Mitä ajatuksia herättää?

anselmiinapanda

Uskonnollinen terrorismi pyrkii hakemaan toimilleen oikeutusta uskonnosta, mutta terrorismi ei ole olennainen osa mitään valtauskontoa. Terrorismin taustalla on valtauskonnosta erottautuvan fanatismiin mieltyneen eliitin masinoima poliittisuskonnollinen propaganda. Eliitti on useimmiten hyvätuloinen ja poliittisesti valveutunut, eikä itse suorita terrori-iskuja. Terroristit ovat keskivertoa paremmin kouluttautuneita nuoria, jotka sosiaalistaloudellisen tilanteen turhauttamina omaksuvat uskonnollisen fanatismin helposti. Terroristinuorilla on usein länsimaisen elintason kaipuu, ja tietoisuus siitä, että elintaso on mahdotonta saavuttaa maan sekasortoisessa tilanteessa. Kaikista maailman uskonnoista löytyy aineksia terrorismia tukevalla propagandalle. -Wikipedia

4

241

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • obh123

      "Uskonnollinen terrorismi pyrkii hakemaan toimilleen oikeutusta uskonnosta, mutta terrorismi ei ole olennainen osa mitään valtauskontoa. "

      "Minusta on tullut voittoisa terrorin avulla." - Muhammed

      Muhammedilaisessa jihadissa, eli pyhässä sodassa terrorisointi eri tavoin on käypää keinovalikoimaa.


      "Terrorismin taustalla on valtauskonnosta erottautuvan fanatismiin mieltyneen eliitin masinoima poliittisuskonnollinen propaganda."

      Bin Laden siis oli poliitikko? Isis on poliittinen liike?
      Islam yhdistää politiikan ja uskonnon.

      "Eliitti on useimmiten hyvätuloinen ja poliittisesti valveutunut, eikä itse suorita terrori-iskuja. "

      Ei paljon vaadita jos taivaspaikka on vaadittu marttyriudella. Voi olla vähä tai hyvätuloinen. Olennaista on vahva usko ja oikeanlainen usko väkivaltaiseen Jihadiin.

      "Terroristit ovat keskivertoa paremmin kouluttautuneita nuoria, jotka sosiaalistaloudellisen tilanteen turhauttamina omaksuvat uskonnollisen fanatismin helposti. "

      Voi olla että rikkaalla on enemmän menetettävää kuin köyhällä. Rikas jihadisti kuitenkin käyttää varansa jihadiin ja on lopulta valmis kuolemaan aatteensa puolesta.

      "Terroristinuorilla on usein länsimaisen elintason kaipuu, ja tietoisuus siitä, että elintaso on mahdotonta saavuttaa maan sekasortoisessa tilanteessa."

      Siinä tapauksessa he ovat väärässä. Ainoastaan jos on kyse ryöstöstä kuten karavaanirosvo Muhammed esimerkillään opetti, tuossa on perää.

      "Kaikista maailman uskonnoista löytyy aineksia terrorismia tukevalla propagandalle."

      Löytyykö? Islamista löytyy. Mutta entä muut? Esim. kristinusko on puhtaasti pasifistinen oikeaoppisena. Samoin juutalaisuus sanoo: älä tapa. Huvittavaa kuulla aina kun tulee terroriuskonto islam kyseeseen, silloin vika on kaikissa ja mieluiten kaikissa muissa.

      Ajatukset annettu.

      • anselmiinapanda

        Kiitos mielenkiintoisista ajatuksistasi.


      • fvgbnmk

        eikö lukuisat terroristi-iskut olekaan pelkkää sattumaa

        miksi niistä ylivoimaisesti suurin osa kytkeytyy juuri islamiin

        miksi sen ääneen toteaminen on kiihottamista kansanryhmää vastaa

        mikäli se ei ole opin ydin,niin näemme varmaan jatkuvasti oikein uskovan
        enemmistö mellakoita terrorismia vastaa

        vai vaikenevatko miljoonat ihmiset kun heidän uskoaan halvennetaan koko maailman silmien edessä

        herää kysymys

        mistä on kysymys


    • anselmiinapanda

      Mielestäni on kuitenkin tärkeää muistaa erottaa ääri-islamistit "muusta porukasta". "Kaikki muslimit eivät ole terroristeja, mutta kaikki terroristit ovat muslimeja."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      17
      5093
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      101
      2321
    3. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      135
      1998
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      48
      1878
    5. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1670
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1276
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      117
      947
    8. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      48
      841
    9. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      303
      831
    10. Kaupungin yt

      Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l
      Äänekoski
      24
      654
    Aihe