Helppo kohde

Venäjä haluaa että Suomi on helppo valloittaa ja siksi se ei halua että Suomi liittyy puolustusliittoon.

Venäjä on hyökkääjä valtio ja on useasti myös hyökännyt naapuri valtioiden kimppuun. Eli, Venäjään ei pidä luottaa.

En näe mitään muuta vaihtoehtoa Suomen turvaksi, kuin puolustusliitto. Naton puolustusliitossa emme häviä yhtään mitään.

Venäjän trollit antaa ymmärtää että F-35 on vaikea pala Venäjälle. Saa nähdä milloin Venäjältä tulee uhkaus F-35 hävittäjä ostosta.
22186
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Bäckmanin älämölöryhmä revittää milloin mitäkin epäisänmaallista trollitarinaa !
Mv porukalla on ajatuksenjuoksu hukassa.
Niin ja Janitskinilla kohta pallo jalassa ja kämpässä ranskalaiset verhot.
Böö, Suomalainen tulee !

1Äänestä
  • JEP,... Näin Venäjän propagandaa rustataan kellon ympäri

    Someaikakaudella propagandan tehtailu vaatii vikkeliä hiirikäsiä, mutta vakaumusta ei kysellä. Liukuhihna suoltaa yksisilmäisiä uutisia ja monistettuja sloganeita Kremlin tueksi.


    Nelikerroksinen toimistotalo Savuškininkatu 55:ssä Pietarin keskustan pohjoislaidalla ei herätä erityistä huomiota. Raitiovaunureitin varrella olevaa rakennusta eivät korista kyltit tai mainokset, mutta sälekaihtimien takana valot palavat yötä päivää.

    Rakennuksessa on kameravalvonta, ja sisään kuljetaan vartioidun kääntöportin kautta, mutta virkavaltaa ei paikalla näy.

    Venäläisten lehtitietojen ja yhtiön entisten työntekijöiden mukaan talossa majailee vuokralaisena mm. Agentstvo Internet Issledovanii eli Internet-tutkimuskeskus-niminen yritys.


    yrityksessä harjoitetaan kyseenalaisin menetelmin laajamittaista mielipidevaikuttamista sosiaalisessa mediassa.


    arkoituksena on tuottaa mahdollisimman paljon presidentti Putinin hallintoa tukevia ja Ukrainaa sekä länsimaita kärkevästi arvostelevia artikkeleita, blogipostauksia ja kommentteja, sekä saada tuotannolle mahdollisimman hyvä näkyvyys internetissä.

    Mediassa paikka on ristitty trollitehtaaksi.

    Arviot yhtiön työntekijämäärästä vaihtelevat, mutta hakkeroidun materiaalin joukossa ollut organisaatiokaavio kuvasi 270 ihmisen tehtävät ja nimesi johtotehtävissä toimivat.

    Useat entiset työntekijät ovat haastatteluissa kertoneet, että valtaosa palkatuista propagandisteista ei itsekään usko asiaansa.

    Propagandan levittämisestä maksetaan venäläisittäin hyvin. Työpaikkailmoituksissa luvataan 30–50 000 ruplaa eli tätä kirjoitettaessa noin 400–650 euroa kuukaudessa.

    Katso Yle Kioskin sivuilta, mitä tapahtui kun yritimme päästä trollitehtaaseen. Julkaisemme ennennäkemätöntä videomateriaalia trollitehtaan elämästä ja työntekijöistä.

    http://yle.fi/uutiset/yle_pietarin_trollitehtaalla__nain_venajan_propagandaa_rustataan_kellon_ympari/7804386

    1Äänestä

Maapallo olisi 100x turvallisempi elää, jos venäjää ei olisi olemassa.

Putinin venäjä ei luo kuin pelkoa.

1Äänestä
  • Maapallo+olisi+110%+turvallisempi+elää.Jos+sinullaisia+aivovammaisia+ei+olisi..

    Äänestä

Aloittaja on mielipuoli kiimakko, ei järjen ja loogisuuden hiventäkään?

Äänestä

Ei sillä aloittajalla paljon älyä ole, mutta on se kyllä todella harvinaisen tyhmä!

Äänestä

Suomi ei ole helppo kohde, koska täällä on kansa, joka taatusti puolustaa vapauttaan.

Suomalaiset puolustavat perheitään, läheisiään ja maataan, joko yksin tai muiden avustamana, mutta puolustaa varmasti. (Yleinen asevelvollisuus ja reservi)

Tietenkin apu ja tuki ystäviltä on kullan arvoista jos puolustautumaan taas joudumme ja suomalaiset tietävät, että länsi on ainoa ilmansuunta josta apua voi pyytää ja saada.

1Äänestä
  • Suomen puolustustahto onkin ollut ongelma Venäjälle ja siksi Venäjä on menestyksellisesti puuttunut asiaan käskemällä juoksupoikansa vasemmiston mamuttamaan Suomen lahoksi.

    Ruotsihan on enää pelkkä valtion kulissi. Suomessa Li vaatii mamujen tuonnin moninkertaistamista kun Venäjä niin haluaa.

    1Äänestä

Kannattaa pitää vain välit kunnossa äiti-Venäjään, sieltä ei mitään uhkia ole esitetty eikä agressioita Suomelle.
Putin jos sanoo ettei pakolaisia tule, niin sehän on varmaa ettei niitä sitten tule!

Ruotsi onkin jo toinen juttu, miksi siitä ei puhuta että lähettivät tänne yli 30 000 pakolaista?

Äänestä
  • Pitäisi muutenkin tutkia historiaa, siis lähinnä palstan kiimakon?
    Eli Ruotsin vallan aikaan Suomalaiset lytättiin mahdollisimman alas ja nöyryytettiin kaikilla keinoilla, miksi siis vaalitaan Ruotsin kieltä?
    Venäjän vallan alaisena Suomi sani autonomian ja laajan itsemääräämisoikeuden, oma raha ym. Vaikuttaa ettei kiimakko ole perillä historiasta, tosin tätä historiallista tosiasiaa ei ole kouluissa juurikaan nostettu?

    Äänestä

  • No onko tullu niitä Putinin lupauksen jälkeen?

    Äänestä

  • Välit venäjään paranevat vielä lisää, kun painut itärajan taakse ... paskapuheinesi.
    IMHO.

    Äänestä

  • 44.Div kirjoitti:

    Välit venäjään paranevat vielä lisää, kun painut itärajan taakse ... paskapuheinesi.
    IMHO.

    tämä siis Isosta Mustasta NATOMOLOSTA haaveilevalle ... Natottaja-isänmaan-myyjä:lle

    1Äänestä

  • 44.Div kirjoitti:

    Välit venäjään paranevat vielä lisää, kun painut itärajan taakse ... paskapuheinesi.
    IMHO.

    Niin myös sinä kommari kätyri menet itärajan taakse.
    Länsimaat lynkkaa sinullaiset Kommunistit, joka pitää tuollasia Stalinin kuvia jumalana..

    Äänestä

  • Milloin tulet kokeilemaan onneasi ???????.

    1Äänestä

  • Katokato! :D
    Kommunisti Stalinilla meni hermot...

    Äänestä

Natojäsenyys on päämäärämme. Nato on EU:ta ja olemme tällä hetkellä EU pettureita .

Äänestä

Nyt olisi Putinilla täydellinen hetki toimia.

Suomi ei Natossa ja kepulaisen vatuloinnin sekoittama, EU sekaisin Brexitistä, USA sekaisin vallanvaihdoksesta, Ruotsi sekaisin ja voimaton.

Äänestä
  • Mutta kun se ei Venäläisiä kiinnosta!
    Jos sulla olis edes jokin ajatuksen "jyvä" mutta kun ei. Mitä ihmettä Venäjä tekisi tälläisella loppuun verotetulla ja kalutulla maalla? Ainoa joka eu;n alusmaasta on kiinnostunut on usapaska, ja sekin vain kupatakseen loput mitä eu ei vielä ole vienyt!

    Äänestä

Miksi venäjä pelkää puolustusliittoa?

1Äänestä

Nato ei pelasta Suomea. Minä sanon, että nyt ollaan oikeasti ajopuuna isossa virrassa. Natolle Suomi on merkityksetön kärpäsenpaska.

Venäjä on selkeästi heräämässä rakentamaan imperiumiaan uudelleen, ja Suomi on siinä ajatuskulussa edelleen Venäjän omaisuutta. Putlerilla on kymmenen vuotta tehokasta peliaikaa ja siinä ajassa hän aikoo myös toimia. Nyt on vain kusiset paikat, sillä vahvaa liittolaista emme nyt saa toisin kuin viime kerralla.

Saas nährä kuinkä hänessä käy .... sanoi eräskin näyttelija tunnetussa elokuvassa ...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


G.Piste kirjoitti:

Venäjä haluaa että Suomi on helppo valloittaa ja siksi se ei halua että Suomi liittyy puolustusliittoon.

Venäjä on hyökkääjä valtio ja on useasti myös hyökännyt naapuri valtioiden kimppuun. Eli, Venäjään ei pidä luottaa.

En näe mitään muuta vaihtoehtoa Suomen turvaksi, kuin puolustusliitto. Naton puolustusliitossa emme häviä yhtään mitään.

Venäjän trollit antaa ymmärtää että F-35 on vaikea pala Venäjälle. Saa nähdä milloin Venäjältä tulee uhkaus F-35 hävittäjä ostosta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu