Venäjä tärkeämpi kuin Nato

Suurimmat uhat Suomelle ovat Nato ja EU. Kumpaakin vastaan paras suoja olisi sotilasliitto Venäjän kanssa. Venäjä on rajanaapurimme ja siksi on luontevaa olla sotilaallisessa sopimuksessa ja yhteistyössä sen kanssa. Se loisi samalla turvallisuutta ja rauhaa koko Itämeren alueelle.

22

288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TyhmäAvaus

      Avaajan typeryys on täysin omaa luokkaansa!

      Suomi on EU:n jäsenmaa eikä sitä koe uhkaksi muut kuin Venäjän Tiltut, joita on vain yksi prosentti kansasta!

      Vielä harvempi kokee Naton minkäänlaiseksi uhkaksi.

      Sen sijaan liki puolet väestöstä pitää Venäjää uhkana ja sotilasliiton sen edeltäjän kanssa yritti Urho Kekkonen kaikin voimin torjua! Ja onnistui siinä!

      Sen verran voimme tehdä myönnytyksiä, että luovutamme nimimerkki "Sakari42:n" Pietariin laiturin tolpaksi! Se olisi ansaittu paikka ja kumpikin maa voittaisi!

      • Veteranfan

        Ottakaa huomioon ettei Venäjällä ole niin paljon LUCIFERin palvojia ja Vapaamuurareita kuin lännessä.

        NATO on valitettavasti hyväveliverkoston luomus jonka tuntemattomia päämääriä ei meistä kukaan tiedä.


      • lähekskanssaniljärvelle

        Minä koen mitä suurimmaksi uhkaksi USA:n uppoamattomat(hih) lentotukikialukset.


    • G.Piste

      Maailma olisi yli 100x turvallisempi ja parempi paikka elää, jos venää ei olisi olemassa.
      Venäjä on kuin mätäpaise maailman kartalla.

    • 2plus13

      Ryssänmaa ja ryssät eivät ole KENELLEKÄÄN tärkeitä.

      Paska maa jossa asuu roskaväkeä.

    • NoNees

      44.Div tekee työtä palkkansa eteen, ei se laiska ole mutta tyhmä.

    • NoNees

      Odotellaan Trumpin valtaantuloa ja katsotaan?

      Vihapolitiikka tuskin onnistuu enää jatkossa, kysymys on lähinnä siitä haluaako Putinin Venäjä edes läheisiä suhteita Suomeen?
      Luoja varjelkoon tuolta viimeiseltä skenaariolta?

      • ERommeli

        Noin siis hiekkalaatikon reunalta kuultuna, kun se pahin kusipää kakara on taas saanut selkäänsä muilta lapsilta.

        Odotellaan kun mun isoveli tulee, se vie teiltä kaikilta lapiot ja ämpärit kun ette anna mun rauhassa häiriköidä.


    • NatostaPikkutekijä

      Nato alkaa olla pikku tekijä Venäjän sotilasmahdin rinnalla.

      Stubb, Kanerva, Sauli Niinistö, Soini laskivat väärin, että USA ja Nato voittavat Venäjän.

    • EiKäskenytkään

      Sauli Niinistön Nato isäntämaa-Suomen ja Viron sotauhot Venäjälle alkavat paljastua mielenvikaisten uhitteluksi.

      Meidän kansalaisten ja Suomen että Sauli Niinistö ei käskenytkään kutsumaansa 900.000 reserviläistä ja varusmiestä hyökkäämään Venäjälle.

      • muuten.en.lähe

        Onhan niil ne häiveJOPOT eller nej?


    • AloittajaONoikeassa

      Tottakai Venäjä on Suomelle tärkempi kuin useimmat, elleivät kaikki muut maat. Ellei niin ole tällähetkelä, niin käyttämättömiä ja hukattuja mahdollisuuksia on paljon. Mitä järkeä on pitää vihaa lähimmän naapurimaan kanssa? Ei niin mitään!

      • perseestä.tuulee

        Niin, aatteles ko sellane leikki ko 'viinaralli' loppuu. Ei oo enää mitään. Oikees oot, täytyy olla joku killery, et tota "ryssävihaa" noin media lietsoo.


    • suomionlänsimaa

      Ei suomalaiset mitään vihaa venäläisten kanssa halua, vaan yhteistyötä ja reilua kanssakäymistä, ilman uhkailuja ja painostamista. (kumminkaan puolin)

      Suomalaiset ovat osa Euroopan Unionia, jossa asuu n. 508 miljoonaa asukasta ja joka muodostuu 28 kaltaisestamme kansasta ja valtiosta ja lisäksi tulee vielä ETA-alue . (Norja), jonka jälkeen tuo porukka on jo yli 510 miljoonaa kaltaistamme länsimaalaista.

      Kun vieressämme on n. 145 miljoonaa kovin erilaiset arvot ja käsitykset omaavaa venäläistä, niin ei ole mitään epäselvää, kumpaan porukkaan rauhantahtoiset ja vapautta, sekä länsimaisia elämänarvoja kunnioittavat suomalaiset haluavat kuulua.

      Kuulumme länsimaana samaan ryhmään kuin 95% EU:n väestöstä, eli Nato-maiden arvot ja ja rauhanomainen kanssakäyminen avoimine rajoineen on meillekin tärkeintä.

      Vastakkainasettelua emme halua kenenkään kanssa ja toivomme että venäläisetkin palaisivat takaisin Itämeren yhteistyöhön ja reiluun kanssakäymiseen ilman naapurien valtauksia (Georgia, Krimi, jne) sekä järjetöntä sotavarustelua.

      • JotainRajaaSentään

        Älä naurata Tavallinen maisteri.

        Kukaan ei halua Suomeen Amerikan arvoyhteisöä, missä koululaiset ja opiskelijat pitävät aseita koululaukuissaan jos joku iskee, missä uskotaan jumalan luomiskertomukseen, missä on 70 miljoonaa köyhää, missä korkein kulttuurinen saavutus on purukumi ja hampurilainen.


    • kumppaneista

      Venäjä on meille rakkain.

    • UsaJaNatoAlistuivat

      Usa ja Nato alistuivat Venäjälle Etelä-Ossetiassa, Georgiassa, Krimillä, Ukrainassa, Mustallamerellä, Syyriassa.

      • VenäjäJaKiina

        Aasiassa hallitsee Venäjä ja Kiina omalla puolustuskumppanuudellaan.
        Usa on alkanuthiljentyä siellä.


    • TiltunTyhmyysPaljastuu

      "Usa ja Nato alistuivat Venäjälle Etelä-Ossetiassa, Georgiassa, Krimillä, Ukrainassa, Mustallamerellä, Syyriassa. "

      TOSIN YHDESSÄKÄÄN mainituista paikoista ei USA (tai edes Nato) ole olleet vastakkain saatikka sitten "alistuneet"! Tiltulla on taas huippulapselliset jutut!

    • KumppanienYhteistyö

      "Aasiassa hallitsee Venäjä ja Kiina omalla puolustuskumppanuudellaan."

      Ei maat mitään kumppaneita ole muussa mielessä, kuin siinä, että kun Venäjä romahtaa niin Kiina nyysii sen Aasian puoleiset osat!

    • VenäjäMeilleParempi

      Suomen turvallisuus ja talous kehittyy paremmin Venäjä yhteistyöllä kuin Usa-Nato yhteistöllä.

      • EUmeilleParas

        Eihän nuo ole edes vaihtoehtoja, Tiltu hyvä?

        Suomen turvallisuus ja talous kehittyy parhaiten EU:n jäsenenä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2553
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      195
      954
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      54
      738
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      672
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      49
      562
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      14
      496
    7. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      49
      493
    8. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      484
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      465
    10. Auto katolleen Huhtalantiellä

      Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit
      Lapua
      11
      450
    Aihe