Jo pitkään on näyttänyt siltä, että keskustalainen politiikka on hakoteillä. Eikä pelkästään näyttänyt, vaan suorastaan tämä omalaatuinen kipuli, kapuli ja kepuli –politiikka on hyppinyt suorastaan silmille. Tämän tästä on julkisuuteen pullahtanut mitä kummallisimpia päännousemia, joiden yhteys valtakunnan kaikinpuoliseen hyvinvointiin on suorastaan kyseenalainen. Kysymyksessä ei suinkaan ole mikään hyvinvointivaltion säilyttämisen projekti, vaan meneillään on suorastaan hyvinvointivaltion purkutalkoot. Oikea kökkä. Kökkien kökkä.
Keskustaan näkyy tarttuneen kapitalismin kavala tauti. Se merkitsee suorastaan kaiken pyhän laittamista kauppatavaraksi. Pöyristyttävintä tässä on se, ettei niin kutsutuista ihmisoikeustaistelijoistakaan näy lähtevän edes pihahdusta menon pysäyttämiseksi. Ei, vaan valtakunta muistuttaa tässä suhteessa huopatossutehdasta.
On tietysti vaikea sanoa, onko kysymyksessä nimenomaan Keskustan pään sekoaminen vai onko syy meneillään olevaan pakanalliseen menoon muissa hallitusvastuussa olevissa puolueissa. Lähinnä Kokoomuksessa, koska Perussuomalaiset ovat siinä määrin poliittisesti yksinkertainen joukko, ettei moderni markkinatalous siltä onnistu. Tuskin edes pitkällä koulutuksella. Keskustan johto sen sijaan ei vaikuta kovin lujatahtoiselta, vaan pikemminkin hyvin vietävissä olevalta. Tämän lisäksi julkisuudessa on näkynyt vihjeitä siitä, että monessa niin kutsutussa reformissa on ollut lähinnä oma lehmä ojassa pikemminkin kuin kansakunnan etu.
Perinteiseen politiikkaan on kuulunut ainakin se, että omasta äänestäjäkunnasta on pidetty huolta. Nyt näyttää kuitenkin siltä, että äänestäjä on jätetty eräänlaiseksi statistiksi. Politiikan keskiöön ovat nousseet toimet, joilla pyritään vivuttamaan ainoastaan pääoman tuottoa. Se taas merkitsee sitä, että toinen puoli kansalaisista on jäänyt suorastaan heitteille. Mukaan lukien syrjäseutujen asukkaat työläisistä puhumattakaan.
Suunnitteilla olevat reformit puolestaan iskevät vanhuksiin, sairaisiin ja myös mitä suurimmassa määrin, tien käyttäjiin. Ikään kuin pisteenä iin päällä ovat kaikki toimet, joilla pyritään kurin lisäämiseen yhteiskunnassa. Näitä toimia ovat muiden muassa sakkorangaistusten koventamiset, niin rangaistavuuden kynnyksen alentamisen muodossa kuin myös rangaistusmaksujen hivuttamisessa taivaisiin. Tämän päälle tulevat vielä luvat kansalaisten entistä laajemmalle seurannalle.
Visio siitä, että porvarillisten rahakasojen kasvattaminen johtaisi yhteiskunnalliseen hyvinvointiin, on kertakaikkisen väärä. Rahakasojen kasvattaminen kasvattaa ainoastaan rahakasan omistajan hyvinvointia ja sitäkin vain lyhyellä aikavälillä. Ennen pitkää eriarvoistuminen johtaa kysymään, mitä järkeä on siinä, että toisilla on rahaa liikaa ja toisilla liian vähän. Kysymyksen esittäminen tosin vaatii tietoisuutta, jota suomalaisilla ei ole kovin runsaasti, joten voi mennä pitkäänkin ennen kuin tämän päivän poliittiset kiekurat enemmistölle avautuvat.
Otsikossa mainitut termit eivät luonnollisestikaan tarkoita mitään. Joku tietysti saattaisi kuvitella niiden merkitsevän kolmea hallituspuoluetta, mutta näin ei ole asianlaita. Kysymyksessä on kirjoituksen otsikoinnin tahaton yhteys reaalimaailmaan. Muussa suhteessa kirjoitus on täyttä asiaa.
Kipuli, kapuli ja kepuli
0
123
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä732142- 1331432
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1331410- 1431102
- 105967
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten365896Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82764Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap55704Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j67674Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50673