olen tällänen 2-kymmpinen sinkkuneitonen.. harrastan irtosuhteita, mutta turvallisia sellasia, eli kortsu on aina käytössä. Mun ongelma onkin että 2 pv yhdynnän jälkeen, rupee alapää haiseen tosi pahalle ja tulee tosi paljon valkovuotoa, joskus myös kutisee.. olin juuri papassa ja mitään ei ollut. multa otettiin myös fluoritesti ja klamydia ja kaikki oli ok! että mikä tässä oikein on, ei oikeen edes nauti enää seksistä kun ajattelee jo valmiiks mitä siitä seuraa!
haisee, kutisee,,,
jenni
101170
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Jumala yrittää muistuttaa sinua huoraamisen moraalittomuudesta.
Kuulostaa oudolta, ja hyvä että olet itsesi testauttanut.
Jos tuo vaiva näyttäisi liittyvän tosiaan aina yhdyntään, niin herää kysymys, huolehditko hygieniastasi yhdynnän jälkeen? Eli vaikka kuinka tekisi mieli vaan käpertyä siihen kainaloon kehräämään, niin hyvä olis jos kävisit pesemässä emättimen ihan kunnolla.
Mitenkäs on suuseksin laita? Oletko vastaanottanut sitä? Varmaan tiedätkin että peniksen päälle laitettu kondomi ei suusta tulevilta pöpöiltä suojaa... ;D
Jos vaiva tuntuu jatkuvan, kannattaa ehdottomasti hakeutua jatkotutkimuksiin.
Tsemppiä ja iloista elämää!
Epäilisin hiivaa, viittaa siihen. Hiiva tulee, esim. kun emättimen "tasapaino" järkyy, eli kun sinne menee muuta, kuin normaaliolosuhteissa. Siis kalu, kortsu, limakalvoärsytys. Toisilla on herkemmät paikat reagoimaan tuolle. Niin, ja sinultahan otettiin vain muutama testi, joten taustalla voi olla jokin muu sp-tauti, jota ei testattu.
Kuulostaa niinkuin Monicakin sanoi hiivalta tai jopa allerginen reaktio kumehin.
Yliopistonapteekin sivuilla on hyvin hiivasta kerrottu,käy tutustumassa.
Hajuun auttaa maitohappobakteerit(emätinpuikko apteekista). Kyse on vääränlaisesta bakteeritasapainosta. Vuotoon voisi auttaa canestin emätinpuikko (hiiva)
Ei sitä emätintä pidä pestä!
Hiivalta kuulostaa, useat naiset saavat sen useista yhdynnöistä, varsinkin ilman ehkäisyä kun sperman pH muuttaa emättimen tasapainoa.
Hoida hiivan mahdollisuus pois, jos sellainen on, sitten.. Apteekista saa sellaisia emättimeen takoitettuja kapseleita, joissa on tavallaan maitohappobakteereita. 1 kapseli emättimeen viikon ajan kerran päivässä, siitä tulee pitemmäksi aikaa tasapaino emättimeen ja eiköhän hiivaoireet helpota.
Jos ei auta ni eiku uudelleen lääkäriin, sitä varten ne on olemassa.
Mitä ohjeita te ihmiset oikein annatte?!
Jennillä ei millään voi olla hiivaa, jos kerta sitä ei papassa näkynyt! Kyllä sen verran pitäisi tajuta..jessus. Ja canestenia ei kannata käyttää ellei ole täysin varma, että kyseessä on hiiva!
Suosittelisin tarkkailemaan tilannetta ja tosiaan huolehtimaan hygieniasta heti yhdynnän jälkeen. Kannattaa myös ostaa apteekista Avecyd-pesunestettä (siinä on alhainen ph-arvo), jolla voi päivittäin (kerran siis päivässä) pestä intiimialueet.
No mutta herran jumala. Hiiva ei näy papassa! Papa on irtosolunäyte, jossa näkyy mahdolliset solumuutokset. Hiiva otetaan erillisenä viljelynä.
Kaveri on allerginen erilaisille kumeille ja esim gynekologi käynnin jälkeen kärsi aina jonkin aikaa saman tapaisista oireistä, gynekologin käyttämien kumihanskojen takia... Pitää myöntää, että en tiedä kortsujen ominaisuuksia liian tarkkaa, mutta voisikohan vika olla kumissa....
Herpes tarttuu kondomin kanssakin eli seksisi ei ole turvallista kondomin kanssa. Seksi on turvallista, kun tunnet kumppanin ja hänen tautinsa tai sen, että hänellä ei ole tautia ja suojaudut silti kondomilla, ellei kyseessä ole loppuelämän kestävä suhde.
Mies, jolla on herpes peniksessä, koskee penikseensä ja sitten laittaa kondomin, jolloin virus pääsee kondomin pintaan eli ei suojaa mitään. Kondomi suojaa hyvin HIViltä.