Gallup: PS romahtaa Helsingissä

pSS-rrrromahdus

Ylen Taloustutkimuksella teettämä viimeisin gallup kertoo, että Timo Soinin omistamat perussuomalaiset romahtavat kunnallisvaaleissa Helsingissä jopa RKP:n alapuolelle. Persujen kannatus on Helsingissä enää 6%, pudotusta viime vaaleihin peräti 3,4%.

http://yle.fi/uutiset/3-9380353

25

284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • seonnäin

      Ehdottomasti Yle ja Helsinki...hirveän tärkeitä "molemmat" :D Huom! Suurin osa kansasta asuu muualla, eikä ole tippaakaan kiinnostunut, mitä Helsingissä tapahtuu, vai tapahtuuko mitään. Kaikki kuona on valunut sinne alas ja sen huomaa.

      • juurinäinseon

        Minua ei kiinnosta tippaakaan Mikkeli.

        Käyn kertomassa asiasta säännöllisesti Mikkeli-palstalla.

        Siis ei todellakaan kiinnosta Mikkeli. Ihan sama, mitä siellä tapahtuu. Vai tapahtuuko mitään.

        En kiinnostuisi Mikkelistä, vaikka aseella uhattaisiin.

        Joulukuussa luin uutisista kolme Mikkeliin liittyvää juttua. Ne eivät tehneet minuun minkäänlaista vaikutusta. Koska en ole kiinnostunut Mikkelistä. Olen jo täysin unohtanut nuo jutut. Vittuun koko Mikkeli.

        Uikoot siellä omassa sonnassaan. Jos siellä siis sontaa on. Sitähän en tiedä, koska Mikkeli ei minua kiinnosta.


      • landepaukut.cityssä

        tarkoitat kuonalla maalta tänne stadiin junalla tulleita? nehän tänne ovat valuneet, vaikka ei ole pyydettykään...


    • ps-murtumatonperuslinja
    • äänestänpersuja

      ps puolustaa aitoa suomalaisuutta jota hesassa ei hyväksytä.
      hesa on seoskapitoli.

    • t43t443t3

      Vieläks te uskotte noihin gallubeihin? aina ovat olleet väärässä persujen suhteen noh kerta se on tultava ensimäinen joskus kun osuu galub ja vaalitulos edes vähän kohdalleen.

    • Hallaahon.äänestäjä45

      Keskustelimme muutama viikko sitten asiasta Soinin ja koko eduskuntaryhmän kanssa koska Soini on potkinut nuivia ja tunnustanut että ne ovat koulutettuja

      """Soinihan on hyökännyt avoimesti nuivia vastaan, "Halla-ahoa lukuun ottamatta ... hengenheimolaisten kannatus on hyvin marginaalista" "Kovimmat maahanmuuttokriitikot ovat ... koulutettuja ihmisiä" (Soini Peruspomossa)

      Kuntavaaleissa on mielenkiintoista, paljonko nuivia äänestäneiden potkiminen lohkaisee kannatusta - tuleeko edes UUSIA ehdokkaita ja mikä on ehdokkaiden laatu, kun koulutetut potkittiin?

      Miten käy Helsingissä, Soini tuki Sipilän turhaa maakuntahallintoa, alisti jopa maalaisliiton ydinvoimalan kommunistisen Rosatom-viraston alaisuuteen ja kuntia mukaan Mankala-periaatteella, Soini etenee jeesusmarssilla sekä törsää vuokra-asunnot ja sosiaaliturvan matuille - miten vaaleissa Helsingissä käy (ja Uudellamaalla, kasvukeskuksissa), kun täällä päin ei paljon tueta maalaisliittolaista kristillistä menoa?

      Miten käy Helsingissä, jos Halla-aho lähtee vetämään Soinin kristillissosiaalista maalaisliittoa ?"""

    • Antipersux

      Olisihan se huvittavaa, jos europarlamentaarikkona "loistanut" Halla-aho ei tulisi valituksi stadin valtuustoon. Nuo luvatut äänimäärät uumoilevat rajua supistusta persujen valtuutettujEn määrään. Nyt istuu seitsemän, noilla gallupluvuilla enää neljä.

      Lisäksi Halla-ahon rasitteena on se, että hän ei ole ollut yhdessäkään kokouksessa paikalla. Miksi äänestää ihmistä joka ei hoida velvollisuuksiaan vaan jättää kaiken varamiehen tehtäväksi? Kysehän on aivan selvästä äänestäjän pettämisestä.

      Jos EK-vaaleissa persujen kannatus jää tuohon galluplukemaan Helsingissä, kiitos hallituksen leikkausten, niin silloin saattaa olla että vain yksi persu menee läpi Helsingin vaalipiiristä. Ehdolla ovat ainakin Halla-aho, Terho ja Packlen.

      Kaiken lisäksi noista kolmesta kaksi on kisaamassa myös puolueen pj-paikasta kun Soini väistyy. Nimittäin Terho ja Halla-aho. Packlen on tässä ek.kisassa se kaikkein heikoin lenkki ehdottomasti. Elämme todella mielenkiintoisia aikoja...

      • wwwewe

        No tässä yksi ainakin vielä joka uskoo ja palvoo gallupeja hahaha.


      • Teräsnyrkki

        Kun Halla-aho voittaa, Helsingin kysymys ratkeaa suurempien kysymyksien, koko maan kysymyksen yhteydessä. Ennen kaikkea ratkeaa Helsingin maahanmuuttajakysymys.


      • wwwewe kirjoitti:

        No tässä yksi ainakin vielä joka uskoo ja palvoo gallupeja hahaha.

        Mistä Tynkkysen vaippamainoksessa oli kysymys?😍


      • Speedking2016 kirjoitti:

        Mistä Tynkkysen vaippamainoksessa oli kysymys?😍

        Tynkkysellä on nuha hepissä siksi vaippana tena.


      • Antipersux
        wwwewe kirjoitti:

        No tässä yksi ainakin vielä joka uskoo ja palvoo gallupeja hahaha.

        Mieluummin nitä kuin usvaista unennäköä yli 22 prosentin ja ylikin jytkystä, johon palstan pölhöpersut uskovat...


      • Antipersux
        Speedking2016 kirjoitti:

        Mistä Tynkkysen vaippamainoksessa oli kysymys?😍

        Tästä siinä oli kyse:

        Tynkkysellä on kova pyrky päästä politiikan vihreälle oksalle ja hyville liksoille. Ensin valtuustoon ja sitten eduskuntaan. Tässä mielessä on aivan turha väittää että hänellä ei olisi oma lehmä ojassa.

        Varsinkin kun BB-paskomisen ja moisen videon jälkeen on turha luulla että hänet valittaisiin luokanopettajaksi johonkin kouluun. Suora kysymys: Haluaisitko sinä todella että Tynkkynen opettaisi sinun lapsiasi?

        Tynkkysen kansanlaisaloitte EU-erosta meni täysin poskelleen. Se aloitettiin kovalla tohinalla ja epäonnistui totaalisesti. Piti keksiä muuta jotta mahdolliset äänestäjät unohtaisivat kyseisen mahalaskun. Ettekö tämän vertaa osaa "lukea" pinnalle pyrkivän poliitikon julkisuustemppuja?

        Jos Tykkynen olisi todella vain "asialla" niin hän olisi jo aikoja sitten perustanut uuden puolueen. Siinä hän ajaisi noita tärkeänä pitämiään asioita. Mutta hän ei tee sitä koska tajuaa että silloin hänellä ei ole pienintäkään mahdollisuuta tulla valituksia eduskuntaan.

        Persujen kautta hänellä on, ainakin omasta mielestään, pienet mahdollisuudet tulla valituksia. Onhan siellä istunut jo kolme kautta mies nimeltään Oinonenkin. Sitä ennen pitää kuitenkin päästä läpi Oulun valtuustoon ja saada niin suuri kannatus että Soini ei pysty estämään Tynkkysen EK-ehdokkuutta 2019.


    • sulaihme

      Mistä noi tollot löytyy persukannatajat?

      • sscscscccsc

        Tainnut alkoholi vielä maistua tänäänkin kun soperrat sekavia?


    • mitäs.läksit

      kalliiksi tulee pitää natseja siipien suojassa ja olla hallituksessa omia äänestäjiä kyykyttämässä.

      • wffwfwfw

        Mikä puolue ei ole kyykyttänyt ääestäjiaan hallitusessa olessaan ja milloin tämä on tapahtunut?


    • ankeusvoitti

      Oikeisto muuttaa Espooseen ja demarit Vantaalle uusillle asuntoalueille. Vasemistolaiset, maahantunkeutujat ja vihreät ovat gallupien kukkoina. Itä-keskuksessa tehty kyselyn tulos oli tarkoituksen YLE:n tarkoituksen hakuisuutta. Kyselyssä olisi pitänyt olla mukana koko pääkaupunkiseutu, koska sisäistä muuttoa on tapahtunut paljon viime vaaleista.

    • Ennustaja_ukko

      Pettureille petturien palkka. Persut alkavat olla marginaalipuolue jolla on muutama kaupunginvaltuutettu seuraavissa vaaleissa ja sen jälkeen puoluetta ei enää muista kukaan.

    • romahdusvaalit-ps

      Muutama persurähisijä pääsee vielä valtuustoihin sotkemaan ja valittamaan. Sitten ps loppuu kuin SMP aikoinaan. Persut on auringonlaskun poppoo.

    • Tällainen_ministeri

      Hän on jo ehtinyt tämän vaajan 2 vuoden aikana sen tekemään jo monelle sairaalle ja eläkeläiselle. Olisi hyvä, että joku tutkisi kuinka monta on kuollut sen vuoksi ettei ole ollut vara ottaa määrättyjä lääkkeitä. Apteekkini sanoi että monelta jää lääkkeet ostamatta 50€ omavastuun vuoksi.

    • Peruskansalainen

      Persut on ainut puolue, joka vastustaa pakkoruotsia. Kielikysymys on nyt kuuma aihe.
      Persut nousee.

    • pSS-rrrrromahdus

      Jos Soini alkaa selkäpuukottaa Halla-ahoa pj kampanjan aikana, romahdus Helsingissä on odotettuakin rajumpi.

    • valettapukkaa

      Gallupit näyttää virhettä silloin kun tapahtuu nopeita muutoksia. Eihän viime vaaleissa enää, mitkä persut itseasiassa hävisi, ollut enää kovin suurta virhettä galluppien suhteen.

      Kun suosio romahtaa, niin silloin gallupit myös valehtelee. Näyttävät liian suurta kannatusta. Ne tosiaan valehtelevat persuille. Ei heillä voi enää olla niin paljon kannatusta mitä gallupit näyttää. Ei niihin pidä uskoa.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      73
      1604
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      115
      1047
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      52
      882
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      58
      831
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      74
      776
    6. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      760
    7. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      73
      740
    8. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      737
    9. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      27
      733
    10. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      42
      716
    Aihe