Lisäydinvoimaa tarjolla

Pieni pätkä lainattuna Keskon sivulta "Välimiesoikeus on 10.1.2017 antanut välitystuomion asiassa, jossa Voimaosakeyhtiö SF vaati välimiesoikeutta vahvistamaan, että Kestra Kiinteistöpalvelut Oy:n Voimaosakeyhtiö SF:lle antama ilmoitus Fennovoima-hankkeen jatkorahoitukseen osallistumisesta on Kestra Kiinteistöpalvelut Oy:tä sitova. Välitystuomiossaan välimiesoikeus hylkäsi Voimaosakeyhtiö SF:n kannevaatimukset."
Nyt on tarjolla vanhoille osakkaille lisäosuuksia tai uusille osakasehdokkaille laadukasta ja päästötöntä ydinenergiaa. Harvinaista herkkua lobatusta ja säännöllistetyssä Suomessa.
9265
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Voi olla, että Kesko ei oikeasti halua luopua ydinvoimaosuuudestaan. Tarjoamalla sitä myyntiin Kesko saa kuitenkin osan ihmisistä uskomaan, että Keskokin toimii vastuullisesti ja on yrittänyt korjata yhden tekemänsä virheen. Toivottavasti siihen halpaan ei kuitenkaan kovin mini mene. Minä ainakin vieroksun ruokakauppaa, joiden sähköt, mm. pakastimien tarvitsemat, aiheuttavaat maailman vaarallisimman jätteen lisääntymistä Suomessa.

Viite:
"Lisäydinvoimaa tarjolla

kuka.kerkiää
10.1.2017 19:00

Pieni pätkä lainattuna Keskon sivulta "Välimiesoikeus on 10.1.2017 antanut välitystuomion asiassa, jossa Voimaosakeyhtiö SF vaati välimiesoikeutta vahvistamaan, että Kestra Kiinteistöpalvelut Oy:n Voimaosakeyhtiö SF:lle antama ilmoitus Fennovoima-hankkeen jatkorahoitukseen osallistumisesta on Kestra Kiinteistöpalvelut Oy:tä sitova. Välitystuomiossaan välimiesoikeus hylkäsi Voimaosakeyhtiö SF:n kannevaatimukset.
..."
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14669300/lisaydinvoimaa-tarjolla

1Äänestä

Rosatom voisi lisätä "kotimaista" omistustaan Fennovoimaan sillä, että Karjalan, Nenetsian ja Arkangelin Tasavallat sijoittaisivat riittävästi varoja, ja Venäjä antaisi nämä Tasavallat Suomen hallintaan, vaikkapa Ydinvoimalan elinkaaren ajaksi.

1Äänestä

Jos niistä ydinvoimalan osakkuuksista joku haluaisi eroon, niin miksei niitä tarjota kansalle ostettavaksi samaan tapaan kuin muitakin osakkeita? Varmasti menisi kaupaksi hyvään hintaan.

1Äänestä

" Varmasti menisi kaupaksi hyvään hintaan. "

Moni osakas on yrittänyt myydä niitä jo yli kahden vuoden ajan. Ei käy kaupaksi. Miksi kukaan tervejärkinen noita ostaisi - ai niin, olihan se Talvivaarakin. Ehkä ostajia aina löytyisi, hm...

Äänestä

Kesko on fiksumpi kun ei kuppaa veronmaksajien rahoja kuten S-ryhmä tekee tuulivoimalla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuka.kerkiää kirjoitti:

Pieni pätkä lainattuna Keskon sivulta "Välimiesoikeus on 10.1.2017 antanut välitystuomion asiassa, jossa Voimaosakeyhtiö SF vaati välimiesoikeutta vahvistamaan, että Kestra Kiinteistöpalvelut Oy:n Voimaosakeyhtiö SF:lle antama ilmoitus Fennovoima-hankkeen jatkorahoitukseen osallistumisesta on Kestra Kiinteistöpalvelut Oy:tä sitova. Välitystuomiossaan välimiesoikeus hylkäsi Voimaosakeyhtiö SF:n kannevaatimukset."
Nyt on tarjolla vanhoille osakkaille lisäosuuksia tai uusille osakasehdokkaille laadukasta ja päästötöntä ydinenergiaa. Harvinaista herkkua lobatusta ja säännöllistetyssä Suomessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu