Suomen ortodoksiselle kirkolle on asetettu virkaan (22.1.) ja vihitty tehtäväänsä (23.1.) uusi piispa, KS Joensuun piispa Arseni.
Jos haluat lukea joitain hajatietoja Arsenista ja katsella kuvia (aluksi yksi myöhemmin tänään ehkä kaksi kuvaa) kanonisesta virkaan asettamisesta ja isä Arsenista piispana, niitä löytyy sivulta:
http://www.pyykkonen.net/ortodoksit/
hakemistosta => Artikkelit
Ystävällisin terveisin
Hannu
Jos haluat lukea joitain hajatietoja Arsenista ja katsella kuvia (aluksi yksi myöhemmin tänään ehkä kaksi kuvaa) kanonisesta virkaan asettamisesta ja isä Arsenista piispana, niitä löytyy sivulta:
http://www.pyykkonen.net/ortodoksit/
hakemistosta => Artikkelit
Ystävällisin terveisin
Hannu
Vastaukset 7
Vanhimmat
Keskustelupalstan puolesta monia armorikkaita vuosia uudelle esipaimenelle! Pyykkösille myös lämpimät kiitokset jälleen uudesta tietopaketista.
Ton despotin ke arhierea imon. Kirie filate.
Is Polla Eti Despota!
KS Joensuun piispa Arsenin piispaksi asettamis- ja vihkimistilaisuuksista on lisää kuvia osoitteessa:
http://www.pyykkonen.net/ortodoksit/artikkelit/arseni/
Kuvaa hiirellä näpsäyttämällä sen saa suuremmaksi ja kuvatekstikin näkyy. Etenemään pääsee eteenpäin (Next) tai taaksepäin (Previous) tai kuvien koontasivulle (Home).
Kuvakavalkadiin on suora linkki myös sivuston 'Ortodoksit'-hakemiston etusivulla.
http://www.pyykkonen.net/ortodoksit/
Ystävällisin terveisin
Hannu
Ort.fi -sivuilta löytyy muuten enemmän ja parempia kuvia piispaksi vihkimisestä. Ko. kuvat ovat ammattilaisen ottamia ja löytyvät galleriasta osoitteessa:
http://www.ort.fi/gallery
(=> Piispa Arsenin vihkiminen)
Terveisin
Hannu
Samassa piispaksi vihkimistilaisuuksissa 22.-23.1. oli paljon lähialueen ortodoksivaikuttajia. Muutamia heistä ikuistin kuviinikin ja heistä tai heidän yhteisöjensä taustoista on pieniä referaatteja 'Artikkelit'-hakemistossa.
Yksi tällainen äsken kuvitettu referaatti löytyy osoitteesta:
http://www.pyykkonen.net/ortodoksit/
hakemistoista => Artikkelit => Konevitsan luostari
Terveisin
Hannu
P.S. Toivottavasti ette pahastu tällaisista "mainospuffeista".
Piispoista puheen ollen olen miettinyt, mitä piispat mahtavat tehdä silloin kun eivät ole sunnuntaina toimittamassa liturgiaa jossain kirkossa. Voiko piispa mennä kirkkoon muina miehinä jonkun toisen toimittaessa palvelusta, vai kuuluuko piispan aina toimittaa se, jos hän on paikalla? Tarkoitan tässä lähinnä ehtoollisen toimittamista. Loogista oikeastaan olisi, jos se olisi niin, koska kirkkohistoriallisesti katsoenhan ehtoollisen toimittaminen oli ensisijaisesti piispan tehtävä, jos hän ei delegoinut sitä jollekin muulle. Mutta jos niin on, niin hieman kyllä säälittää piispoja, koska he eivät silloin koskaan pääse "valmiiseen pöytään".
Hannun sivuilla oli arkkipiispa Paavalin kohdalla mainittu, että jokapäiväinen liturgia oli hänelle tärkeä. Tarkoittaako se sitä, että hän toimitti liturgian joka päivä?
Kyllä piispa voi astella kirkkoon viitassaan ihan milloin lystää, vaikkei itse toimittaisi. Ainoa ero palveluksessa tällöin on, että kuoro laulaa normaalin sijaan "esimapaimen siunaa" , mistä valveutunut tietää piispan lymyilevän alttarissa.
Edellisessä viestissä piti kirjoittamani tietysti, että kuoro laulaa "esipaimen siunaa".