMALA on käskenyt rakastaa kaikkia ihmisiä. Jos lopputuloksena on ahdistusta, niin sehän on jo tiedossa, että sitä on luvassa. Lukee vain Raamattua niin sieltähän se tieto löytyy. Jumala pitää huolen omistaan. Tärkeintä on rakkaus Jumalaan ja lähimmäiseen. Jos me hylkäämme rakkauden lähimmäiseen, niin silloin on turha tulla itse anelemaan apua toisilta. Jos me hylkäämme rakkauden lähimmäisiin, hylkäämme kristittyinä olennaisen osan itseämme.
Mitä tulee katoliseen kirkkoon, kritiikin kohteena on katolinen kirkko instituutiona, eivät katolilaiset sisaremme eivätkä veljemme.
Tervetuloa adventtikirkkoon kaikki muslimit! Me rakastamme teitä ja haluamme olla teidän ystäviänne!