Pyydän anteeksi että en eronnut kirkosta aiemmin

VinkinSaaneena

Pyydän perheeltäni ja itseltäni anteeksi, että erosin kirkosta vasta nyt.
Nyt säästämme yli 300 euroa ensi vuonna.

Kirkollisveron 1 - 2 prosenttia tuloista on huomattaava siivu, vuosien mittaan kertyy aika keko. Tai siis ei kertynyt.. Verovuoden noin 20 000 euron verotettavalla tulolla voi säästää noin 300 euroa, kunnastasi riippuen. Ja alle 700 euron verotettavalla tulolla säästää 100 euroa...

Nyt eroakirkosta.fi -palvelu raksuttaa vauhdilla: http://www.eroakirkosta.fi/media/none/tiedote_08_2016.html?year=2016

Erolukuja voi seurata mm. täällä:
http://www.eroakirkosta.fi/static/ek-tilastot/

Samalla sovimme, että myös lapset erotetaan.

Nyt 2016 yli 42 000 eronnut kirkosta netin kautta yksin - ja monella on lapsia.
Ja vuoden 2010 alusta yli 400 000 on eronnut yksin - ja monella on lapsia yhä kirkon jäseninä. Jotka ovat siten yhä koulun "pakkouskonnon" opetuksessa eli ET-kiellossa.

Joululoma on monessa perheessä hyvä ja rauhallinen aika jutella asiasta lapsen ja toisen huoltajan kanssa ja sitten hoitaa sekä lapsen erottaminen kirkosta että pistää koululle loman aikana ilmoitus oppilaan siirtymisestä elämänkatsomustietoon eli et-opetukseen heti kevätlukukauden alussa loman jälkeen.

Perheeen katsomuksellisen ja kasvatuksellisen tilanteen harmonisoinnin kannalta olisi hyvä, että vanhempien ja lasten "uskonnollinen asema" olisi sama eli että olisivat kirkon ulkopuolella.

Jos toinen vanhemmista kuuluu kirkoon ja toinen ei, lapselle luonnollinen tilanne on kirkkoon kuulumattomuus. Tähän päädyttiin myös avioliitolain liitännäislain muutoksessa. Äidin yksioikeus päättää "uskonnollisesta asemasta" poistuu pian, maaliskuussa 2017.

Näin terve maallistuminen eli sekulaarisuus etenee yhteiskunnassa ja kirkon hegemonia eli ylivalta vähenee.

2

600

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ollinm

      ÄLÄ EROA KIRKOSTA TULEE KOVAT MUUTOKSET.

      TOUKO-KESÄKUUSSA.

      SEURAAPPAS SITÄ.

    • JuutalainenEnHomo

      Haist ukko mulukku.koska verot on alentunu?Ainoa mikä on alentunut on veronmaksukyky.Ajatteleppa mitä homohimoilija Mäkinen tienaa tekemättä mitään muuta ,kun ajamalla homojen etua .Ukko ei pysty enää noin vanhalla iällä tulemaan kaapista ulos.Pelkää lynkkaamista.Ja hyvä näin.Tai sitten ei.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      69
      10810
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      134
      10221
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      23
      7973
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6414
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      40
      5280
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      70
      4934
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      135
      4235
    8. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      13
      3822
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      131
      3524
    10. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      66
      3237
    Aihe