SUOMI 100 vuotta.

yllinen

Olen mies yli 50 -vuotta. Jäin työttämäksi 2012. Olen tehyt töitä sitä ennen koko ikäni ja mielelläni. Nyt tyotä ei löydy. Tällä hetkellä saan pienintä tuloa (512 €/kk) ja asumistukea 320 €/kk). Minun vuokra on 489 €/kk ja sähkö- ja nettikulut on n. 50 €/kk ja vanhasta omakotitalosta on velkaa, jota maksan 250 €/kk.

Mulle ei jää euroakaan elämiseen... pitää kerjätä ja yrittää saada jostain jotain... Olen kuitenkin SUOMALAINEN !!!

PITÄKÄÄ IHANAT JUHLAT SUOMI 100 vuotta... kun köyhät hiipuu täältä pois ...

5

214

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Janatuinen1957

      Ei voi olla totta täällä Suomessa. Olis kirveellä töitä...

    • toesenlaenen

      Suomi 100.
      Se on yleisesti 100 vuotiaassa Suomessa eli hyvä esimerkki, siitä mitä herrat ja muut narrit ovat päättäneet ja päättävät siitä mitä tapahtui ja tapahtuu Suomessa.
      Ei se voi olla noin, minä en ainakaan tehnyt koskaan niin, en ainakaan uskaltanu, vaikka olisinkin halunnut. Siksi rupesinkin poliitikoksi, päättäjäksi isän rahoilla, sain koulusta hyvät paperi, minulla on hyvä muisti vaikka en tajunnutkaan sitä mitä muistin, mutta sitähän ei tenteissä kysytty.
      Jos joku on elänyt hyvän elämän, mutta täysin erilaisen kuin Suomi kuvassa annetaa, niin sitä ei julkaista. Koska se ei sovi "kuvaan".
      Niin tuo alkuperäiseen viestiin tämä ehkä on kaukaa haettu "lanka" mutta kertoo siitä mitä Suomi on.. TEATTERIA! Lue tarinaa lisää. https://tarinat.jimdo.com/

    • OsaatkoJotain

      Eikös niitä töitä ole ammattilaisella Turussa ja Uudessa kaupungissa pilvin pimein. Mitä osaat tehdä? Ruotsissa on myös töitä ja siellä ei katsota ikää.

    • kukkuu447

      Ei nämä juhlat ole tarkoitettukkaan kansalle, köyhille ja muulle roskaväelle. Eliitti juhlii ja jakaa toisilleen mitaleita ja jos armosta joku muru pöydältä kansalaisille tippuu. Kyllä taas silloin muistetaan sotiemme veteraanit, muuten niistä ei juurikaan ole niin väliä, ja net jotka ovat tätä maata rakentaneet. Ei, ei tässä maassa ole enää mitään juhlimisen arvoista.

    • Tööttöötprööt

      Joopati juupati, jos lhtis välillä kaahailemaan. Töissä menee kaikki aika. Kuka jaksaa tehdä kokp ajan töotä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan

      Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam
      Kotimaiset julkkisjuorut
      347
      1299
    2. Minkä ikäistä ikävöit?

      Minkä ikäinen hän on ja mitä hän sinulle merkitsee/merkitsi?
      Ikävä
      69
      1277
    3. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      298
      998
    4. Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin

      Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀
      Haapavesi
      45
      998
    5. Aika pieni se on

      Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht
      Haapavesi
      30
      829
    6. Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin

      Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆
      Maailman menoa
      226
      826
    7. Kiitos siitä

      Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak
      Ikävä
      40
      795
    8. Ilouutinen: Teini-ikään ehtinyt Osmo Peltola TV:ssä! Tätä tiedossa Peltsi-isän kanssa tällä kertaa

      Mikä upea parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Peltsin toisen luonto starttaa televisiossa ja mukana muutamassa jakso
      Tv-sarjat
      20
      767
    9. Pelekäätkönä mua?

      Älä turhaan. 😘 Unohdetaan säät ja ilmat ja muut turhat lätinät tai jos välttämättä haluat niistä keskustella, niin te
      Ikävä
      42
      754
    10. vinkki miehille

      Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli
      Ikävä
      125
      746
    Aihe