Kielletäänkö kaikki?

Persuillaanpa vähän kepupalstalla.

Suomessa kuolee vuosittain 5000 ihmistä tupakasta johtuviin sairauksiin. Pitäisikö tupakat kieltää?

Suomessa kuolee vuosittain noin 1700 ihmistä niin, että alkoholi on ollut merkittävässä asemassa kuolemaan johtaneena syynä. Pitäisikö alkoholi kieltää?

Suomessa kuolee itsemurhiin yli 700 ihmistä vuosittain. Pitäisikö masennus kieltää?

Suomessa kuolee liikenteessä vuosittain noin 250 ihmistä. Pitäisikö autot kieltää?

Suomessa kuolee väkivallan seurauksena noin 100 ihmistä vuosittain. Pitäisikö puukot kieltää?

Suomessa tulee poliisin tietoon noin 1000 raiskausta vuosittain. Tekijät ovat lähes poikkeuksetta miehiä. Pitäisikö miehet kieltää?

Suomessa poliisin tietoon tulleisiin raiskauksiin epäillyistä noin joka neljäs on ulkomaan kansalainen. Pitäisikö maahanmuuttajien ja ulkomaalaisten Suomeen tulo kieltää.

Suomessa syntyy vuosittain noin 55000 lasta. Osasta tulee tappajia, raiskaajia, alkoholisteja, tupakoitsijoita, liikennekuolemien aiheuttajia, itsemurhaajia. Pitäisikö naiset ja synnytykset kieltää?

Jos näistä halutaan joku kieltää eikö silloin olisi johdonmukaista kieltää kaikki, jos syy-seuraus-suhde on näin yksinkertainen. Jos maahanmuutto ongelmien aiheuttajana pitää kieltää, niin eikö olisi loogista kieltää myös autojen maahantuonti, kun autoistakin aiheutuu vuosittain kuolemanvakavia ongelmia?

7

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vähän raa'asti karrikoituna, mutta noinhan se kyllä on.
      Mikäli lähdetään sille tielle, että kaikkea mitä jotkut pitävät epäterveellisenä ja/tai vääränä, koetetaan hallita lailla ne kieltämällä, olisi edessä aika ikävä lestadiolaistyyppinen maailmankuva. Siltikään kiellot eivät pure, ovat lähinnä hintaa nostavia tekijöitä,koska saatavuutta on rajattu.

      • Mitä viinaan joka on Suomen oma huumeongelma tulee niin saatavuuden rajoittamisesta tulisi siirtyä tiukempaan liikakäyttöön puuttumiseen. Esim. työterveyshuollossa ohjattaisiin herkemmin hoitoon.


      • OikeistoSosDem kirjoitti:

        Mitä viinaan joka on Suomen oma huumeongelma tulee niin saatavuuden rajoittamisesta tulisi siirtyä tiukempaan liikakäyttöön puuttumiseen. Esim. työterveyshuollossa ohjattaisiin herkemmin hoitoon.

        Tämä suomalainen rajoitustalous, on ellainen käsittämättömyydessään omituinen. Ensin huudetaan rajat auki taivasta myären, ja sitten listaukset, mitä meillä ei saa tehdä tai käyttää, tänne tuoda, jotka muualla EU;ssa ovat sallittuja - kun nut tässä perkeleen EU;ssa pitää roikkua, pitäisi myös olla ne EU-edut.


      • Turmiola.Tommi kirjoitti:

        Tämä suomalainen rajoitustalous, on ellainen käsittämättömyydessään omituinen. Ensin huudetaan rajat auki taivasta myären, ja sitten listaukset, mitä meillä ei saa tehdä tai käyttää, tänne tuoda, jotka muualla EU;ssa ovat sallittuja - kun nut tässä perkeleen EU;ssa pitää roikkua, pitäisi myös olla ne EU-edut.

        Suomalainen alkoholipolitiikka on jakomielitautista. Viinan käytöstä varoitellaan mutta samalla verotulot kelpaavat. Alkoholistitkaan eivät sellainen kustannuserä valtiolle ole kuin yleensä puhutaan, Useimmat heittävät veivinsä pian 50 ikävuoden jälkeen.


    • Tilastomieskin

      Helsingissä kuoli viime vuonna liikenteessä kaksi (2) ihmistä. Molemmat joukkoliikennevälineiden ruhjomina (ratikka ja juna)

      Joukkoliikenne siis tappoi 100% kaikista Helsingin liikenteessä kuolleista. Joukkoliikenne on kiellettävä.

    • Ryssälän.Tommi

      Olen Venäjän viisain mies.

      • Tuskinpa vaan, mutta onhan se hienoa, että itseluottamusta sulla riittää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      229
      1670
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      186
      1581
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      44
      1174
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      46
      881
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      740
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      731
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      730
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      701
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      21
      668
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      627
    Aihe