Vai mikä hiton mainos- ja manipulioimiskamppanja nyt on käynnissä? Rahapelien tuotot pitääsaada Oy:lle kuten sote-rahatkin.
Olen luullut, että voitot menee valtion kassaan, jos ei mene minne sitten? Mitä se vlkopäämannekiini telkkaripufissa oikein höpöttää, uutislähetyksissä joku Eki. Haluaako se tänne mafian järjestämää vedonvälityksiä tai jotakin semoista vai mitä ihmettä?
Jos nämäkin valtion tulot menetetään alkaako pääomatuloiset maksaa veroja? Sama verokohtelu kaikille tuloluokille!
Rahapelit monikansallisille yhtiöille?
9
79
Vastaukset
- RahaRahapeleistäMatuille
"Olen luullut, että voitot menee valtion kassaan, jos ei mene minne sitten?"
Voittokassavaroja on alettu kokoomuksen Graahamityttelin agiteeraamana työntämään matuille ja matutarhausbisneksen pyörittäjille "maahantunkeutujien vapaa-ajan harrastetoiminnan" rahoittamisen nimikkeellä...
Kukkuuheimillekin olisi rahaa oltu jakamassa, jos se olisi saatu valtuustossa läpi junailtua.- Timo3T
Miten niin "olisi oltu jakamassa"?!
Eks niihin kukkeliheimin kukkelointikonsulttimikäliekansankusetusjavedätys pelleilyihin uponnu yli 5 miljoonaa verorahoja? On siinä eräätkin 3 ruokalajin lounaat syöty palavereissä? :/ - Timo3T
No ei se näköjään ollutkaan ku puolet tosta (ainakaan toi Giuggeli, vaihe 1. kusetus. tIiä sit paljon tällä uusintaerällä kähmittiin niille verorahoja? :/ ) Muistin vaan väärin.
http://petterijarvinen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/94623-guggengate-mihin-kuluivat-guggenheim-selvityksen-rahat
- Ryökköö
En lottoa tms. koska ei saa itse päättää, mihin tarkoitukseen se yhteiskunnan osuus menee - en halua oopperoita pönkittää.
- det-samma
Haluatko pönkittää urheilua, siltäkin saralta kuuluu kummia, lähinnä rahankäytöstä.
- org-mummeli
Inselrtissä haastateltiin Taloustutkimuksen dirikaa ja hänen komentinsa oli hyvin valaiseva. Rahat halutaa 1% pottiin, pois valtion kassasta.
- Kun.ei.pelaa
niin ole konnille jaettavaa.
- ELäke-Timpuri
Ei pidä ulkoistaa rahapelien tuottoja tai menee maasta loputkin auttavat tuet. Helvetti että panee vihaksi tuollaiset kirjoitukset. Sama koskee eläkeläisten rahoja. Pitäisi muka saada sijoittaa vapaammin. Just joo! Niin vapaasti,että saataisiin nekin kupattua. Täällä saa nykyään touhuta ihmeellinen kikkailijaporukka jonka sanomiisiin ei paljon puututa.
Kysyn vaan. Onko tämä nyky jengi niin helvetin tyhmää,että eivät ymmärrä mistä on kysymys vai ovatko ruvenneet täysin välinpitämättömiksi? Myöhäistä on rutista kun paskan on housussa. Tarkoittaa. että ensivuonna tulee lisenssimalli jossa rahapeliyhtön pitää hakea suomesta lisenssi ja maksaa suomeen verot. Miten tämä ei olisi muka hyvä juttu. Onko sitten nykytilanne parempi jossa jengi pelaa jokatauksessa ulkomaille ja rahat menee sinne?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2383286Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3592946Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,161970Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.781836Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e621759Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?591642MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,121503- 1221456
Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S01380Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4681374