http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000005036997.html
Taitaa tuoda tasan 0€ valtion kassaan Sipilä.
Taitaa tuoda tasan 0€ valtion kassaan Sipilä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Tällaista se on nyt tämän nukkehallituksen aikaan.
Tämä hallitus on kyllä kaikkien aikojen pohjanoteeraus. Millä tahansa mittapuulla mitattuna.
Halosen Tarja verolle.
Älkää punikit muusta itkekö.
Hyvä että venerekisteri puhdistuu veneistä, joita ei edes ole olemassa.
Ihan oikea vero ja tuplana pitää periä, kun on varaa ostaa vene niin kyllä tuokin maksu on yhtä tyhjän kanssa maksajalle.
Aluksi aina kaikki protestoi mutta kun huomaavat,että siitä on jopa etua niin kyllä ne maksaa ja se on varmaa että tuota Veroa ei mikään hallitus poista.
Mitä vitun etua veneilijälle veneverosta on? Onkohan sinulla kaikki muumit kotona?
Kepulaisella muumit kotona, ei venettä ei muumeja . . .
Arvasinhan että et ymmärrä mitään mutta vastaan panet katsos kun valtion verot maksetaan aina samaan pussiin kuten myös toisin päin sosiaaliavut mitä sullekkin maksetaan maksetaan samasta pussista.
Kaikki maksaa veronsa, paitsi sosialistit itkee niistä.
tukipummeilla on niitä tuhansia ja rekisteri valmiina...
kannata verottaa,
duunari joutuu ne kuitenkin maksamaan...
Mikään hallitus ei tule tuotakaan veroa poistamaan. Kun auton käyttömaksu Ahon hallituksen aikana Sdp vastusti oppositiopuolueena kyseistä maksua, mutta kun seuraavana syksynä oli vallassa Sdp:n johtama Lipposen hallitus, niin se ensitöikseen korotti vastustamaansa auton käyttömaksua.
Juuri näin se menee ja on mennyt aina.
Meillä veneen omistajilla on vara maksaa venevero. SDP on huutanut luksustuotteiden kovemman vertouksen puolesta niin kauan kuin muistan. Nyt varakkaita ei saisi verottaa? Onko taustalla VVO-demareiden ahneus?
Sulla siis ei venettä, eikä varaa, mitä vittua oikein huutelet?
Veneily ja moottoripyöräily on ollut sesonkiluonteisuutensa takia raskaasti ylihinnoiteltua jo aiemmin. Nyt tämä pöljä hallitus lisää vielä kustannuksia. Kuntien ja valtion menoja ei ole vieläkään edes yritetty leikata kilpailukykyloikan vaatimalle tasolle.
Sen kyllä hyväksyn, että veneilyä ja moottoripyöräilyä verotetaan suhteessa sesongin pituuteen.
Tyhmyys kulkee teillä kepulaisilla verissä.
Veneiden verottaminen, tulee viemään enemmän kuin tuottaa, mutta mitä ei kepu tekisi vittuillakseen, saadakseen kusta muiden mukiin kateudesta.
Miksi joku olisi kiinnostunut, mitä sinä hyväksyt tai olet hyväksymättä?
Moottoripyöräväki ei onneksi ole noin herkkää.
Ei kiinnosta minua.
Kannataako sinun sekaantua tekoviisaana asiaan, josta et selvästikään ymmärrä yhtään mitään? Pelkkä kepulin kusipäisyys ei ole selitys jatkuvalle viisastelulle palstalla.
Mutta onhan se niin hienoa maksaa paritonnia veroa veneestä ja moottoripyörästä.
Kun tietää että sossu-komukka reppanoilla, ei sellaisia koskaan ole.
Kun päräyttää ne käyntiin ja näkee sossujen kateelliset ilmeet.
Niin noista ilmeistäkin helposti maksaa sen paridonaa mielellään.
Älä taas valehtele. Ei sinulla ole venettä ja/tai moottoripyörää.
Ei kannata. Allerin perhe ei maksa kommenteistani mitään, eikä niitä edes lue kuin ne korkeintaan parikymmentä suomalaista, jotka palstalla pyörivät. Sekaannun täällä asioihin vain omaksi huvikseni, kirjoittamisen halusta.
Moottoripyöräilijöitä kuitenkin vituttaa uusi kepuvero ja sen tuloon on jo valmistauduttu:
"Moottoripyörien omistajat aloittaneet jo verosuunnittelun: Kanta sulaa vauhdilla – näin tulevan mp-veron voi välttää
MP-VERO Tuloaan tekevä uusi mp-vero syövyttää jo kovaa vauhtia Suomen moottoripyöräkantaa – sekä sitä myöten myös siitä saatavissa olevia verotuloja.
Tilastokeskuksen tietokannoista selviää, että moottoripyörille tehtiin loppukesän ja syksyn mittaan liikenteestä poistoja peräti 260 prosenttia enemmän kuin viime vuonna. Numeroissa mitattuna pelkästään kesäkuun ja syyskuun välissä kannasta hävisi yhteensä 26727 moottoripyörää".
Hurja määrä poistoja ja siitä "kiitos" keskustavetoiselle hallitukselle. Kun tuollainen määrä poistuu liikenteestä ja osin myös kokonaan rekisteristä, se on suoraa tappiota valtiolle ja moottoripyöriä huoltaville liikkeille. Polttoaineista ja korjaamojen maksuista jää valtiolla verot saamatta. Uusi vero myöskin vähentää uusien sekä käytettyjen moottoripyörien myyntiä.
150 euroa per moottoripyörä voi jonkun mielestä olla pieni raha. Joillakin pyöriä on useita ja kun jokaisesta rekkarissa sekä ajossa olevasta maksetaan 150 e, niin motoristinkin nahka herkistyy ja vitsit alkaa vähetä.
http://www.iltasanomat.fi/autot/art-2000005025306.html
Asiallinen kommentti, kuten moottoripyöräilijöiltä ja heidän ystäviltään saattoi odottaakin.
En kuitenkaan usko, että vuosittainen vero on valtiolle tappiollinen. Huolto- ja polttoainekulut riippuvat jokaisella moottoripyörällä ajetuista kilometrimääristä, eikä useammankaan moottoripyörän omistaja voi ajaa kerrallaan kuin yhdellä pyörällä.
Moottoripyörän omistajien määrä voi toki vähentyä, mutta sehän on muodollisesti uudistuksen tarkoituskin samaan tapaan autojenkin vuosittaista verotusta on perusteltu sillä, että autonomistajien määrää halutaan vähentää.
Joulukuusi verokin 50 EUROA TALO.
Tuossa on järkeä, punikithan kehuivat varastavansa joulukuusen joten täten saadaan nekin maksamaan kuusensa.
Tuo on parasta mitä olen kuullut pitkään aikaan JOULUKUUSI VERO.
Joka punikki joutuu maksamaan varastetusta kuusestaan veroa HYVÄ HYVÄ..
Tätä me oikeat ihmiset ollaan odotettu 20 vuotta. Sipilämme on maailman paras.
Hyvältä ei näytä puolustusverokaan.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/201701082200050733_uu.shtml
Paljon voitaisiin tällaisiakin hankintoja tehdä, jos hallitus keskittyisi matujen toimittamiseen Suomen rajojen ulkopuolelle ja huolehtimiseen siitä, että matuja ei tänne enää tulee.
Kempeleen lahja ei muista enää, että kiky sopimus menee lapsi veden mukana, jos verotus nousee. Sopimusta tehdessä luvattiin, että verotus laskee.
Eiköhän kierretä Sipilän TAVOIN VEROJA!
Puolustus vero on Sipilän uusi aivopieru, 100 vuotisen suomen kunniaksi.
Kokpunikit riehaantuneet saitilla kokkareiden veneverosta??
Jo on aikoihin eletty.