Tässä uuskarismaattisuuden pyörityksessä hyvin tär

Uskovat, lukekaapa kristityn foorumilta Juhani Aitomaan hyvä, selkeä kirjoitus
"Uskallanko arvioida". Tässä eksytyksen ajassa yritetään estää ja vaientaa kaikki
koettelu ja arviointi, vaikka Raamattu siihen kehottaa.
2221
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Uskovat eivät lue, koska kokevat panetteluna kaiken kritiikin. Sellaisenkin, mikä olisi ihan välttämätöntä. Ei saa koskea Herran voideltuun tai ei saa taistella itseään Jumalaa vastaan. Nämä ovat ne mantrat joita hoetaan. Varoitusta ja arviointia eivät nykyuskovat huumassaan usko eivätkä ota vastaan, puhumattakaan että ojentautuisivat sen mukaan.

Äänestä

Kylläpäs luetaan! Mutta välttämättä ei uskalleta tai haluta kommentoida, koska ne, jotka ovat täysillä mukana ko. karismaattisuudessa, eivät siedä keskustelun aloittamista tai pysty / halua keskustella aikuisten oikeasti asioista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


arviointia kirjoitti:

Uskovat, lukekaapa kristityn foorumilta Juhani Aitomaan hyvä, selkeä kirjoitus
"Uskallanko arvioida". Tässä eksytyksen ajassa yritetään estää ja vaientaa kaikki
koettelu ja arviointi, vaikka Raamattu siihen kehottaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu