Kerro mielipiteesi mikä alue on mielestäsi paras Tampereella?
Kerro myös perustelut omaan elämäntilanteeseesi liittyen (opiskelija, perheellinen, eläkeläinen)
Kerro myös perustelut omaan elämäntilanteeseesi liittyen (opiskelija, perheellinen, eläkeläinen)
Vastaukset 11
Vanhimmat
Keskusta on hyväpaikka asua. KAIKKI palvelut ihan kulmilla.
Mä tykkään asua Atalassa, villi luonto ihanine polkuineen ihan vieressä ja hyvät kulkuyhteydet kaupunkiin, omalla autolla ja bussilla. Lapsille hyvä alue kasvaa.
Hervanta se o paras paikka :)
Itse viihdyn loistavasti Hatanpäällä, pikkukauppa lähellä, omaa rauhaa ja luontoa, mutta kuitenkin vain vajaa 2 km keskustaan.
Onko Hatanpäälle tullut jo pankkiautomaatti? Itse siellä asuin vielä Helmikuussa 04 ja silloin siihen automaattiin kerättiin jotain adressia!!!
on hyvä paikka asua. Järvi on vieressä ja omat venepaikat rannassa. Läheltä löytyy niin valaistu latu kuin laskettelurinnekin. Koulutkin on lähellä ja liikenneyhteydet pelaa. Oma auto tosin on kauppamatkan vuoksi tarpeellinen lähikauppa kun on parin kilometrin päässä eikä sielläkään tule käytyä. On kuin oma pikku lähiö ja talot on rivi- ja paritaloja reilu 10 vuotta vanhoja. Yläkerran parvekkeelta voi katsella saunan jälkeen Pyhäjärven maisemia.
...jos vaan rahassa riittää. Minulla ei riitä, joten enpä TRE:lla sitten asukaan.
Kaunista seutua, siinä perustelu.
Pispala tukkoinen, mikä ei sinänsä haittaisi, jos muuten olisi rentoa ja rempallaan kuten ennen. Mutta Pispala on nykyään kertakaikkisen tyylitön: talot ylisiistejä vastamaalattuja hengittämättömiä, mauttomat tila-autot ängettyinä pieniin pihoihin, joka ainoa neliömilli kivetty ja ojennukseen laitettu. Ei elä, ei rönsyile, ei syki. Tylsä, tylsä, tylsä.
Järvensivusta löytyy se tyyli joka on kovalla työllä onnistuttu Pispalasta hävittämään: maali vähän hilseilee, pihoissa ilmavuutta ja luonnetta, korkeuserot näkyvissä eikä tukittu ökyrakentamisella kuten Pispalassa. En asu itse Järvensivussa, mutta muuttaisin jos voisin. Rauhallinen.
Upeat paikat ulkoilla ja uimarannat nässy vieressä.
Bussi kulkee hyvin, kauppa ja 2 räkälää.. Mitä voi enempää lähiöltä kaivata?
On myös suht halpa (ei reuhari) ja koulut yms on myös..
Olen asunut nyt Peltolammilla kohta vuoden. Olen todella tykännyt paikasta. Parasta täällä on luonnoläheisyys, koiran ulkoiluttaja kun olen. Suunnitelmissa ei ole pois lähteä, ei siihen ainakaan mitään syytä olis...
Upea luonto, hyvät palvelut. Asukkaita monenlaisia: on vanhuksia, maahanmuuttajia, opiskelijoita ja lapsiperheitä. On erilaista toimintaa ja tapahtumia sekä urheilumahdollisuuksia... Meidän perheelle paras paikka asua!