Jeesus olisi vihervasuri

Jeesus__

Tulipa tuossa vaan mieleen että on varsin hassua että oikeiston arvoihin sanotaan kuuluvan koti, usko ja isänmaa, vaikka kristinuskon perusteena oleva Jeesuksen ajatusmaailma ja elämänfilosofia on suorastaan identtinen vihervasemmistolaisen ajatusmaailman kanssa.

Jeesus kehoitti auttamaan apua tarvitsevia ja kannusti vaatimattomuuteen sekä epäitsekyyteen. Erittäin vasemmistolaista ajattelua. Epäilemättä 2016 elävä jeesus kannattaisi suuresti myös luonnonsuojelua.

Sen sijaan oikeistolaista ahneutta, oman edun tavoittelua ja omaisuuden haalimista Jeesus vihasi.

15

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jeesus_on

      Raamatussa esitetty Immanuel ja pian palaa takaisin ja tuhoaa pahat Saatanan seuraajat.

      • Heikki_de_heikki

        Kommunistisia ajatuksia hänellä silti oli. Jos oli edes olemasssa.


    • Saatanan_seuraajat

      esittävät vääriä syytöksiä Jeesuksesta ja seuraajistaan, ja Raamatussa tästä paljonkin kerrottu, ja Pyhä Henki opettaa monia pyhittymään totuudessa.

      • asdfgasdfgasdfg

        Oliko sinulla itse avaukseen mitään sanottavaa vai etkö vain osaa muuta kuin jauhaa tuota mitääntarkoittamatonta julistuspaskaa?


      • Ymmärrätkö_kapitalismia

        Laita pari pätkää tänne jostain ei vasemmilaisuudesta. Vaikka kapitalismista. Mikä raamatussa oikeuttaa kapitalismin?


    • "eesus olisi vihervasuri "

      jesse olisi luultavasti Outi Alanko-Kahiluoto, joka on jo roikkunut ristillä, vaikka kilpailu ei ole edes alkanut.
      http://www.hs.fi/politiikka/art-2000005022028.html

      ainakin näyttää ihan jeesukslle
      http://hs.mediadelivery.io/img/628/8db1648bd4c64a48b817364608f610a2.jpg

    • Hvhvhvu

      Vihervasureiden ajatusmaailmaa on lähempänä profeetta Muhammed.

    • Oudoksuva
    • Aina_ollut_näin

      sillä on sama eilen ja tänään ja iankaikkisesti: Jeesus on Juutalaisten Kuningas Jumalan Valtakunnan Herrana.

      Tässä ajassa ihmiset elävät pilkkopimeydessä ja kuin Nooan ja Sodoman ajassa, kuten Jeesus profetoi näistä päivistä, kun Herran paluu eli päivä eli maailmanloppu on lähellä.

    • Huonosti_käy

      niiden ihmisten jotka eivät tunne Raamatun ilmoitusta ja Jeesuksen sanoja ja Pyhän Hengen opetusta, toki lohdutusta voivat saada valheen isältä varmuudella.

    • > kristinuskon perusteena oleva Jeesuksen ajatusmaailma

      Ei kristinusko perustu Jeesukseen, vaan Paavalin opetuksiin. Ei mitään vihervasemmistolaisuutta siinä...

    • Enpä_ole_tiennyt

      Jumalan valtakunnan julistuksen olevankaan vihervasurin keskeistä sanomaa kuten Jeesuksella. Todellisuudessa tietysti Pentti Linkola lienee aika sopiva vihervasuriksi.

      Jeesuksesta kannattaa lukea Raamatusta mitä sanoja esitti suomeksi käännettynä ja mitä kaikkea teki ihmisten hyväksi ja kuinka kuoli ristille Jerusalemissa ja nousi ylös haudasta ja taivaaseen myöhemmin ja lähetti apostolinsa ja Raamatussa heidän todistus hyvästä Israelin Herrasta ja Juutalaisten Kuninkaasta ja koko maailman Vapahtajasta, eikä nämäkään sovi mihinkään vihervasurihommaan lainkaan. Jeesus on todellisuutta myös tänään ja Jumalan Valtakunnan Kuningas juutalaisuudesta ja sama eilen ja tänään ja aina, ja pian alkaa tuhatvuotinen valtakuntansa maan päällä ja autuaat ihmiset siihen kootaan, ja ole sinäkin lukija siinä joukossa sillä on jokaisen ihmisen elämän merkitys juuri siinä.

    • Ei kyllä ole identtinen. Vihervasemmistolaiset harrastavat itsekkyyttä ja oman edun tavoittelua siinä missä muut

    • Jeesus_on_kuningas

      Jumalan Valtakunnassa, ja pian palaa taivaasta takaisin alas maan päälle, ja suuri muutos tapahtuu maailmassa, sillä Saatana sidotaan alas maan alle, eikä pääse villitsemään kansojen ihmisiä enää syntiin, kuten vielä nykyään näin nähdään tapahtuvan ja luopumus on suuri ja samoin laittomuus moninaisesti. Jeesus on hyvä ja Saatana on paha.

    • Jeesus kritisoi fariseusten tekopyhyyttä.Tekopyhyys on yleinen piirre vihervasemmistolaisissa tahoissa. Jeesus sanoi "menkää ja tehkää kaikista kansoista minun opetuslapsia ja käskekää pitämään kaikki mitä minä olen käskenyt teidän pitää" Eli samat säännöt kaikille ei niinkuin vihervasemmistolaisilla että eri säännöt muslimeille, valkkuheteroille ja homoille.
      Itsekkyyttä vihervasemmistolaisissa riittää naisia ja lapsia raiskataan koska vihervasemmistolaiset ajavat monikulttuurisuusunelmaansa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      42
      4935
    2. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      18
      3656
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      69
      3453
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      101
      2808
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      86
      2680
    6. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      30
      2630
    7. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      16
      1703
    8. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1546
    9. Harmittaako mies, että yhteys katkesi?

      Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?
      Ikävä
      201
      1438
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      152
      1321
    Aihe