Toimiiko Sipilä välikätenä EU:lle?

Sipilä vierailee Puolassa ensi viikolla
Torstai 5.1.2017 klo 12.41
http://www.iltalehti.fi/uutiset/201701052200049904_uu.shtml

"Kääministerien on määrä keskustella ajankohtaisista EU-aiheista, Itämeren alueen turvallisuustilanteesta ja alueellisesta yhteistyöstä energia- ja liikennealoilla.

Puola on tällä hetkellä syvästi eripurainen EU:n kanssa, koska maan nationalistinen ja konservatiivinen hallitus ajaa politiikkaa, jota EU-komissio ja useimmat muut EU-maat pitävät unionin perusarvojen ja ihmisoikeuksien vastaisena. Muun muassa perustuslakituomioistuimen toimivaltaa on rajattu ja mediaa suitsittu.
STT"

Tämä ei ole ensimmäinen ulkomaanvierailu, jonnekin EU:hun kanssa vähän viileissä väleissä olevaan maahan. Olisiko ollut Norja, joka ei suostunut kaikkiin vaatimuksiin ja "EU-toveri" Sipilä otti sen "käännytyskohteekseen"?
28158
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Jos "bolshevikki-toverit" ovat globalisaation käännytysasialla, miten muuten tämä näkyy.

Onko EU taas uhkaillut Itä-Euroopan maita kiintiöpaikoaisilla? Mitä hölmöä Suomi tekee pakolaisasian välikätenä tai edes sivistyneen Puolen radio-ongelmiin sekaantuessaan? Onko teillä tietoa taustaksi?

Äänestä
  • Sipilä on EU-Katalaisen värväämä sätkyukko.
    Sipilä nuolee matujen perseitä kun joku Katalainen vain vähänkin heiluttelee EU-rahatukkoa.
    Nyt samaa JuoppoJunkkeri ja Toyboy kokeilevat Puolaan, ja Sipilä vetää taas välistä bonukset.

    Äänestä

Onko polakeilla tuota tervan ja höyhenten pyöritys tapaa näille mulkeroille?
Jos ei ja joku pamlaa polakkia niin voisi heittää ehdotuksen asiasta.

Äänestä

Suomen pääministeri ei ole vieraillut Puolassa juuri koskaan. Onko tuo Sipilä "yksinkertainen" ja "tilannetajutan" tapaus, ei kai euroero synnyt, jos Suomen pankkiin muuttaa sakemanni ja pääministerinä eu:n tuleva byrokraatti ja muut terrorismin tukjoita, kuten opetus- ja vv-ministerit?

Keitä saamme uuten hallitukseen, sdp nyt ei ainakaan tee mitään eu-eron edistämiseksi? Vassareilla, Kansantahto kirjoittaa yhtä, mutta trikolori-Arhis sitten aivan muuta.

Vastatkaa nyt prkl. Mitä teille tulee tuosta mieleen, onko sippi jonkun kätyri, miksi se sekaantuu?

Äänestä
  • Ja päälle kaksi-jakoisen "shitinteatteriesitys" eli pressan vaalit.

    Äänestä

Musta tuntuu mutulla että hommassa on tilannetajuton henkilö ja näyttämö. Lisäksi joku viisas insinööri kuten mm. j.ollila voi olla tilannetajuton, jos hinta on hyvä?

Miten väärässä ollaan

Äänestä

Suomen kohtalosta mitään. Oma ja sukulaisten suu on tärkeintä hänelle

Äänestä

Voiko yhdistää käsitteet?

Tilannetajuton = korruptoitu tapaus?

Äänestä

Sipilä laitetaan Varsovassa mikrofonin eteen pitämään puhetta. Sikäläiset isänmaalliset voimat buuaa miehen hiljaiseksi 30 sekunnissa.

Kohteliaammassa Helsingissä siihen kului hiukka pidempään, 38 sekuntia.

Äänestä
  • Siinä tilaisuudessa ukko lupaa taas leikata tavallaan suomalailta eli lupaa ottaa pakolaisia tai maksaa kenties puolaisten korruption jollain Suomi-Puola -putkella ?


    Alkaako muita inhottaa? Montako vuotta Sipilä on vielä hallituksineen voimassa?

    Äänestä

  • Eiköhän se kolmas keuhkoveritulppa ole jo aorttaputken kohdalla matkalla. Kovin kauaa ei enää mene kaiken kaikkiaan,

    Äänestä

  • Aikoinaan MTK:n neuvottelija oli suostutellut Britannian johonkin lupaamalla maksaa jotain maataloustukien osuudet EU:ta Britanniaan. Ei siis taida olla ollenkaan vieras menettelytapa?

    Äänestä


"Pääministerien on määrä keskustella ajankohtaisista EU-aiheista, Itämeren alueen turvallisuustilanteesta ja alueellisesta yhteistyöstä energia- ja liikennealoilla."

Siis muutama puolalainen poliitikko juotetaan ja käännytetään, sitten maksetaan miljoonan korruptio, energian välikätenä, vrt. putki-välikädet ja ydinvoimalaitosvälikädet. Turvallisuus? Voi, perkele kauppamies siellä paasaamassa, voi anna mun kaikki kestää. Vittu, lopettaisi jo tuo kepukaarti EU:n vallan jatkumisen näillä kepuloinneillaan. Saatana, jos tuossa olisi yhtään perää, kyllä suututtaisi.

Äänestä
  • Taitavat polakkipoliitikot kestää viinaksia enemmän kuin Sipilä,ottivat viinanjuonnin opit venakoilta tosissaan.Ja polakit pelkäävät enemmän omaa kansaa kuin EU pellejä joten hukkareissu Sipilältä...menee siltikin meidän maksettavaksi.

    Äänestä

  • Puolalaispoliitikoille asetetaan ehkä porttoja ja muuta kiellettyä tarjolle, jo pelkkä kirjekuorikin riittää. Sen jälkeen seuraavana arkena voisi kiristää sillä, jos ei meinaa suostua.

    Itäblokin pehmittämiseen on siis suunnitelma: aloitetaan läntisimmästä, joka tykkää eniten nauttia länsieduista, viimeisenä vastahankaisimmat, kuten Unkari. Kyllä sakemannit homman osaa ja turkkikin voi maksaa isis-öljyvaroilla?

    Äänestä

  • Joku homokin voi tulla kyseeseen, jos ei ole saanut lempeä lähiaikoina. Yksi heikko lenkki ja Puola on "paistettu uunissa".

    Äänestä

Sipilä tietää mitä tekee. Kuten aina.

Äänestä
  • Sipilä tiesi täsmälleen mitä tapahtuu, kun lähetetään netin kautta kutsu miljoonalle muslimille, että tulkaa kohti Suomea, täällä pääministerikin antaa asuntonsa teille.

    Sipilän suunnitelma toimi. Suomi tulehtuu noihin raiskaaviin ja lukutaidottomiin pirulaisiin.

    Äänestä

  • Sipilä-tietää kirjoitti:

    Sipilä tiesi täsmälleen mitä tapahtuu, kun lähetetään netin kautta kutsu miljoonalle muslimille, että tulkaa kohti Suomea, täällä pääministerikin antaa asuntonsa teille.

    Sipilän suunnitelma toimi. Suomi tulehtuu noihin raiskaaviin ja lukutaidottomiin pirulaisiin.

    Tiedättekö muuten, mitä kertoo myös machoilu? Sitä, että yritetään olla erilaisia, ja pitää omia oikeuksia, molemmin päin. Se kertoo noista ainakin sen, että voivat olla muka "erikoisia partamusuja".

    "Mäparta musu oon
    laitan hiuslakkaa kuontaloon..."

    https://www.youtube.com/watch?v=DsQ66JEWF4s

    Maalaispoika oon Songtext
    http://www.songtexte.com/songtext/mikko-alatalo/maalaispoika-oon-33c3f8f5.html

    "Mä maalaispoika oon
    Ja panen suihketta kainaloon
    Se on hyvin joviaali ilmiö ou
    Mä maalaispoika oon
    Mä köyhä poika oon

    Mä tulin maalta tänne kaupunkiin
    Ja panin pellot pakettiin
    Nyt köyhä poika oon
    Mä maalaispoika oon

    Oon täällä poika varjoisien kujien
    Ja syön vain viiliä
    Tapa norjalaisten hiihtäjien lujien
    On syödä hiiliä ou

    Mä maalaispoika oon
    Mä lähden tästä joraamaan
    Se on hyvin joviaali ilmiö ou
    Mä maalaispoika oon
    Mä köyhä poika oon

    Minut sisään ajettiin
    Tänne merkonomisysteemiin ou
    Mä maalaispoika oon
    Mä köyhä poika oon"

    https://www.youtube.com/watch?v=NAg4YvV0Ma0

    Äänestä

  • "Sipilä tietää mitä tekee. Kuten aina."

    MITÄ TIETÄÄ, jos on EU:n kätyrinä ja lähtee puhematkalle? Laittakaa tänne veikkauksia? Rehn varmasti tietää konstit ja osaa neuvoa?

    Tästä tulee uusi toimintäjännäri Remekselle, kun "maalaispoikain" hommat näin raksuttaa.

    Eihän laskut Suomen veronmaksajille vituta kuin ihan pikkuisen vaan, voi olla jollekin säväystä elämään?

    Äänestä

  • Miksi Iltasanomien tv-toimitus ei matkustaisi mukana ja tallentaisi kaikkia juttua videoille? Siellä on yksi kolumnisti-toimittaja Mika jotain?

    Iltalehti matkusti kyllä Ukrainaan, nyt on historiallinen hetki tallentaa tuo matka. Miten Suomi saattaa lupautua kustantamaan, jos Puola suostuu Merkelin ja junckerin suunnitelmiin?

    Brysselin rikaspoika (palkka 30000 €/kk) on ollut työssä, kun on muuten hiljaista, valmistelleet kenties "suomi-juonta"?

    Äänestä

Kyllä sitä tietää, jos on hyvät lupaukset annettu. Myyntimies ja mannekkiini, mutta mille ideologialle?

Äänestä

Saaamme vain arvailla, monta miljardia suomenverorahoja menee. Kun se siellä suunsa aukaisee.

Äänestä
  • Joko berberin kaverit kuulleet, onko paikat lentokoneesta varattu? Onko vapautettu fyrkkaa, ostopuuhiin, kun Puola panee luonnonvaransa haisoon?

    Puolahan saattaa olla hyvällä kaivosmaaperällä, kukapa sen arvaa nyt?

    Sitten kaivaa maan alta rajan yli seuraavaan maahan ja taas Sipilä puhematkalle?

    Äänestä

Kun joku kaivaja rajalla havaittu tietääkö sitä, että Sipilä nousee koneeseen ja lähtee puhematkalle? Millaiset yhtäläisyysmerkit maan kaivuulla ja puhematkoilla? Onko korrelaatiota vai jääkö samalle huumorin tasolle, kuin hellekesän jäätelön myynti ja raiskaustilaston kasvu?

Äänestä

Puola ei tule suostumaan mihinkään vaan antaa omat ehtonsa hyväksyttäviksi.Vuosikymmenet ryssien alla opettaa mukavasti lukemaan sopimukset joihin präntätään nimi alle...toisin kuin suomessa jossa elvistellään edelleen sillä miten annoimme ryssille selkään...sen jälkeen allekirjoittaen kaiken jopa käsivarren luovutuksen,aikä ole vitsi.
Turhaan tässä polakeita epäillään,eivätköhän he katso tulevaisuuteen silmillä jotka pitäisi olla meilläkin.

Äänestä

EU:n kätyri.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sopisiko.teatteriin kirjoitti:

Sipilä vierailee Puolassa ensi viikolla
Torstai 5.1.2017 klo 12.41
http://www.iltalehti.fi/uutiset/201701052200049904_uu.shtml

"Kääministerien on määrä keskustella ajankohtaisista EU-aiheista, Itämeren alueen turvallisuustilanteesta ja alueellisesta yhteistyöstä energia- ja liikennealoilla.

Puola on tällä hetkellä syvästi eripurainen EU:n kanssa, koska maan nationalistinen ja konservatiivinen hallitus ajaa politiikkaa, jota EU-komissio ja useimmat muut EU-maat pitävät unionin perusarvojen ja ihmisoikeuksien vastaisena. Muun muassa perustuslakituomioistuimen toimivaltaa on rajattu ja mediaa suitsittu.
STT"

Tämä ei ole ensimmäinen ulkomaanvierailu, jonnekin EU:hun kanssa vähän viileissä väleissä olevaan maahan. Olisiko ollut Norja, joka ei suostunut kaikkiin vaatimuksiin ja "EU-toveri" Sipilä otti sen "käännytyskohteekseen"?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu