Arto ei ymmärrä

Perustulokokeiluun mukaan otettu Arto ei ymmärrä Kelasta saamaansa kirjettä, ei suostu soittamaan kirjeessä mainittuun perustuloneuvonnan numeroon, menee Kelan toimistoon josta ei kertomansa mukaan saa neuvoja, joutuu hakemaan kaikki asiaa koskevat tiedot netistä ja päätyy Iltasanomien artikkeliin.

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000005038913.html

Voi Arto-parkaa.

Mitä mieltä olette levyseppähitsareiden keskimääräisestä älykkyysosamäärästä?
12170
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

"– Menin kirjeen saamisesta seuraavana päivänä paikalliseen Kelan toimistoon, mutta siellä tuumattiin, että he näkevät koko kirjeen ensimmäistä kertaa."

No ei tunnu kelan virkailijoidenkaan älykkyys/koulutus kovin korkee tasoselta?
(osaiskohan ne levyseppähitsareiden hommii eli vaihtas Arton kanssa hommii)

Äänestä
  • ILTAPASKAHAN SENSUROI PUOLET KOMMENTEISTA. OLIS VARMASTI OLLUT PALJON SELVENTÄVIÄ KOMMENTEJA. NYT SIELLÄ LOISTAA VAIN PASKAKOKKAREIDEN KOMMENTIT!
    AIVAN KUIN TAANOISESSA CCCP-SSÄ. YKSI AATE!

    Äänestä

Kela lähettelee kijrietä joista se ei tiedä mitään, miten ihmeessä niin voi olla? Kyllähän henkilökunnan pitäisi tietää jotta voisi auttaa?

Pitää nyt suhtautua kelankirjeisiin varoen, eikä uskoa kaikkea mitä postia sieltä tulee.

Äänestä
  • Kelalla on tuhansia virkailijoita. Yksi virkailija ei voi olla kirjoittamassa jokaista kirjettä joka lähtee kelasta. Virkailijat on koulutettu neuvontaa varten ja lisätiedot, pikku yksityiskohdat joita kukaan yksittäinen ei voi muistissaan pitää, löytyy tarkemmasta ohjeistuksesta. Kelan virkailijoille on omat sisäiset sivut ja lisäksi on asiakkaille tarkoitetut kelan neuvontasivut, joista tarvittavat tiedot voi itsekin löytää.

    Äänestä

Arto ei soittanut kirjeessä kerrottuun neuvontanumeroon vaan meni kelan toimistoon.

Kelan virkailijoiden tyhmyys on Arton kertomana lehdessä. Arto halusi mustamaalata Kelaa.

2000 perustulukokeiluun valitulle on varmasti lähetetty kirjeet yhdestä ja samasta paikasta, joten ei ole ihmeellistä, jos jossakin kelan toimistossa virkailija ei ole kirjettä ennen nähnyt. Kyllä kelassa on etukäteen ohjeistettu perustulokokeilun takia virkailijoita. Kela on muuten todella hyvä tiedottaja, jos lukija vain omaa normaalin luku- ja ymmärrystaidon.

Todennäköisesti Kelan virkailija tosiaan näki kirjeen ensimmäistä kertaa, mutta osasi silti kertoa selkokielellä Artolle, mitä kirje piti sisällään.

Kelan hyvä asiakastiedottaminen näkyy myös kelan nettisivuilta. Siellä on tosiaan väännetty rautalangasta, jotta Artokin ymmärtäisi.

http://www.kela.fi/perustulokokeilu-2017-2018

Äänestä

Elli Aaltonen on vasta 2 viikkoa ollut pestissä, ei hän voi ymmärtää että virkailijat täytyy kouluttaa kun tulee uusia asioita kelaan.
Ellin vika.

Äänestä
  • "ei hän voi ymmärtää että virkailijat täytyy kouluttaa kun tulee uusia asioita kelaan."
    Virkailijat pitää kouluttaa eivät muuten osaa?
    levyseppähitsareiden pitää osata nääkin asiat ilman lisä koulutusta NIINKÖ?

    Äänestä

Kyllä virkailijat on koulutettu. Näkeehän se kelan sivuilta, koska siellä on hyvä ohjeistus myös asiakkaille. Perustuloa on valmisteltu todella pitkään ja ohjeistuskin on ollut kelan sivuilla pitkään. Ei ole yhdestä Ellistä kiinni.

Äänestä

On nuo Artot kivoja, saattaa kaverit vähän kuittailla Arton avautumisesta☺

Äänestä

tuleva_levyseppähitsari kirjoitti:
"Mitä mieltä olette levyseppähitsareiden keskimääräisestä älykkyysosamäärästä?"

Kertoisitko oman ÄO:si, niin saataisiin toinen tapaus levyseppähitsaajasta?

Äänestä

Meitsinkin älykkyysosamäärä on varmaan sitten myös nollaluokkaa, koska silloin joskus aikoinaan kun Kelan kirjeitä sain, en ymmärtänyt juurikaan mitään mitä niissä sanottiin. Sellaista kapulakielistä hevonpashkaa, että ei vain tarvitse olla sen laitoksen mistään vastuussa. Vastuun kantaa ihminen joka ei ymmärrä mitä hänen omista asioistaan sanotaan herrojen ja narrien kielillä.

Äänestä

Arto on tyypillinen jäärä, joka ei tajua noudattaa selkeitä ohjeita, vaan alkaa perseilemään omalla tavallaan.

Kirjeessä oli ihan selkeästi että jos on kysyttävää, niin soita numeroon sejase. Artohan ei soita, koska Arto on pässi. Arto menee toimistoon perseilemään.

Huoh. Vasta 35v ja nyt jo noin kaamea jäärä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuleva_levyseppähitsari kirjoitti:

Perustulokokeiluun mukaan otettu Arto ei ymmärrä Kelasta saamaansa kirjettä, ei suostu soittamaan kirjeessä mainittuun perustuloneuvonnan numeroon, menee Kelan toimistoon josta ei kertomansa mukaan saa neuvoja, joutuu hakemaan kaikki asiaa koskevat tiedot netistä ja päätyy Iltasanomien artikkeliin.

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000005038913.html

Voi Arto-parkaa.

Mitä mieltä olette levyseppähitsareiden keskimääräisestä älykkyysosamäärästä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu