Tyly meili arkkipiispalle

Iltalehti on hyvin tiivistänyt pääkirjoitukseensa kirkon vehkeilyn, joka rassaa ihmisiä ja heidän taloutta, sekä yrityksien ja Valtion taloutta.

Yhä enemmän työviikot pirstaloituu.
Tällä kertaa enempi taas kirkon ansiosta, joka ei halua millään tavalla suostua kikyyn, edes sillä tavalla että loppiaisena tehtäisiiin töitä normaalipalkalla.
Nyt on monet vapaana loppiaisena ja töissä launtaina aiheuttaen harmia itselleen ja työantaja kärsii kaikki kalliit koneiden alas- ja ylösajot.
Pyhäpäivänä työnteko olisi taas aiheuttanut moninkertaiset palkkamenot työnantajalle ja koko vuoden "kiky" olisi tuhlaantunut yhteen päivään.
Alla Iltalehden pääkirjoitus ja linkissä yrmeä Mäkisen naama:

http://www.iltalehti.fi/paakirjoitus/201701062200050324_pk.shtml
"Päivän meili arkkipiispa Kari Mäkiselle: Loppiaisen sanoma?

Loppiainen päätti mukavasti joulun ajan, jossa oli nyt vähän "ylimääräisiä" vapaapäiviä. Kauppakeskuksissa oli pakkasella vilkasta.

Harvat enää tuntevat "kolmen kuninkaan päivän" uskonnollista sisältöä. Sitä vietettiin 1973-91 vaivattomasti aina lauantaisin. Yleinen vapaapäivä se on harvoissa maissa.

Loppiaisen palauttaminen kuului 1980-luvun reaktioon radikalismin aikaa kohtaan. Äsken kirkko torjui arkipyhien liittämisen kilpailukykysopimukseen. Saatiin mutkikkaita malleja työajan pidentämiseen.

Miksei kirkko vaadi saman tien Marianpäivän palauttamista? Sehän on 25.3. eli tasan yhdeksän kuukautta ennen joulua"

5

171

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bibeln

      Kyllä kirkko ihan oikeita asioita puolustaa siinä että se tahtoo säilyttää yhteiskunnassa pyhän ja arjen eron. Ei kaikkia päiviä eikä muutenkaan kaikkea ihmiselämää tarvitse "pyhittää" tuolle pohjattomalle kaupallisuuden ja taloudellisen kasvun moolokinkidalle.

      Kyse ei syvimmältään ole pelkästä levon ja työn vaihtelusta (vaikka sekin siinä on) vaan Pyhän pyhittämisestä eli yhteiskunnalle hyväksi on jos se säilyttää kristillisiä arvoja. Materialismi ja taloudellinen maksimointi ainoana elämän silmämääränä on ihmisen ja yhteiskunnan lopulta tuhoon vievää, sillä tälle molokinkidalle ei mikään riitä.

      Tosin Jumalan sanassa ei sanota: "Lepää pyhäpäivä!" vaan: "Pyhitä lepopäivä". On hyvä että on yksi päivä viikossa jolloin on mahdollista kunkin käydä jumalanpalveluksessa ja tutkia kotonaan Jumalan sanaa sekä rukoilla. Lepopäivän alkuperäinen tarkoitus onkin että silloin mennään messuun tai kuulemaan Jumalan sanaa. Se on tärkeää siksi että ihminen muistaisi katoavaisuuttaan, että kuolema korjaa hänet ja ettei meillä täällä ole mitään pysyvää.

      Ihmiselle on terveellistä oppia Jumalan sanaa sillä siinä kerrotaan autuuden perustus: miten päästään taivaaseen. Niinkuin katekismus sanoo: "Jumalan lapseksi pääseminen on elämämme kallein asia!"

      Sama koskee kristillisiä juhlapyhiä jotka etenevät kirkkovuoden kierron mukaan. Kirkkovuoden aikana tulee oikeastaan käytyä koko Jumalan pelastussuunnitelman läpi. Siinä kierrossa on tietyt kohokohtansa joista loppiainen on yksi.

      Yhteiskunta joka hylkää kristilliset arvot perustanaan, romahtaa ja sortuu monenlaiseen onnettomuuteen, kuten voidaan hyvin nähdä niistä yhteiskunnallisista kokeiluista joissa yritettiin rakentaa kristinuskosta vapaalle pohjalle: Neuvostoliitto, Lähi-idän maat, Kiino, Pohjois-Korea, Itä-Saksa jne.

      Synti on kansakuntien häpeä mutta vanhurskaus kansan korottaa! -sanoo Pyhä Raamattu! Isämme ja menneet sukupolvet ovat rakentaneet yhteiskuntaa kalliin ja hyvän periaatteen: "Koti-Uskonto-Isänmaa" -pohjalta. Kunnioittakaamme tätä kylvöä. Onneksi kuitenkaan kaikki nuoret eivät ole kelvottomia, vaan on niitäkin jotka näkevät tämän arvon.

      https://www.youtube.com/watch?v=4uuxVONx9Q4

    • "tahtoo säilyttää yhteiskunnassa pyhän ja arjen eron."

      Kirkon ansiosta joulusta on tullut suurimmalle osalle ihmisistä vuoden tressaavin aika valtavine kiireineen, kulutusjuhlineen ja yksinäiset ovat silloin entistäkin yksinäisempiä.
      Valtava oravanpyörä, kun ihmiset hosuu tukka putkella, liikenne ruuhkaantuu.
      Joulunpyhät ovat kristityillekin pahempaa kuin arki, vaikka eivät sitä myönnä.
      Pääsiäinen on sama homma lukuunottamatta kulutusjuhlaa.

      Kaikki liikenne ja muu isfraktruktuuri menee äärirajoilla kun muutama vapaapäivä on pakko olla kaikilla samaan aikaan.

      Jos nuokin vapaa pyhät oisi ihmisten itsensä haluamilla paikoilla, vaikka viikon putkina, niin kaikki sujuisi paljon paremmin ja kansantaloudelliset säästöt olisi vuositasolla miljardeja euroja.

      • haittaakoloppianen

        ilmestyykö kuitenkin eräs humpuukilehti ajallaan?


      • TotuuttaRaamatussa

        Vietin joulun omissa oloissani Jeesuksen kanssa, mitään ei puuttunut, itse olen tottunut olemaan ilman ihmislihaa seuranani. En tuntenut oloani yksinäiseksi. Jouluhan ei ole Raamatullinen juhla, vaan pakanajuhla, ihmisten pakanajuhlasta periytyvä perinne. Raamatussa on ilmoitettu kaikki juhlat eikä pakanajuhla joulu lukeudu niihin.Hyvää Pääsiäislomaa ateististitityyliberaleille, Jeesuksen elämämän muistelua kunnioitusta tuntien Herraamme muistain tulevana Pääsiäisenä, vielä kerran Herran rauhassa levättyä Pääsiäisen aikaa Jumalan kilteille lapsille!


    • Herran.tertut

      Vuosien mittaan eri mediat ovat tehneet kyselytutkimuksia siitä, kuinka hyvin kansa on perillä ns. kirkkopyhien merkityksestä. Kaikkein huonoimmin on aina tiedetty loppiaisen alkuperäinen kirkollinen merkitys, myös kastettujen ja konfirmoitujen keskuudessa. Yleensä sitä on pidetty vain "joulun päättymispäivänä".

      Tosin kynttilänpäivä menee tuostakin vielä voitolle. Yllättävän moni ei tiedä edes juhannuksen kirkollista yhteyttä. Ei myöskään sitä, että kirkkovuosi alkaa ensimmäisestä adventista. Tai, että uudenvuodenpäivä on kirkkopyhä.

      Nykyihmiselle nuo 1., 2.,3., ja 4. sunnuntai ennen paastonaikaa, ja samoin numeroidut paastonajan sunnuntait vaikuttavat jopa pikkuisen koomisilta. Tiedän kyllä sanan kirkollisen merkityksen, mutta tuo paasto konkreettisena paastona on kyllä todella mennyttä aikaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1281
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      908
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      814
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      703
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      642
    6. 32
      635
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      584
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      568
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      533
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      476
    Aihe