Minä oon erimies kun Vanhanen tai Linden

IlmariIlkeämieli

Minä kato oon Sipilän Jussi, insinöööri Kempeleestä, miljonääri, itseppäinen mullikka ja vaikka olen lesta, mie en tiijä mittään, mie en tiijä mittään ( lainaus Reijo Tanilta).
Poikkeen Vanhasesta siinä, että olen 150 cm ja Vanhanen puolta pisempi eli Matti on yli kolme metriä. Lindenillä ei käsitykseni ole munia jalkojen välissä, ei ainakaan vakituisesti ja siksi me poikkeamme toisistaan. Muutenhan me olemme kepuloisia ja meillä on synnynnäistä kieroutta.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/201701022200048472_uu.shtml
Tämä selitys riittäköön oikeusasiamiehelle, Suomen tyhmälle kansalle, eduskunnalle, Punkalaitumen Kunnolle ja Mersun maahantuojalle.
Kun katsotte kuvaani, niin siinä näette rehellisen miehen !
Miehen jonka lähtökohtana on köyhän kansan puolustaminen eli rahamiesten.
Vaalikarjan osuus on äänestäminen.

6

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • IhmeJaHumma

      Toivottavasti kaveri saa pienen näpäytyksen
      kepu pettää aina ja en usko, että tää Sipilä on poikkeus
      Suomen historian omituisin politikko, joka voisi palata kotiseudulleen, johtamaan liikeyritystään ja kähmehtiä Ouussa
      Suomen omituisimmassa kaupngissa ja lähiympäristössä

    • kuhan-kysyn

      Minkähän takia tää kaveri ei palaa Kempeleeseen, vaikka kansa on sen osittanut ?

      • Siunattu.hulluus

        Koska on ahne paska ja vakutuskuorissa on vielä tilaa hämärille rahoille.


    • Jussinmentäväreikä

      SuokuokkaJussia ei tänne Pohjanperukoille takas tarvita,pitäkäähän vain hyvänä sitä siellä Etelässä sivistyttämässä teitä tomppeleita.Mekin viisastuimma kun äänestimmä sen sinne teidän riesaksenne.

    • Sipilä perustelee kantaansa sillä, ettei hän voinut olla esteellinen, koska ei omien sanojensa mukaan tiennyt Kateran ja Terrafamen sopimuksista eikä hänen olisi tullutkaan niistä tietää. Lisäksi Sipilä väittää, ettei hänen päätöksillään ole vaikutusta yhtiöiden sopimuksiin ja niistä saatavaan hyötyyn.

      Väitteet on varsin kestämättömiä. Koko esteellisyysnormistolta menee pohja, jos asianomainen pääsee vastuusta omiin väitteisiinsä vedoten. Minä en tiennyt, joten minulla ei ole vastuuta. Sukulaisia voisi suosia mielinmäärin, jos vastuusta pääsemiseksi riittää oma vakuutus siitä, että minä en tiennyt.

      Sipilän päätöksellä on luonnollisesti vaikutusta yritysten sopimuksiin. Jos lisärahoitus ei olisi myönnetty, Terrafamen tilanne olisi muuttunut ja se olisi joutunut harkitsemaan uudelleen sopimuksiaan. Ei konkurssia lähestyvä yritys voi pitää kaikkia sopimuksiaan ja suosia joitakin velkojiaan.

    • Anonyymi00005

      Voi tätä vatulointia! Vakuutuskuoretkin ovat aivan jo uhohtuneet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      272
      3362
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      21
      1853
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      28
      1517
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1401
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1048
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1004
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      64
      859
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      766
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      697
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      51
      676
    Aihe