Kirkosta eroaminen käännekohta - koko perheellekin

Lukujen.huomioit

Nyt eroakirkosta.fi -palvelu raksuttaa vauhdilla: http://www.eroakirkosta.fi/media/none/tiedote_08_2016.html?year=2016

Kirkollisveron 1 - 2 prosentin siivu on aika suuri. Voit säästää sen omalta osaltasi. Noin 20 000 euron verotettavalla tulolla voi säästää noin 300 euroa, kunnastasi riippuen. Ja alle 700 euron verotettavalla tulolla säästää 100 euroa...

Erolukuja voi seurata mm. täällä:
http://www.eroakirkosta.fi/static/ek-tilastot/

Samalla terve maallistuminen eli sekulaarisuus etenee yhteiskunnassa ja kirkon hegemonia eli ylivalta vähenee. Täällä jatkoon mahdollisuus bonuskehitykseen:

Nyt 2016 yli 42 000 eronnut kirkosta netin kautta yksin - ja monella on lapsia.
Ja vuoden 2010 allusta yli 400 000 on eronnut yksi - ja monella on lapsia yhä kirkon jäseninä. Jotka ovat siten yhä koulun "pakkouskonnon" opetuksessa eli ET-kiellossa.

Joululoma on monessa perheessä hyvä ja rauhallinen aika jutella asiasta lapsen ja toisen huoltajan kanssa ja sitten hoitaa sekä lapsen erottaminen kirkosta että pistää koululle loman aikana ilmoitus oppilaan siirtymisestä elämänkatsomustietoon eli et-opetukseen heti kevätlukukauden alussa loman jälkeen.

Perheeen katsomuksellisen ja kasvatuksellisen tilanteen harmonisoinnin kannalta olisi hyvä, että vanhempien ja lasten "uskonnollinen asema" olisi sama eli että olisivat kirkon ulkopuolella.

Jos toinen vanhemmista kuuluu kirkoon ja toinen ei, lapselle luonnollinen tilanne on kirkkoon kuulumattomuus. Tähän päädyttiin myös avioliitolain liitännäislain muutoksessa. Äidin yksioikeus päättää "uskonnollisesta asemasta" poistuu pian, maaliskuussa 2017.

0

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

        Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
        Maailman menoa
        388
        2755
      2. Alle 15 oli

        Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
        Vimpeli
        69
        2188
      3. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

        Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
        Ikävä
        112
        1745
      4. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

        Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
        Maailman menoa
        186
        1465
      5. Milloin tapasit kaivattusi

        ensimmäistä kertaa? 💸
        Ikävä
        77
        1462
      6. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

        Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
        Ikävä
        109
        1435
      7. Mitä on eilen sattunut?

        Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
        Suomussalmi
        27
        1417
      8. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

        Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
        Suomalaiset julkkikset
        19
        1303
      9. Oletko mokannut

        Kaivattusi suhteen koskaan?
        Ikävä
        80
        1287
      10. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

        Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
        Suomalaiset julkkikset
        40
        1206
      Aihe