Kirjailijanalkuja Helsingistä/pk-seudulta?

jkoira89

Moi!

Löytyykö täältä ketään helsinkiläisiä tai pk-seutulaisia kirjoittajia, jotka haluaisivat tavata ihan livenä ja vaihtaa ajatuksia kirjoittamisesta, teksteistä tai ihan mistä vain?

Täällä 27-vuotias helsinkiläinen mies kaipailee kirjoittavaa ystävää, jonka kanssa vaihtaa ajatuksia ja mahdollisesti myös vastavuoroista kannustusta/kritiikkiä.

Laita viestiä, jos kiinnostuit: [email protected]

5

444

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nanoilijoita

      En asu Helsingissä, muuten kyllä kiinnostaisi.
      Tsekkaa jos nanowrimon kautta löytäisit seuraa, siellä on paikkakuntakohtaisia ketjuja foorumilla.

    • QotD
      • kirjoituskone

        Millainen tuo Sellon kirjoittajapiiri on? Asun itse inhimillisen matkan päässä ja jo syksyllä mietin, että siellä voisi pyörähtää, mutta aikatauluongelmien vuoksi en sitten käynyt siellä. Nyt voisi kokeilla.

        Taso kiinnostaa erityisesi. Ymmärsin, että piiri on avoin kaikenlaisille kirjoittajille. Itse kirjoitan vakavammin, joten siltä pohjalta kyselisin :)


      • kirjoituskone kirjoitti:

        Millainen tuo Sellon kirjoittajapiiri on? Asun itse inhimillisen matkan päässä ja jo syksyllä mietin, että siellä voisi pyörähtää, mutta aikatauluongelmien vuoksi en sitten käynyt siellä. Nyt voisi kokeilla.

        Taso kiinnostaa erityisesi. Ymmärsin, että piiri on avoin kaikenlaisille kirjoittajille. Itse kirjoitan vakavammin, joten siltä pohjalta kyselisin :)

        Väkeä tulee ja menee itse kunkin jaksamisen ja ehtimisen mukaan, mutta meillä on muutama jolla on jo julkaisusopimus, toisilla tulee vielä vasta hylsyjä. Pikaisesti laskien ehkä puolet aktiiveista kirjoittaa julkaisun perässä, puolet huvikseen. Kaikilla on aika omat asiat mihin teksteissä tarttuu, mutta palautettahan voi myös pyytää vain jostakin tietystä asiasta. Isoja rakenteellisia vinkkejä tulee vähemmän ja ne kannattaa yleensäkin jättää vähemmälle, koska tekstejä tulee luettua pätkittäin. Yleensä joku kyllä aina huomauttaa siitä yksityiskohdasta tai lauseesta, jota on itse pitänyt "riittävän hyvänä", eli ainakin omalta kohdaltani palaute on osunut sinne, minne kuuluukin.

        Meillä on välillä ollut aika hiljaista, eli jos pienintäkään kiinnostusta riittää, niin kannattaa tulla kokeilemaan. Valtaosa palautteestahan on myös Drivessä, eli vaikkei pääsisi paikalle, palautetta voi silti saada ja antaa :)


      • kirjoituskone

        Voisin tulla kurkistamaan joku kerta. Itselläni myös kustannussopimus jo on, eikä välttämättä ole mitään jaettavaa tekstiä, kun keskeneräinenkin on menossa julkaistavaksi. Muutamia pienempiä ideoita on, jos niitä lähteisi kehittelemään :) Enemmän ehkä tällä hetkellä kuitenkin kaipaisin samanhenkistä väkeä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      71
      930
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      227
      823
    3. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      71
      781
    4. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      49
      664
    5. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      59
      578
    6. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      538
    7. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      29
      530
    8. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      46
      517
    9. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      29
      499
    10. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      35
      489
    Aihe