Ihan perätöntä väännetty asiasta. Miksi osa suomalaisista on vastaan suomalaisen työn viemiseen -myymiseen. Eihän me muualta rahaa saa kotimaan tarpeisiin, ulkomaan valuuttaa.
Chempelis allekirjoitti matkan päätteeksi 110 miljoonan euron arvoisen sopimuksen. Kauppaa oli neuvoteltu vuosia, ja siitä oli alustavasti tehty aiesopimuksia kaksi vuotta aikaisemmin.
Chempelis allekirjoitti matkan päätteeksi 110 miljoonan euron arvoisen sopimuksen. Kauppaa oli neuvoteltu vuosia, ja siitä oli alustavasti tehty aiesopimuksia kaksi vuotta aikaisemmin.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Nämä samaiset sanoo, että Suomi ampui Mainilan laukaukset ensin.
Komukat kusi taas housuihinsa.
Hetken lämmittää, sitten taas huuvetaan, kuin palleja leikattaisiin.
Tuollaisille huutajille vettä ja leipää, eläkkeet pois.
"Tuollaisille huutajille vettä ja leipää, eläkkeet pois".
Aiotko tyhjänhuutajana ja soopa-automaattina olla esimerkkinä muille ja antaa eläkkeesi pois?
Roisto mikä roisto. Veronmaksajien rahoilla tehdään Lestasukulaisten markkinointia. Milloin tämä pälvikaljurotan tekemiset saa ihmisten silmät avautumaan. Eikä tätä saatanan koijaria hävetä tuollainen toiminta, omille kakaroille bisnestä valtioneuvoston laskuun.
Kyllä se on näin nähtävä. Suomessa syvästi uskovainen ihminen on aina ahne ja itsekäs, kun sen lisäksi kuuluu vielä keskustapuolueeseen, joka tyypillisesti on kuppaamassa aina yhteiskunnan varoja omaan perheeseensä tai ystäväpiirinsä on jo moraallisesti ja oikeistaan rikollistakin toimia vielä suomen pääministerinä. Toisaalta ymmärrän keskustakannattajien nostavan messias Sipilän jalustalle, koska he eivät ole koskaan pystyneet elämään niinkuin korkeasti moraaliset ja puhtaan omatunnon omaavat ihmiset.
Kaikki uskovaiset ovat pettureita jotka pitää polttaa roviolla kaupunkien keskustoissa!
Jos on perätöntä, nostakaa kepulaiset syyte............... JOS PYSTYTTE?
ETTE PYSTY, SILLÄ TUO KAIKKI ON TOTTA.
Kaikki muut ovat sitä mieltä, että Sipilä on taas tehnyt ISON VIRHEEN.
Kaikki muut on kepulaisten mielestä kommareita?
Turha haukkua ketään kommariksi. Kommarit olisi tuolla perusteella suomen suurin puolue.
On se nyt yhtä p-kelettä että tämä kepun homma on mennyt yhden miehen perheyritykseksi!
Siksiköhän mies lähti politiikkaan alunperin? Että nk. omat hyötyisivät omasta miehestä?
Eli toisin sanoen/kysyen:
Miksiköhän pääministeri Sipilälle tuottaa niin suuria vaikeuksia toimittaa listaa niistä yhtiöistä joissa on hänen perheenjäseniä tai heidän omistuksia? Sillähän selviäisi kerralla mahdollinen pääministerin jääviys eikä sen jälkeen tarvitsisi miehen aina päivitellä "median ns. valheellista uutisointia"!
Hulluille antoivat hiukan köyttä lisää.....mutta eivät älyä muuta kuin huutaa :D
Minä nostaisin Sipilänä oikeusjutun noista vihjailevista ajojahtiuutisista, moiset paskalehdet joutaisi lopettaa, jos ei ole silikonitissejä lehdet täynnä, niin sitten keksittyjä poliittisia juttuja.
Kaivaisivat oikeitten rosvojen, kuten Rinne yms. petosjutut ja lööpittelisivät niillä...nythän on puheenjohtajakisa sdp:lla, eikös nuo Rinteen tuomiot ym. olisi ajankohtaisia juttuja levitellä ja kaiken lisäksi tosia.
Miksiköhän oikeat rosvot saavat luimia rauhassa?
sipiä on matkalla suomen kalleimmaksi mieheksi...
Huomio huomio: Mieshän on pääministeri, maan vaikutusvaltaisin mies.
Eli pääministeri on luupin alla ja tarkkailtavana ihan vaan siitä omasta virasta johtuen. Ja sen vuoksi kaikki, siis ihan kaikki, asiat harjataan isolla kammalla/harjalla, halusi tai ei.
Ainahan sitä voi mies jättää eronpyynnön jos alkaa pääministerihomma ahistaa.
Oikeitten rosvojen, salli mun nauraa. Sen suurempaa roistoa kuin Sipilä Suomessa ei ole ikinä ollut minkään puolueen johdossa. Saatanan roisto varastaa velkaisen valtion rahoja kuin joku banaanitasavalta diktaattori. Sitten tämä kaikkien ääliöitten äiti vielä ihmettelee kun kansa buuaa hänelle.
Mitenkähän kauan kansa tyytyy pelkkiin buuauksiin.
pitäiskö porukalla kantaa kesärannasta oulun junaan.....?
Kerro Sipilän rikos, mistä on tuomittu? Et pysty kertomaan, joten älä puhu paskaa.
Sinä elät puolueellisten roskalehtien juttujen mukaan, tai et näköjään ymmärrä ja lue koko juttua, niin asiat jää sinulta hoksaamatta.
Nuo buuauksetkin tulkittiin ja kuultiin monin tavoin, kukahan kertojista oli oikeassa?
Osa suomen kansasta on niin surkean tyhmää, että oikeastaan saisivat hukkua paskoihinsa, en Sipilänä viitsisi tehdä mitään moisten tollukoiden eteen.
Ei Sipilän tarvitse rahan takia tehdä mitään, juorujen mukaan sitä hänellä on omasta takaa...heheee...kivaa, eikös olekin, kateelliset urputtajat?
Antaisin mennä vaikka Kreikan malliin maan asiat, puolet eläkkeistä pois jne. Kaikki valtion tuet pois.
Tuntuu olevan niin kauhea asia, kun joku uudistaa ikivanhoja juttuja, hommaa työpaikkoja, tekee töitä koko maan eteen ja kun vielä onnistuukin monessa asiassa....mihin eivät edelliset "viisaat" pystyneet alkuunkaan.
Sipilälle 10 pistettä ja tsemppiä ja jaksamista noitten tollojen kanssa.
Aika heikossa hapessa oeva yhtiö, joka lähinnä pöytälaatikkoyhtiö liikevaihtonsa perusteella.
Oululainen prosessiteknologiayritys on kuin ikuinen startup-yritys, joka tekee vielä 20 vuotta perustamisen jälkeen pientä liikevaihtoa ja suuria tappiota. Siitä huolimatta se sai suuren sopimuksen Intiasta.
Oululaisen prosessiteknologiayritys Chempolisin viimeisin tilinpäätös on vuodelta 2015. Tuolloin yrityksellä ei mennyt hyvin: liikevaihto oli vain 14 000 euroa ja ilman satunnaiseriä firman tappio olisi ollut 1,8 miljoonaa euroa. Satunnaiserät nostivat tilikauden tuloksen 3,6 miljoonaa euroa plussalle.
Yrityksen heikosta tilasta kertoo se, että tilintarkastaja on nähnyt aiheelliseksi huomauttaa yrityksen kunnosta. Huomautuksessa tilintarkastaja toteaa, ettei yritys selviä seuraavaa vuotta ilman lisäpääomaa. Chempoliksen oma pääoma oli tilikauden 2015 lopussa yli seitsemän miljoonaa euroa miinuksella. Lain edellyttämää ilmoitusta oman pääoman menestyksestä yritys ei kuitenkaan ole kaupparekisteriin tehnyt.
Chempolis on perustettu jo 90-luvun puolivälissä. Toimintavuosinaan yritys on tehnyt yhteensä yli 15 miljoonaa euroa tappiota. Rahaa yritykseen on pumpattu useita miljoonia euroja.
Edellisvuosien raskaista tappioista huolimatta valtionkonttori on antanut Chempolikselle 3,7 miljoonaa euroa lainaa vuoden 2015 tilikaudella. Vanhaa pääomalainaa sillä on valtionkonttorilta reilu miljoona euroa. Lainoilla on lyhennysvapaita vuosia kymmenen.
Iltalehden uutisen mukaan pääministeri Juha Sipilän (kesk) lasten omistama sijoitusyhtiö Fortel Invest omistaa Chempoliksesta noin viisi prosenttia. Viime vuonna Chempoliksen suurimpien omistajien joukkoon nousivat Fortum ja Taaleri. Fortum sijoitti yritykseen 6,4 miljoonaa euroa ja Taaleri noin neljä miljoonaa.
Yrityksen suurimpiin omistajiin lukeutuu Iltalehden mukaan myös pääministerin lähipiiriin kuuluva it-miljonääri Juha Hulkko sekä Rousun perhe, jonka jäsenet toimivat myös yhtiön johdossa.
Iltalehden mukaan Sipilä antoi Chempolikselle vuonna 2011 750 000 euron lainan.
Sipilä vieraili helmikuussa 2016 Intiassa edistämässä suomalaisyritysten bisnesmahdollisuuksia. Team Finland -matkalle osallistui 17 suomalaisyritystä, joista yksi oli Chempolis. Iltalehden mukaan Team Finlandin Intian-matkan viimeisenä päivänä, 14. helmikuuta 2016, Chempolis ilmoitti rakentavansa 110 miljoonan euron arvoisen biojalostamon Koillis-Intiassa sijaitsevaan Assamin osavaltioon.
Hankkeesta oli solmittu aiesopimus vuonna 2014. Jalostamon on tarkoitus tuottaa paikallisesta raaka-aineesta furfuraalia, etikkahappoa ja selluloosapohjaista etanolia. Hankkeesta odotetaan lähtölaukausta useamman biojalostamon rakentamiselle, jotka Intiassa on tarkoitus toteuttaa vuoteen 2022 mennessä.
Uskomatonta että joku on noin sinisilmäinen pääministerin kuppauksille. On siinä heinäpöly tehnyt kuupassa tehtävänsä. Sen sopimuksen Intialaisten kanssa vois antaa vielä mennä (vaikka sekin on moraallisesti....) mutta se että valtionyhtiö pelastaa Sipilän lasten omistuksissa olleen yrityksen, niin sen voi luokitella jo vähintäänkin hyvän liikemiestavan vastaiseksi. Vaikka eihän kepulaisilla tämäkään jakelu mene, kun jo äidinmaidosta ovat kuppaustaidon ammentaneet.
Mitä siitä aiesopimuksesta joka on ollut kaksi vuotta vain aikomus, mutta kun pääministeri lähti ajamaan asiaa vakanssinsa painoarvolla niin aie muuttuikin kaupaksi. Voi poijjaat tätä Suomen hommaa ja valtionkonttorilta 3,7milj.€ tappiolliselle yritykselle.
Siis sehän olisi ollut kohta konkassa TerrorFlame:n tavoin, jos koplausrahaa ei olisi siihen Chempoli-Sipilän mahtikäskyllä upotettu.
Tää haisee nyt sille, että tähän Sipilän pää kaatuu.
Tunti tunnin jälkeen tulee Sipilän kannalta yhä raskauttavampia asioita esiin.
Media elää perättömillä jutuilla.
Menee uunoihin täydestä
Sitaatti: "Media elää perättömillä jutuilla.
Menee uunoihin täydestä"
Taidat olla vaan itse ihan ns. kujalla...
ja kuuppa uuno äänestää kepulaista aina vaan, vaikkei mikään toimi kestä päivän valoa.
Liike-elämässä uskovainenkin johtaja osaa pyörtää sanansa (valehdella), olla vakuuttava (vaikka silmät paljastvat valehtelun), uskotella kaiken olevan puhdasta kuin kulta (vaikka ele- ja ruumiinkieli paljastavat valehtelun).
Jokainen tulee aina elämänsä aikana huiputetuksi, koska haluaa jonkun asian olevan niin kuin huiputtaja sanoo. Eihän uskottelussa ole mistään muusta kyse kuin että "auervarra vannoo rakkauttaan päästäkseen leskirouvan rahasäkkiin käsiksi".
On siis erittäin yksinkertaista väittää huiputettaville, kirkkain silmin, että kun minä (johtahja) kerron teille (vakuuttaen), niin teidän on uskottava satuja kuin pienet lapset.
"Vuoden pestiä" mainostaneet ministerit tai "jätän tehtävät politiikassa, jos..." ovat juuri niitä merkkejä, joiden turvin ollaan vain hakemassa ja turvaamassa omia etuja (jatkossa) ja opitaan kaikki metkut, joilla valtion ilmaista rahaa voi lapioida omaan säkkiin.
Pietrin Trollien yritys vaikuttaa kaatuu taas. Itkettäkö?