Kepukaivos Talvivaaran tuotteen, nikkelin hinta jatkaa romahdustaan. Nyt Talvivaaran tuloista tulee jo yli 80% veronmaksajan apuna ja alle 20% nikkelin myyntituloista! Kunpa Sipilä ei olisi uskonut Pekkarisen, Lehtomäen, eikä Vanhasen höpinöitä niin kaikilla olisi asiat Suomessa paremmin. http://www.kitcometals.com/charts/nickel_historical_large.html
Voihan Talvivaara - Nikkelin hinta!
Nikkelimyrkytystä
34721
2Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Kankkulan kaivo, johan tuon kaikki omalla järjellään ajattelevat tietävät. Lammaslaumaa saa höynäyttää.
Ei ku sipilän ihme, näin suku ja uskonmiehet rahastavat tavallisella kivellä
Talvivaara oli ovelien kusettajien (kepulit)nykytyylinen rahastushanke, tähän tapaan
(tässä vain kusetuksen nokkamies):
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14180933/pekka-peralle-talvivaarasta-20-miljoonaa-euroa
Kepulaiset eivät näytä välittävän vähääkään kuinka paljon verorahoja on haaskattaava saadakseen etuisuuksia itselleen. Kepu pettää aina!
Kaikille kepulaisille, erityisesti Sipilälle ja Bernerille oikein vittumaista vuotta 2017!
Ne maataloustuet ovat valtavat ja kaikki otetaan työmiehen kukkarosta. Rehellisiä kun ollaan : kepu ja sipilä ovat rosvoja........
tietoo. https://www.youtube.com/watch?v=lWqUVg_TyTI
Talvivaara on kuin suomalainen maatalous. Molemmat perustavat toimintansa Helsingin seudulta lähetettyyn veronmaksajien rahalliseen tukeen. Tämä tuki on kummassakin tapauksessa täysin riippumaton siitä, että lähteekö toiminnasta mitään myytävää ulospäin. Tällaisen tukiautomaation olemassaolo on täysi irvikuva yrittämiselle ja estää täydellisesti toiminnan kehittämisen. Näin on taattu, että joka vuosi tukea tarvitaan yhä enemmän sekä Talvivaaran, että maatalouden ylläpitämiseksi.
Jos tukea maksettaisiin Talvivaaralle tuotettua nikkelitonnia vastaan ja maataloudelle tuotettujen maataloustuotteiden arvon mukaan voisimme uskoa, että toiminta voisi olla edes hitusen järkevää ja asettaisi edes jonkin minimin toiminnan laadulle ja kehittämiselle.
Se tukisummakin on molemmille sama:
50 000 maanviljelijää 5 miljardia = 100 000 eur/viljelijä/v.
2 500 talvivaaralaista 250 miljoonaa = 100 000 eur/nokka/v.
Sipilä on vanholliskepulaisten marinettinukke, eli naru-ukko.
Pääministerimme seuraava IHME on laskeva kannatus. Ai että miksi?
Sipilän ihme? Kepu pettää aina ja peukku pystyssä, me emme ainkaan leikkaa.......
Sinkin hinta laski myös.
http://www.kitcometals.com/charts/zinc_historical_large.html
Talvivaara tarvitsee lisää rahaa pystyäkseen kaatamaan tästä eteenpäinkin joka päivä kokonaisen junalastillisen rikkihappoa Kainuun maaperään.
Rikkihappo regoi kiivaasti maaperässä olevien tuhansien aineiden kanssa ja saa aikaan valtavan määrän ongelmaisia yhdisteitä. Tulemme kuulemaan tästä tulevien vuosikymmenten aikana ja pitkään sen jälkeen kun Talvivaara on lopullisesti suljettu kannattamattomana ja ympäristölleen vaarallisena.
Turkin ihailija Olli Rehn lupasi lopettaa koko Talvivaaran moniongelmakaivoksen, mutta Pekkarisen ja Vanhasen ohjeesta höyrypää Sipilä laittoikin kunnallisvaalien vuoksi vain lisää yhteisiä varojamme tähän aikakautemme kaikkein huonoimpaan investointiin. Huolimatta, että totuus on; Kenenkään ei kannata rahojaan laittaa muuhun kuin kaikkein tuottavimpaan, eikä velkaisen valtion kannata sijoitta senttiäkään rökäletappiolliseen toimintaan.
No Suomi nyt tuntuu olevan muutenki näitten ökykalliitten prototyyppilaitosten luvattu maa!? :/
Ei toi maailman ensimmäinen uusin ja hienoin ja ainakin kallein ja blaa-blaa EPR-prototyyppiolkivoimalakaan tunnu valmistuvan tän vuostuhannen aikana!? :/
Sinkki ja nikkeli laskevat edelleen. http://www.kitcometals.com/charts/nickel_historical_large.html
Ei ole kepulista yrittäjäksi, eikä myöskään sijoittjaksi. Se nyt jo Talvivaarankin kohdalla nähty liian monta kertaa. Siinä on mennyt valtion rahat, Lehtomäen rahat ja 70 000 Talvivaaraan sijoittaneen Kepulin rahat.
Sinne meni kepulaisten tukirahat, siis Kankkulan Kaivoon.
..tyypillistä maataloustuki touhua. Maataloustukiin kun maksetaan 7 miljardia, noin 50 tuhannnelle taloudelle "saamme siitä kauheesti hyötyä!?"
Huomaatteko, samaa lallatusta lauletaan kepulaisten rivessä Talvivaarasta. NYT ollaan laitettu jo niin paljon, että kannattaa hävitä vielä 10 miljardia ennenkuin ...niin kukaan edes muista koko juttua...
Suomessa+pitää+ottaa+markka+takaisin+ja+ruveta+tekemään+nikkelimarkkoja,se+olisi+tyypillistä+kepu+yrittämistä+kun+vain+veronmaksajat+taas+maksaisi+kuten+talvivaaran+järkyttävät+kankkulankaivoon+menevät+verovarat+ja+maatalouden+n.+50+000+tilaa+joita+elätetään+sosiaaliavustuksilla+kaikkia,+vaikka+10+000+tilaa+tekee+maatalouden+tuotannosta+n.+70%:tia,joku+ei+nyt+täsmää+näissä+kepulien+toimissa?
Nyt suomalaiset veronmaksajat ylläpitävät jo kiviäkin, hyvin on sipilä asian kansalaisille myynyt, kun uskovat ja maksavat pulinoitta.
Ei edes korruptoitunut media kerro totuutta.
Suomen tutkivan/ korruptoituneen journalismin viimeisetkin rippeet lestakepu-Sipilä upotti kankkulan kaivoon käyttäytymällä pohjois-korealaisten tapaan.
Talvivaaraako varten pitää taas ensi yönä korottaa polttoaineveroa? Eikö mitkään autoilun verot riitä Kepu Perneri?
Vihreät ja vasemmisto ovat ottaneet silmätikuikseenTalvivaaran ja joka välissä toitottavat veronmaksajien rahojen pumppaamista,kyllä näin on ,osittain.No kerrotaanpa mitä on tapahtunut sijoittajille.Ensimmäiseksi täytyy ostaa osakkeita jotta yleensä olisi sijoittaja ja tämä tapahtuu aina omalla ja kovalla riskillä jota tuskin vihreät ja vasemmisto milloinkaan ovat tehneet ,miten ne olisivat koska eiväthän ne milloinkaan ole omalla rahallaan mitään yhteiskuntaa hyödyttävää tehneetkään.Nyt sitten on mielenkiintoinen se seuraava eli osakeanti,joka tarkoittaa sitä että vaikeusiin joutunut pörssiyhtiö etsii karkkinoilta pääomaa eli käytännössä jo osakkeita omistavat joutuvat käytännössä ostamaan lisää osakkeita,tällä rahalla maksetaan yrityksen rästissä olevia maksuja ja maksetaan palkkoja täysin tuottamattomasta työstö.Näin kävi Talvivaarassa jossa osakkeenomistajat elättivät isomahaisia vasemmistolaisia,täysin tuottamattomia ihmisiä joiden elättäminen olisi kai kuuluisalle ,,liitolle.Kommunistien turha haukkua elättäjiään,Ilman porvareita kommunistilla ei olisi milloinkaaan potttujen sekaan ollut muuta kuin oma kieli,ei ennen eikä nyt
Kepulainen näkee vieläkin Kommunisteja vaikka ne kuolivat sukupuuttoon aika päivät sitten.
Eikus, onhan meillä jäljellä Talikkokommarit, jotka elävät toisten kustannuksella edelleen. Nämä Talikkokommarit saivat niin paljon tukea, että olivat Talvivaaran suurin sijoittajaryhmä (70 000 viljelijää) ja näin katosivat yhteiset rahamme.
Nämä sijoittajat pyytävät joka vuosi lisää tukea veromaksajilta.
Sipilä kusettaa aina!
Ja niin loppui perinteinen kalastajan ammatti kokonaan.
http://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/talvivaaran-purkuputki-lopetti-ammattikalastuksen-nuasjarvella/747613/
Ajatella että nämä saastuttavat huijarit ja luonnon saastuttajat tuhoaa toisilta elinkeinon, samalla kun kuppaavat valtion rahoja.
On gurmettia, mutta se suola on pahasta, ja suoliston mikrobit kärsii metallipitoisista hiukkasaineista.
Talvivaara on Suomen järjettömin hanke, josta tulemme kuulemaan vielä pitkään huonoja uutisia. Mitä IHMEttä ne Kepulit oikein tälle KOK:lleen (Kansan Omistama Kaivos) aikovat tehdä?