Luonnonuskoinen ja ateisti?

liekki_

Tunnen yhteyttä suomalaisen muinaisuskonnon maailmankuvaan. Uskon, että sukumme vainajat pitävät meistä elävistä huolta, opastavat meitä elämässämme. Uskon, että kaikella on haltijansa, ihmisillä kuin muillakin elollisilla. Vastavuoroisesti uskon, että meidän velvollisuutemme on ylläpitää esi-isiemme perintöä, on se sitten käsityötaitoihin, eläintenhoitoon tai vaikka luonnonkasvien hyödyntämiseen liittyvää tietotaitoa. En kuitenkaan koe vainajien ja haltijaväen olevan mitenkään "jumalallista" alkuperää. En pidä heitä jumalina sen enempää kuin eläviäkään ihmisiä. He eivät säädä maailman lakeja, he vain kanssaelävät.

Olenko siis teisti vai ateisti? Miten "jumala" edes määritellään? Itselleni vastauksella ei ole väliä, mutta muita ihmisiä se kiinnostaa.

9

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hehhh

      Miksi et googlaa itse? Jos uskot tämäntapaiseen olentoon, olet teisti:
      "Teologiassa ja filosofiassa teismi määritellään uskomuksena persoonalliseen Jumalaan.[2] Näkemyksen mukaan Jumala on kaikkivoipa, täydellinen ja kaikesta riippumaton ja siten ihmisen käsityskyvyn yläpuolella. Hän on kuitenkin puuttunut ja puuttuu maailman tapahtumiin erityisellä tavalla."
      Jos et, olet ateisti. Yksinkertaista.
      https://fi.wikipedia.org/wiki/Teismi
      https://fi.wikipedia.org/wiki/Jumala

      • Oikea määritelmä mielestäni.
        Tämähän ei sitten sulje pois aloittajan tarkoittamaa henkimaailmaa (kait ne sitten henkiä ovat kerran eivät omaa ruumista).
        Kyse on siitä onko niitä objektiivisesti olemassa, ja minunkin mielestä on, jos niin kerran voi kokea.


      • henkikirjoittaja

        "Tämähän ei sitten sulje pois aloittajan tarkoittamaa henkimaailmaa"

        Aloittajan henget eivät sisälly tuohon jumalan määritelmään.


      • mania-tuo-mania-vie

        Tässäpä sellaista korkeamman voiman puhetta, joka tuntuu ateistinkin munataskuissa! Luonnostaan lapset kertovat aina totuuden, suoraan ja kiertelemättä!

        https://www.youtube.com/watch?v=LBYZoc9lnvE

        Ihminen tunnistaa todellisen jumalansa siitä, että hän tekee mitä tuo jumala käskee hänen tehdä. Kuinka monen kristitynkin pitäisi kysyä itseltään, mihin hän todella uskoo. Seuraako hän Mooseksen ja Aaronin Jumalaa vai jotain maallista halpaa kopiota, joka ei ole tänä päivänäkään saanut edes maallistuneen tieteensä avulla vettäkään Siinain vuorten kivestä, vaikka Mooses sai sitä yhdellä vähäisellä kaitsensauvaniskulla.

        Kavahtakaa vääriä jumalia! Luottakaa vain niihin, jotka todella kykenevät voimallisiin tekoihin ja valitkaa niistä väkevin!!


    • henkikirjoittaja

      "Olenko siis teisti vai ateisti?"

      Kerro ensin uskotko johonkin teistiseen jumalaan. :-)

    • AttteAteisti

      Hmm.

      Ateismi tarkoittaa vain jumalolentoihin uskomattomuutta. Periaatteessa ateisti voi siis silti uskoa vainajahenkiin, korteista ennustamiseen, ufoihin, tonttuihin ja menninkäisiin.

      Omaan näkemykseeni nuo viimeksi mainitutkaan eivät sovi, mutta itse toki saat olla ateisti ihan tuossa omassa määritelmässäsi.

      En usko että olisin yhtään onnellisempi suomalaisessa luonnonuskoyhteiskunnassa, jossa metsä vilisisi haltioita ja pelättäviä henkiolentoja, ja tietäjät ja shamaanit suorittaisivat palveluksiaan pappien tapaan.

    • Jos et usko jumaliin, olet ateisti. Jos nuo ovat sinulle jonkinlaisia jumaluuksia tai niiden takaa löytyy jumaluus, olet teisti.
      En itse usko vainajien seurailevan touhujamme, mutta ymmärrän hyvin, mihin uskomus voisi perustua. Olen jo siinä iässä, että muutama minulle erittäin läheinen ihminen on jo siirtynyt takaisin luonnon kiertokulkuun. Parilla näistä ihmisistä on ollut minuun niin suuri vaikutus, että heidän sanontansa tulevat useinkin elävinä mieleen, kuin he puhuisivat suoraan pääni sisään. Tällainen toistuva kokemus johtaa helposti ajatukseen, että edesmenneet läheiset tarkkailevat elämäämme.

    • ollet

      Ignostikko.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2127
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      33
      2070
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1835
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1360
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1251
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1141
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1050
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      1003
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      936
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      282
      895
    Aihe