Kehitysapu lisää kurjuuden?

yksi_ulkomaalainen

Katsoin eilen tilastoja maailman väestörakenteesta ja siinä samassa selvisi, että näissä maissa, joissa 25 vuotta siten työskentelin, oli tällä välillä väestön määrä tuplaantunut!

Siis sen sijaan, että kehitysapu olisi auttanut ihmisiä, on tämä sitä saavien elinehtoja parantamalla aiheuttanut entistä suuremman kurjuuden. Tämä sen takia, että että väestön lisäkset pyrkivät suurempiin kaupungeihin. Aikoinaan porukka eli oman pellon tuotosta jotenkin kohtuullisesti ja lapsia ei jäänyt eloon enempi kuin pystyttiin ruokimaan, samalla lailla kuin eläinmaailmassa.

Tätä systeemi on mm. kehitysavulla horjutettu jonka lisäksi kyliä on väkivallalla tyhjennetty ja pellot annettu kansainvälisille maatalousyrittäjille, lahjuuksia vastaa tietysti. Tämä tapahtui kansaivälisen kehitysavun silmien alla, sen voimatta ja haluamatta puuttua siihen, kunhan itsellen tuli hyvä mieltä, että jotain on muka tehty. Olen omin silmin nähnyt olematon laihaat tulokset.

2

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kehitysapu.lopetettava

      Kyllä näin on:

      Pohjoismainen ilmastoprojekti on pilannut monen ugandalaisen elämän – "Meidät on ajettu pois"
      Osin suomalaisella kehitysrahalla istutettua metsää mainostetaan kaikkien voittona, mutta todellisuus on teoriaa karumpi.

      Ilmastonmuutos16.1.2017 klo 19:53
      Koko uutinen:
      http://yle.fi/uutiset/3-9389334

    • jotainjärkeätouhuun

      The more we feed them, the more they breed, the more they need....ja kaikki meidän rahapussista! Kaikki kehitysapu varsinkin Afrikkaan pitäisi lopettaa tällä sekunnilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      192
      5142
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      36
      4533
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      11
      3171
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      263
      3092
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      159
      3012
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      54
      2568
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1903
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      84
      1886
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      23
      1825
    Aihe