Sipilä muistaa, Sipilä ei muista

Muistin.mukaan

http://www.iltalehti.fi/uutiset/201701102200051780_uu.shtml

"Näin Sipilän muisti pätkii ja selitykset muuttuvat - asiakirja asettaa pääministerin vastauksen outoon valoon

Tiistai 10.1.2017 klo 19.23

Asiakirja paljastaa pääministerin muistin pätkivän. Sipilä keskusteli Intiassa Chempoliksen jalostamosta.

Pääministeri Juha Sipilä (kesk) kertoi maanantaina Iltalehdelle, että hän keskusteli Intian-vierailullaan vain yleisellä tasolla suomalaisesta biotalousosaamisesta.
Vierailusta tehdyn asiakirjan mukaan Sipilä kuitenkin puhui 13. helmikuuta Intian pääministerin kanssa erikseen juuri Chempoliksen biojalostamohankkeesta Intian Assamissa.
Chempolis julkisti 110 miljoonan euron biojalostamohankkeensa pääministereiden tapaamisen jälkeen. Yhtiön omistajiin kuuluu Sipilän lasten sijoitusyhtiö.


(JENNI GÄSTGIVAR)
Virallisen raportin mukaan Suomen pääministeri Juha Sipilä ja Intian pääministeri Narenda Modi keskustelivat helmikuussa 2016 erikseen myös Chempoliksen biojalostamohankkeesta.
Virallisen raportin mukaan Suomen pääministeri Juha Sipilä ja Intian pääministeri Narenda Modi keskustelivat helmikuussa 2016 erikseen myös Chempoliksen biojalostamohankkeesta.
LUE MYÖS

Professori pääministerin Intian-reissusta: "Onko edistetty yksityistä hyötyä?"

Emeritusprofessori: Sipilä ei tarpeeksi perillä esteellisyyssäännöksistä

Emeritusprofessori: Sipilän olisi kannattanut pelata varman päälle

Sipilän lasten sijoitusyhtiö myi omistuksensa Katera Steelistä

Pääministeri Sipilä lobbasi bisnestä Intiassa - lapset omistavat jättidiilin saanutta yritystä

Näin Sipilä vastaa: Suomalainen biotalousosaaminen oli esillä yleisesti

Yle: Valtionyhtiö Fortum pelasti Chempoliksen - Sipilän lapset yhtiön omistajina

Sipilä: Lasten osittaisessa omistuksessa olevaa yritystä ei ollut syytä jättää pois Intian-matkalta

Ulkomaankauppaministeri Mykkänen Ylellä: Luotan Sipilän harkintakykyyn

Pääministeri Sipilä toisti MTV:llä Anneli Jäätteenmäen selityksen: "Olen toiminut niin oikein kuin osaan"

Finpro: Me emme valitse yrityksiä vienninedistämismatkoille

Kun Iltalehti kysyi maanantaina pääministeri Juha Sipilältä (kesk) hänen roolistaan Chempolis-yhtiön vientiponnistelujen tukemisessa Intiassa ja sen mahdollisesti aiheuttamasta esteellisyydestä, Sipilä vastasi keskusteluja käydyn vain yleisellä tasolla.

- Intiassa pääministereiden tapaamisessa oli esillä suomalainen biotalousosaaminen yleisesti, Sipilä kirjoitti maanantaina sähköpostissaan Iltalehdelle.

Sipilä tapasi Intian pääministerin Narenda Modin Mumbaissa 13. helmikuuta 2016. Tapaamisesta julkaistu englanninkielinen raportti kertoo kuitenkin toista kuin Sipilä sähköpostissaan Iltalehdelle.

Suomen ja Intian yhteisen julkilausuman mukaan pääministerit keskustelivat muun muassa siviili-ilmailusta, ydinvoimasta, kansainvälisestä poliittisesta tilanteesta sekä turismista.

Lisäksi raportissa mainitaan aivan erikseen pääministerien keskustelleen myös Assamiin rakennettavasta biojalostamosta, joka tuottaa etanolia bambusta. Pääministerien todettiin ”arvostavan” hankkeen etenemistä.

Kyseessä on juuri Chempoliksen ja intialaisyhtiö NRL:n yhteishanke, vaikka yhtiöitä ei raportissa nimeltä mainita. Chempolis julkisti 110 miljoonan euron arvoisen yhteistyöprojektin pääministerien tapaamisen jälkeen.

Sipilän matka Intiaan viime vuoden helmikuussa oli Team Finland -vienninedistämismatka. Hallituksen aloitteesta aikoinaan muodostetun Team Finland -verkoston tarkoituksena on edistää suomalaisten yritysten menestymistä maailmalla.

Team Finlandin nettisivuilta löytyvässä pääministeritapaamisen suomenkielisessä yhteenvedossa ei biojalostamokeskusteluja mainita.

Etukäteisharkintaa

Chempoliksen omistajiin kuuluu Juha Sipilän lasten sijoitusyhtiö Fortel Invest. Fortel oli aikaisemmin Juha Sipilän yhtiö, mutta hän luopui lupauksensa mukaisesti suorista yritysomistuksistaan vuoden 2013 loppuun mennessä.

Chempolis oli yksi Sipilän mukana Intiaan matkanneista suomalaisyrityksistä.

- Ministereiden vienninedistämismatkoille yritysdelegaation kokoaa Finpro yritysten ilmaiseman kiinnostuksen perusteella eikä pääministeri osallistu yritysdelegaation kokoamiseen, Sipilä kirjoitti maanantaina Iltalehdelle.

Valtion omistama vienninedistämisyhtiö Finpro kuitenkin oikaisi pääministerin toteamusta heti tiistaiaamuna. Finpron viestintäpäällikkö kertoi STT:lle, että valtioneuvosto on mukana valmistelutyössä, jos kyseessä on pääministerin vetämä matka.

Valtioneuvostoa johtaa pääministeri Sipilä.

Huittisen mukaan Finpron tiedossa ei ollut, että Intian-matkalle osallistuvien yritysten joukossa olisi pääministerin lasten osittain omistama yhtiö.

Sipilä myönsi tiistaina STT:lle harkinneensa etukäteen Chempoliksen osallistumista Intian-matkalle, mutta totesi päätyneensä siihen tulokseen, että lasten välillinen omistus ei riitä syyksi pudottaa yhtiötä delegaatiosta.
TOMMI PARKKONEN
[email protected]"

Minkäpä sille muistille voi, muistaa tai ei muistaa muistaa.

15

233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joittenkin.ongelma

      Tietäähän sen kun on monessa mukana, aina ei voi muistaa missä milloinkin ollaan.

    • kansallinen_muistiviikko

      Suomalainen poliitikko muistaa enintään sen verran kuin toimittaja, poliisi tai syyttäjä todistaa hänen muistavan. Olemmehan tunnettuja rehellisyydestämme.

      Valtio on rahoittanut jo aikaisemmin mainitun yrityksen tuotekehitystä ties kuinka monella miljoonalla. Se ei ole mitenkään poikkeuksellista, sillä onhan valtion tuki maamme yrityksille miljardiluokkaa vuosittain. Valtio on näet ottanut käyttöön oman tulkintansa perustuslaista: työvoiman sijasta sen erityisessä suojeluksessa ovatkin yritykset.

    • monikakkupäältäkaunis

      Äijä on selvästi umpirikollinen, miksi näitä isokenkäisiä perkeleen ganstereita ei poliisi tutki ja vangitse tutkinnan ajaksi, nytkin tämäkin nilkki vain peittelee jälkiään, tulee mieleen taas se lautakasamatti joka menetti muistinsa aina sopivalla hetkellä.
      Ei pitäs näitä muistisairaita ottaa mihinkään virkaan sotkemaan.

      • VerienSeisauttelijalesta

        Chempolis-Sipilä tuhoaa monen köyhän elämän ohella myös Fortumin iterointivatulointeja suvulleen koplatessaan...


      • klax

        Rikolliset kuulemma käyttävät sanaa en muista, kun heitä kuulustellaan. Niissä piireissä toi muisti sairaus on hyvin yleistä.


      • no muistatkos itte aina???


    • pölhölaakso

      Maassa kaikki asiat kuralla, niin täällä on hirmu härdelli lakupiipuista.

    • hyissaatana
      • KoplaustaVatuaMatuaPedoa

        "muistaa sittenkin"

        Kepulialainen klassikko sananparsi...

        Siihen kun lisätään viellä lestahtava itelointikopelointikoplaus niin vót!


      • KepuliKoplausKlaani
        KoplaustaVatuaMatuaPedoa kirjoitti:

        "muistaa sittenkin"

        Kepulialainen klassikko sananparsi...

        Siihen kun lisätään viellä lestahtava itelointikopelointikoplaus niin vót!

        Pystyykö pulvaani-Perneri vedenpitävästi todistamaan, että se ei ole lesta..?

        Hyvin lestahtavahan se ainakin on.

        Joku toimittaja voisi kysyä asiaa kyseiseltä näennäissuomalaiselta...


    • kukapa.sitä.nyt
      • KoplaustaVatuaMatuaPedoa

    • niin.siinä.käy

      Ennen kuin vuosi on loppu, totuus on juuri sellainen minkälaisena Sipilä sen muistaa.
      Jotka muuta väittävät, ovat vihapuhujia.

    • muistin.varassa

      Laittakaapa tuohon hommaan sellainen kun ei muista mitään.

      • Kysynpä.vaan

        Mistäs sellaisen löytää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6128
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5587
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2046
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      121
      1667
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1603
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      998
    Aihe