Että ihminen on ainoa elollinen olento maapallolla, joka rukoilee jumalaansa. Muiden ei tarvitse!
Oletteko miettineet
12
290
Vastaukset
- että
muiden elollisten olentojen ei tarvitse rukoilla, kun kerran ne eivät siihen pysty, ei edes simpanssi. Kai rukoilemiseenkin tarvitaan vain ihmisille ominaisia kykyjä ja taitoja. Ei eläimiltä voi kaikkea edellyttää. Annetaan eläinten vain olla rauhassa eläimiä, simpanssienkin.
- taas..
kaikkien niidenkään ei tarvitse rukoilla jotka siihen pysyisivät.
Sinun ja simpanssin geenistön ero on alle 2% oletko tutkinut muuten simpansseja kun tiedät etteivät ne pysty rukoilemaan, jospa heillä ei vain ole tarvetta siihen? - Nassen
sehän kai rukoilee kanssa?
- olla
taas.. kirjoitti:
kaikkien niidenkään ei tarvitse rukoilla jotka siihen pysyisivät.
Sinun ja simpanssin geenistön ero on alle 2% oletko tutkinut muuten simpansseja kun tiedät etteivät ne pysty rukoilemaan, jospa heillä ei vain ole tarvetta siihen?simpanssien tarpeiden asiantuntija. Niillä nyt ei tosin kovin kummoisia tarpeita luulisi olevan, sen kun syövät, juovat, käyvät tarpeillaan, naivat ja nukkuvat. Muihin toimintoihin ei taida olla tarvetta monilla ihmisilläkään.
Eläköön kukin tarpeidensa mukaan, kellä niitä on enemmän, kellä vähemmän. Jos jollekin ihmiselle riittää sama kuin simpansseille, niin ei sitäkään elämäntapaa tarvitse ryhtyä kenenkään moittimaan. Eläköön kukin tavallaan, kun ei vain loukkaa sanoillaan eikä teoillaan muita. - maistuuko?
taas.. kirjoitti:
kaikkien niidenkään ei tarvitse rukoilla jotka siihen pysyisivät.
Sinun ja simpanssin geenistön ero on alle 2% oletko tutkinut muuten simpansseja kun tiedät etteivät ne pysty rukoilemaan, jospa heillä ei vain ole tarvetta siihen?apinat eivät edes tieteen mielestä tajua mitään sellaisista, vaan ruoka vetää niitä puoleensa niinkuin muitakin eläinmaalman edustajia.
- jotakin
olla kirjoitti:
simpanssien tarpeiden asiantuntija. Niillä nyt ei tosin kovin kummoisia tarpeita luulisi olevan, sen kun syövät, juovat, käyvät tarpeillaan, naivat ja nukkuvat. Muihin toimintoihin ei taida olla tarvetta monilla ihmisilläkään.
Eläköön kukin tarpeidensa mukaan, kellä niitä on enemmän, kellä vähemmän. Jos jollekin ihmiselle riittää sama kuin simpansseille, niin ei sitäkään elämäntapaa tarvitse ryhtyä kenenkään moittimaan. Eläköön kukin tavallaan, kun ei vain loukkaa sanoillaan eikä teoillaan muita.Eläintarhoissa ne tietää mitä norsutkin tarvitsee.
- tarpeista.
olla kirjoitti:
simpanssien tarpeiden asiantuntija. Niillä nyt ei tosin kovin kummoisia tarpeita luulisi olevan, sen kun syövät, juovat, käyvät tarpeillaan, naivat ja nukkuvat. Muihin toimintoihin ei taida olla tarvetta monilla ihmisilläkään.
Eläköön kukin tarpeidensa mukaan, kellä niitä on enemmän, kellä vähemmän. Jos jollekin ihmiselle riittää sama kuin simpansseille, niin ei sitäkään elämäntapaa tarvitse ryhtyä kenenkään moittimaan. Eläköön kukin tavallaan, kun ei vain loukkaa sanoillaan eikä teoillaan muita.>>simpanssien tarpeiden asiantuntija.
- Gorillat.
maistuuko? kirjoitti:
apinat eivät edes tieteen mielestä tajua mitään sellaisista, vaan ruoka vetää niitä puoleensa niinkuin muitakin eläinmaalman edustajia.
tulee mieleen korilla nimelttä Gogo jolla oli varsin hyväkin tietämys ja joka osasi myös vitsailla kun hänelle oli opetettu viittoma kieli.
Tiedä sitten pärjäisitkö älykkyydessä jos testattaisiin.
- tod e
mutta oletkos sinä miettinyt,miksi vain ihminen rukoilee?
- mutta..
kerroppa sinä.
- ihanpihalla
hallitsemaan eläinkuntaa ja näin ollen onkin ottanut herruuden eläimiin nähden ,mutta ihmisellä ei ole eikä saa olla muita herroja kuin jumala. kiittämättömät sanoo ettei heidän tarvitse olla sen suurista lahjoista kiitollisia.ja eivät usko tai epäilevät ainakin.sinun sydämesi askartelee itsekseen näitä asioita, siksi kai oletkin näillä sivuilla??
- asia menee jotenkin näin
...eihän eläimien kuulukkaan rukoilla...!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362141Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten591955Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211900HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363771612Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031611Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241444Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821072Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53947- 71871
- 27869
