Perussuomalaisten ex-kansanedustaja Kauko Tuupaiselta raju purkaus KSML:ssä – ”Persut ovat myyneet paitsi peffansa, myös koko homo sapiensin”
– Persut ovat myyneet paitsi peffansa myös koko homo sapiensin, hän totesi Keskisuomalaisessa. Hän ennustaa lisäksi lehdessä, että perussuomalaisten hallitusvastuu vie perussuomalaisilta tulossa olevissa kuntavaaleissa yhteensä 400 valtuustopaikkaa.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000005036331.html
– Persut ovat myyneet paitsi peffansa myös koko homo sapiensin, hän totesi Keskisuomalaisessa. Hän ennustaa lisäksi lehdessä, että perussuomalaisten hallitusvastuu vie perussuomalaisilta tulossa olevissa kuntavaaleissa yhteensä 400 valtuustopaikkaa.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000005036331.html
Vastaukset 19
Vanhimmat
Persut ovat mieshuoria!
Ei se ole äänestäjien ja perussuomalaisten vika että johto on mennyt natsilinjalle ,ulkopolitiikka on ulkoistettu USAn juutalaismedian tarpeisiin ja mitäs kriittinen puolue se on jolla ei ole omaa ulkopolitiikkaa,se on pelkkä ruotsalaisten räkkikoira.
seuraavat vaalit kun on kunnallisvaalit ja sen jälkeen tuleeko Pressanvaalit ja sitten ne oikeat eduskuntavaalit ja sitten mäki olen jo IPUn jäsen,surullista vaan mutta juuri Soini ja kumppanit joilta hakaristi vaan puuttuu ,tuhosivat koko kansan idean.
Ikävästi sanottu omista. Lienee totta.
Sillä on parasta sisäpiirin tietoa. Suoraselkäinen mies kun kertoo muillekin.
Kaikki lupaukset petettiin.
Aloittaja on palstab vakio kokoomusTROLLI.
Tuupainen on täysin oikeassa. En enää äänestä PS vaikka mitä lupaisivat.
Halvalla myytiin.
Kauko Ilmari Tuupainen (s. 8. toukokuuta 1940 Kalajoki) on entinen perussuomalaisten kansanedustaja.[1] Hänet valittiin eduskuntaan Keski-Suomen vaalipiiristä 4 977 äänellä vuoden 2011 vaaleissa.[2] Tuupainen on myös pitkäaikainen Jyväskylän kaupunginvaltuutettu (1977–1985, 1989–).[1] Hänet on myös Keski-Suomen liiton maakuntavaltuuston jäsen.[3] Tuupainen on ollut perussuomalaisten Keski-Suomen piirijärjestön II varapuheenjohtaja.
Vuosina 1967–2006 Tuupainen oli sosialidemokraattisen puolueen jäsen ja 20 vuotta valtuustoryhmänjäsen, mutta erosi siitä 2006 ja perusti oman “Suomalaisten perusdemarien Spd-valtuustoryhmän”.[4]
Tuupainen oli vuonna 2011 valitun eduskunnan iäkkäin kansanedustaja, kunnes Jörn Donner nousi varasijalta eduskuntaan vuonna 2013. Tuupainen toimi ensimmäisessä istunnossa ikäpuhemiehenä.[5][6] Vuoden 2015 vaaleissa hän ei enää ollut ehdokkaana, vaikka ensiksi aikoikin pyrkiä toiselle kaudelle.
Tuupaisen isä on pohjoiskarjalaista sukujuurta ja äiti on Sortavalasta. Tuupainen syntyi evakkona Kalajoella. Hän on koulutukseltaan merkonomi ja ammatiltaan tilintarkastaja (nyt jo eläkkeellä).
...entinen sossu siis.
Turha kaunistella haukkumalla Perussuomalaisia.
Antaahan hänen, Kauko Tuupaisen nauttia eläkepäivistään.
Onnittelut!
No aloitus osui just asian ytimeen. No että silleen.
Myivät samalla myös äänestäjiensä perseet.
Ryhmän johtajan manuaali on aivan kuin, minkä tahansa pikkuyrityksen nilkin tuotosta.
Se on vaan karu totuus, että mistä puhe siitä puute. Sipilä edellyttää luottamusta, josta on sillä on itsellä on kauhea vaje. Näsät paasaavat vastuullisuudesta ja hyvinvointivaltiosta. Vastuullisuutta heiltä ei koskaan ole ollut ja hyvinvointivaltion ovat pistämässä lihoikis.Soini puhuu, että persut eivät persett myy ja ihme kumma nyt on oma perse avoimesti myynnissä. Kaiken lisäksi se on jumiutunut Audin takapenkille, josta kyllä edellisen hallituksen aikana jaksoi muille naljailla. Säälittävä tyyppi.
Persujen petos edellisten eduskuntavaalien jälkeen oli törkeydessään koko 100-vuotisen Suomen suurin. Kaikki, aivan kaikki, lupaukset petettiin. Vain täysi idiootti äänestää vielä Persuja.
Persujen kannattajia löytyy vieläkin sellaiset 10 prosenttia Suomen kansalaisista.
Soinihan se on myynyt perseensä.
Puheenjohtajan vaihdos Halla-ahoon korjaisi puolueen linjan.
Muuten, joku pikkukaupunki kertoi ottaneensa pakolaisia vastaan muutaman kymppitonnin valtionavustuksen takia. Halvalla näköjään menee ... Rahanmenot ovat tuolle kunnalle vasta tulossa myöhemmin, miten talous kestää yhtään mitään, jos valtion murusten takia tuli päätös ottaa pakolaisia vastaan. En nyt muista missä nettisivulla tämä uutisen näin, ei ole montaa päivää tästä.