Ennakoiko v.2017 Ilm.kirjan sotia?

VainJeesusYksin

2 Katso, minä (Jumala) tahdon Jerusalemin tehdä unimaljaksi (hepr. ra`al) kaikille kansoille siinä ympärillä (hepr. cacib); sillä sen pitää myös Juudaa kohtaaman, kuin Jerusalem piiritetään.

3 Ja sillä ajalla tahdon minä (Jumala) Jerusalemin tehdä kaikille kansoile kuormakiveksi; niin monta kuin häntä siirtää tahtovat, pitää itsensä siihen rikki repimän; sillä kaikki pakanat maan päällä kokoontuvat häntä vastaan. (Sak. 12:2-3, KR 1776)

Profeetta Sakarja ennustaa Jerusalemin tulevan aikojen lopussa unimaljaksi ja kuormakiveksi kaikille kansoille. Vanha kirkkoraamattu 1776 on kääntänyt jakeet 2-3 tarkasti alkutekstiä noudattaen, joten tutkimme jakeita sen perusteella. Jakeen kaksi heprean sana ra`al voidaan kääntää myös "myrkkymalja".

Jerusalem muodostuu myrkkymaljaksi ensin "kaikille kansoille siinä ympärillä", jae 2, eli Israelia ympäröiville islamilaisille kansoille ja myöhemmin "kaikille pakanakansoille maan päällä", jae 3.
Jakeessa kaksi käytetään heprean sanaa "cacib", mikä tarkoittaa kirjaimellisesti "ympärillä olevaa".

NKJV kääntää sanan "all the surrounding peoples", mikä tarkoittaa Israelin ympärillä olevia kansoja Lähi-Idässä.
Tämä tulee erottaa jakeen kolme "kaikista kansoista", "all nations of the world", mikä tarkoittaa koko maailmaa.

Syy, miksi Jerusalemista tulee "myrkkymalja ja kuormakivi" tulee ilmi jakeessa kolme "niin monta kuin häntä siirtää tahtovat", eli kiistan ytimessä on Jerusalemin rajojen ja hallinnan siirto. Jae 6b vahvistaa asian;

6 Sinä päivänä minä teen Juudan sukuruhtinaat (Israelin eduskunta, Knesset) ikäänkuin tulipannuksi puitten sekaan ja ikäänkuin tulisoihduksi lyhteitten sekaan, ja he kuluttavat oikealta ja vasemmalta, kuluttavat kaikki kansat yltympäri (Israelia ympäröivät kansat).
Ja Jerusalem saa yhäti asua paikoillansa-Jerusalemissa.
(Sak. 12:6, KR 1933).
Lue lisää
http://www.israelprofetiassa.fi/35

17

285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jgfgkhkhk

      aamen, aamen.

      • tie.totuus.elämä

        Raamattu profetoi.


      • xzxvv

        Herra tietää sodat ja rauhat.


      • vainarvelevat
        xzxvv kirjoitti:

        Herra tietää sodat ja rauhat.

        Mutta ei väärät profeetat.


    • eiajettukaanmereen

      Tuosta tulee käsitys, että Googin sota on ollut jo, se oli vuoden 1967 sota.

    • TuomarRuuth

      Syvännön mukaan pakanain ajat täyttyvät 2017. Kai siinä sotiakin silloin on luvassa?

      • hdfhh

        Syväntö ei puhu puppua, mutta ihminen päättää, Jumala säätää.


      • 1234567---
        hdfhh kirjoitti:

        Syväntö ei puhu puppua, mutta ihminen päättää, Jumala säätää.

        Täyttä puppua lehtisen sisältö "Mitä pian tapahtuu ? Ilmestys tulevista tapahtumista. Lehtisen kustantaja K.O.Syväntö.


      • 7890123

        Hyvä, sillä sinulle totuus onkin puppua.
        Ei mitään uutta auringon alla.


      • 1234567---
        7890123 kirjoitti:

        Hyvä, sillä sinulle totuus onkin puppua.
        Ei mitään uutta auringon alla.

        Ei mitään uutta auringon alla. Mitä pian tapahtuu ? Ilmestys tulevista tapahtumista on täyttä puppua.
        Siinä kerrotaan kun morsiamet on temmattu pois, niin senjälkeen tänne jääneet etsivät omaisiaan, jotka jäivät tempauksesta pois. Tempauksen jälkeen kuuluu hirveä huhu, että kolmas maailmansota saattaa puhjeta milloin tahansa jne.....

        KAIKKI sodat, vihat, vainot viimeiset vitsaukset, ja pedon kumartamiset ovat, ennen Jeesuksen toista tulemista. Jeesuksen toisessa tulemisessa tapahtuu tempaus pyhille 1000-vuodeksi taivaaseen.
        KAIKKI jumalattomat saavat surmansa Jeesuksen toisessa tulemisessa Hänen ilmestyksestään, myöskin paholainen sidotaan ja niin tämä maa on autio ja tyhjä sen 1000-vuotta.
        1000-vuoden jälkeen jumalattomat herätetään tuomiolle. Tuli tekee heistä lopun.

        Tämän jälkeen Jumala luo uuden taivaan ja uuden maan, jossa vanhurskaus asuu.


      • ÄläIsotteleenäää

        Pistäppä raamatunpaikat esille, äläkä puhu sahajauhoistasi.


      • 1234567---
        ÄläIsotteleenäää kirjoitti:

        Pistäppä raamatunpaikat esille, äläkä puhu sahajauhoistasi.

        Tulet vielä senkin näkemään, että en ole puhunut sahajauhoista.

        Sinulle tärkeä tiedote: Pedonmerkki on sunnuntai ihmiskäsky pyhäksi. . . . Jumalanmerkki on sapatti. Tulee valita oikein, jotta pääsee tempaukseen mukaan kun Jeesus tulee toisen kerran.


      • väkeväeksytys
        1234567--- kirjoitti:

        Tulet vielä senkin näkemään, että en ole puhunut sahajauhoista.

        Sinulle tärkeä tiedote: Pedonmerkki on sunnuntai ihmiskäsky pyhäksi. . . . Jumalanmerkki on sapatti. Tulee valita oikein, jotta pääsee tempaukseen mukaan kun Jeesus tulee toisen kerran.

        Ei tule suurin osa valitsemaan oikein ! Saa kaikki suuret ja pienet opetuksillaan valitsemaan väärin.


    • Pelkkää roskaa. Tuttu juttu.

    • ylösylös

      ylöös !

      • ko.ok

        ok ok ok oookkk


    • KTS--

      Ai jaa että Knessetin arabikansanedustajatkin ovat niitä "Juudan sukuruhtinaita". No johan vitsin murjaisit ja Raamatulla päähän survaisit...
      :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      50
      2224
    2. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      922
    3. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      904
    4. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      23
      874
    5. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      863
    6. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      51
      821
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      117
      816
    8. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      749
    9. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      9
      743
    10. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      733
    Aihe