Sähköinen äänestys

Digi-Hype on suuri ja myös tämä vauhdilla eteenpäin tai muukin jäihin!
893
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

ÄÄNESTYS: Äänetys tehdään paperilapuille, kirjoittamalla ehdokkaan numero ympyrän sisälle. Äänestys tehdään kirjallisesti, sähköistä äänestämistä ei tule käyttää. Sähköiset äänestyslaitteet eivät takaa suojaa hakkerointia tai tahallista sormeilua vastaan. Äänien tulee olla uudelleen laskettavissa, verifioitavissa, kenen tahansa toimesta.
Äänet laitetaan laatikkoihin, ja lasketaan useamman eri ryhmän toimesta, toisistaan riippumatta. Ensin lasketaan vain lippumäärät.
Sitten lasketaan kannattajamäärät. Tulos hyväksytään kun laskennat täsmäävät. Ja vaalipiirin äänestäjien lukumäärän on myös täsmättävä tuloksen kanssa. Ääni-jakauma (äänimäärät, hyväksytyt/hyljätyt äänet) on julkinen, uudelleen laskennat myös. Äänetys liput on säilytettävä laatikoissa, tietyn ajan. Täys-sähköistä äänestämistä ei tule käyttää. Mutta käsin laskannan lisäksi sähköistä tarkastusta voidaan käyttää apuna, ts skanneri tekee yhden äänten laskennan. Laskenta tilanteet (tarkastajan pöytä) voidaan myös tallentaa kameralle.

Äänestä

Digiäänestyksessä antaisimme ulkovaltojen päättä tuloksen?

Äänestä

Saattaisihan tuo olla hyväkin ihan kantapään kautta osoittaa sähköisen digitaalisen äänestyssysteemin kelvottomuus käytännössä. Kun digivaalit olisivat vastustamaton haaste hakkereille, niin koko vaalituloshan menisi pieleen ja pitäisi hylätä sekä sen jälkeen järjestää uudet vaalit. Sitä uusintavaalia varten olisi varattava rahat jo etukäteen niin julkisen vallan budjetteihin kuin ehdokkaitten ja puolueittenkin vaalibudjetteihin. Jos joku ruikuttaisi poskelleen menneen prosessin tulleen kalliiksi, niin semmoiset valitukset voisi osoittaa meidän Suomea kuntoon laittavalle digi-insinöörillemme.

Äänestä
  • Onhan se ihan hirveää kun sähköisesti siirretään rahaa ja maksetaan laskuja joka päivä.
    Ja nykyisin enimmäkseen asioidaan sähköisesti viranomaisten kanssa passia haettaessa ja KELA:n asiat hoidetaan netissä jne, jne.

    Äänestä

Niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan. Ne jotka haluavat joskus päästä netissä äänestämään riskeistä huolimatta
sites.google.com/view/torkkujat/ . Mukaan mahtuvat toki myös kaikki lobbaridemokratiaan kyllästyneet iltalypsyjen ihmetteliljät.

Muille kirjoittajille; skeptismi on perusteltua, jos siihen uskottavat perusteet. Teidän perusteenne ei näytä nopealla vilkaisulla kovin hyviltä. Eikö äänestystapahtumakin olisi syytä kuvata ettei uurnaan tule huoneessa olijoiden toimesta haamu ääniä? Eikö Viron vaalitulokset ole kaikki maniuloituja jos kerta se ulkovalta on niin taitava? Mitäs jos kokeilu onnistuisikin, sehän vasta katastrofi olisi.

Maailma muuttuu ja siihen pitää sopeutua.

Äänestä

Onhan presidentinvaalien tuloskin fiksattu jo ennen vaaleja kiinteäksi ja se on jo kaikkien tiedossa, mutta silti kansa ja toimittajat jännittävät vaali-illan tulosta kuin pikkulapset joulupukkia!

Äänestä
  • Fiksatut+vaalithan+nämä+oli!+Niinistölle+joillakin+alueilla+jopa+93,4+prosenttia+äänistä.+Vaalit+olivat+länsimaisen+demokratian+irvikuva.+Saddam+Hussein+sai+aikoinaan+maan+ensimmäisissä+vaaleissa+110%+kannatuksen.+Lähellä+ollaan.Putinin+opit+ovat+menneet+hyvin+perille.+En+yhtään+ihmettelisi+jos+vaaliuunissa+olisi+ollut+"esitäytettyjä"+vaalilippuja.

    Äänestä

  • Fan-Fiction kirjoitti:

    Fiksatut+vaalithan+nämä+oli!+Niinistölle+joillakin+alueilla+jopa+93,4+prosenttia+äänistä.+Vaalit+olivat+länsimaisen+demokratian+irvikuva.+Saddam+Hussein+sai+aikoinaan+maan+ensimmäisissä+vaaleissa+110%+kannatuksen.+Lähellä+ollaan.Putinin+opit+ovat+menneet+hyvin+perille.+En+yhtään+ihmettelisi+jos+vaaliuunissa+olisi+ollut+"esitäytettyjä"+vaalilippuja.

    Kolmonen ja kahdeksan menee monella äänestäjällä sekaisin ja samoin ääntenlaskijoilla.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Äänivaipoissa kirjoitti:

Digi-Hype on suuri ja myös tämä vauhdilla eteenpäin tai muukin jäihin!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu