Mitä ajatuksia herättää?

anselmiinapanda

Uskonnollinen terrorismi pyrkii hakemaan toimilleen oikeutusta uskonnosta, mutta terrorismi ei ole olennainen osa mitään valtauskontoa. Terrorismin taustalla on valtauskonnosta erottautuvan fanatismiin mieltyneen eliitin masinoima poliittisuskonnollinen propaganda. Eliitti on useimmiten hyvätuloinen ja poliittisesti valveutunut, eikä itse suorita terrori-iskuja. Terroristit ovat keskivertoa paremmin kouluttautuneita nuoria, jotka sosiaalistaloudellisen tilanteen turhauttamina omaksuvat uskonnollisen fanatismin helposti. Terroristinuorilla on usein länsimaisen elintason kaipuu, ja tietoisuus siitä, että elintaso on mahdotonta saavuttaa maan sekasortoisessa tilanteessa. Kaikista maailman uskonnoista löytyy aineksia terrorismia tukevalla propagandalle. -Wikipedia

4

160

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • obh123

      "Uskonnollinen terrorismi pyrkii hakemaan toimilleen oikeutusta uskonnosta, mutta terrorismi ei ole olennainen osa mitään valtauskontoa. "

      "Minusta on tullut voittoisa terrorin avulla." - Muhammed

      Muhammedilaisessa jihadissa, eli pyhässä sodassa terrorisointi eri tavoin on käypää keinovalikoimaa.


      "Terrorismin taustalla on valtauskonnosta erottautuvan fanatismiin mieltyneen eliitin masinoima poliittisuskonnollinen propaganda."

      Bin Laden siis oli poliitikko? Isis on poliittinen liike?
      Islam yhdistää politiikan ja uskonnon.

      "Eliitti on useimmiten hyvätuloinen ja poliittisesti valveutunut, eikä itse suorita terrori-iskuja. "

      Ei paljon vaadita jos taivaspaikka on vaadittu marttyriudella. Voi olla vähä tai hyvätuloinen. Olennaista on vahva usko ja oikeanlainen usko väkivaltaiseen Jihadiin.

      "Terroristit ovat keskivertoa paremmin kouluttautuneita nuoria, jotka sosiaalistaloudellisen tilanteen turhauttamina omaksuvat uskonnollisen fanatismin helposti. "

      Voi olla että rikkaalla on enemmän menetettävää kuin köyhällä. Rikas jihadisti kuitenkin käyttää varansa jihadiin ja on lopulta valmis kuolemaan aatteensa puolesta.

      "Terroristinuorilla on usein länsimaisen elintason kaipuu, ja tietoisuus siitä, että elintaso on mahdotonta saavuttaa maan sekasortoisessa tilanteessa."

      Siinä tapauksessa he ovat väärässä. Ainoastaan jos on kyse ryöstöstä kuten karavaanirosvo Muhammed esimerkillään opetti, tuossa on perää.

      "Kaikista maailman uskonnoista löytyy aineksia terrorismia tukevalla propagandalle."

      Löytyykö? Islamista löytyy. Mutta entä muut? Esim. kristinusko on puhtaasti pasifistinen oikeaoppisena. Samoin juutalaisuus sanoo: älä tapa. Huvittavaa kuulla aina kun tulee terroriuskonto islam kyseeseen, silloin vika on kaikissa ja mieluiten kaikissa muissa.

      Ajatukset annettu.

      • anselmiinapanda

        Kiitos mielenkiintoisista ajatuksistasi.


      • fvgbnmk

        eikö lukuisat terroristi-iskut olekaan pelkkää sattumaa

        miksi niistä ylivoimaisesti suurin osa kytkeytyy juuri islamiin

        miksi sen ääneen toteaminen on kiihottamista kansanryhmää vastaa

        mikäli se ei ole opin ydin,niin näemme varmaan jatkuvasti oikein uskovan
        enemmistö mellakoita terrorismia vastaa

        vai vaikenevatko miljoonat ihmiset kun heidän uskoaan halvennetaan koko maailman silmien edessä

        herää kysymys

        mistä on kysymys


    • anselmiinapanda

      Mielestäni on kuitenkin tärkeää muistaa erottaa ääri-islamistit "muusta porukasta". "Kaikki muslimit eivät ole terroristeja, mutta kaikki terroristit ovat muslimeja."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      103
      8192
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      110
      5743
    3. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      55
      5171
    4. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      287
      5168
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      77
      3813
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      58
      3021
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      66
      2737
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2548
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2522
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      45
      2481
    Aihe