Fritjof Ojansuun 1960-luvulla saama sanoma uskonnolliskansallisesta herätyksestä
Luterilaisen kirkon diakoni Fritjof Ojansuu sai näyn 50-60 vuotta sitten, että Suomeen tulee lopunajan suuri herätys, joka on Kristus-keskeinen ja uskonnolliskansallinen herätys.
Herätystä ei omisi mikään kirkkokunta, vaan se koskettaisi koko kansaa. Ojansuu koki, että tämä profetia on odottanut Suomen vaakunassa aikaa aina 1590-luvulta, jolloin Suomi sai vaakunakseen Juudan Jalopeuran. Vaakunan muutkin yksityiskohdat ovat hyvin hengellisiä.
Jouko Pihon kommentti:
Näin tulee tapahtumaan. Olen jo vuosia kirjoittanut, että Suomi tarvitsee ja saa sekä hengellisen että kansallisen herätyksen. On mielenkiintoista havaita, että myös Ojansuu profetoi uskonnolliskansallisesta herätyksestä eli eivät vain yksilöt herää, vaan koko yhteiskunta muuttuu.
Fritjof Ojansuun 1960-luvulla saama sanoma
9
2302
Vastaukset
- fgdhdh
Löytyykö mieheltä muita profetioita?
- vdfgggg
Ehkä omaiset eivät julkista.
- Anonyymi
Tässä linkissä Ojansuulle annetusta
https://www.tv7.fi/arkki/naky-ennen-heratysta_p95304/ - Anonyymi
Ei ole luvattu Raamatussa isoja herätyksiä enää.
- Anonyymi
Aam. 8:11
Katso, päivät tulevat, sanoo Herra, Herra, jolloin minä lähetän nälän maahan: en leivän nälkää enkä veden janoa, vaan Herran sanojen kuulemisen nälän.
- Anonyymi
Mistä tuo profetia löytyy niin, että sen voisi lukea sellaisenaan ja kokonaan, kun Ojansuu sen kirjoitti ylös?
- Anonyymi
Ei ole ilmeisesti paperiversiota levitetty muuaksi kuin tuonne Tv7:lle. Yksi (kopio?) löytyi tuolta kouvolalaiselta tilalta.
- Anonyymi
Kuka mitenkin lukee Raamattua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko852260- 431850
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!741631- 761396
Pitsaa selliiä
Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon261224- 771201
- 481193
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai411083- 591081
- 471058