Nimiuskovainen

nimiuskovat

" Jeesus puhuu usein monissa kohdissa ihmisjoukosta, jotka ovat kristityn näköisiä ulkoapäin katsottuna. Kuitenkaan nämä ihmiset eivät todellisuudessa ole koskaan oppineet tuntemaan elävää Jumalaa eivätkä kokeneet pelastumista. Tämä ihmisryhmä on verrattavissa sekakansaan (2. Moos. 12:38), joka Israelin kansan kanssa lähti matkalle kohti luvattua maata. He eivät olleet Jumalan kansaa, mutta he vaelsivat Jumalan kansan seassa muistuttaen erehdyttävästi Jumalan kansaa. Nykyään heitä kutsutaan usein nimikristityiksi. Heillä on uskovan nimi, mutta he ovat hengellisesti kuolleita. (Ilm. 3:1)"

Tosiasia on, että näitä "oikeita uskovia" on lukematon määrä. Jeesus jo tämän sanoi eläessään maan päällä; "monet menevät avarasta portista sisään.."
Avaraportti on portti josta ihminen itse voi sisälle käydä omin aattein, omin vaattein.
Avaran portin kautta ihminen ei synny uudesti ylhäältä vaan hän syntyy uudesti alhaalta.
Avara portti johtaa ihmisen yhä syvempään pimeyteen vaikka ihminen luulee aivan muuta. Avaran portin kautta viimeinenkin näköky ( hengellinen näkökyky) pimenee, näin ihminen ei voi enää nähdä eikä tuntea sitä mikä Jumalasta on, vaan näin käy
kaikki valhe näyttäytyy oikealta ja kaikki mikä Jumalasta on sitä ei nähdä ja se leimataan valheeksi.

3

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • todellapaha

      Aika on todella paha paljon pahempi, kuin nimiuskovat voivat kuvitellakaan.
      Aika on ollut paha syntiinlankeemuksen jälkeen, se, että Jeesus voitti synnin ja
      saatanan vallan ei tarkoita sitä, että eläisimme hyvässä maailmassa.
      Paha on saanut vallan. "Valvotaan" ja "rukoillaan" ja jne. eikä tiedetä kenen luo rukoukset menevät, eikä tiedetä, että kun vailla Jumalan Henkeä valvotaan mitä silloin
      valvotaan.

    • okkigaam

      Hämmästyksekseni viine su käänsin tv 7 sieltä tuli rukoushetki 12:15 suomen kansan ja suomen valtion puolesta. Jäin katsomaan ja kuuntelemaan, kuinka puhui saarnan tapaan. Tämä nyky tilanne oli tarkasti tiedossa, kaikkine totuuksineen. Olin hämmästyksen sormi kummastuksen suussa. Sillä miten löytyykään vielä niitä uskiksia joiden vilpitön halu on pelastaa maamme meno päin pimeyden aikaa.
      He kertoivat ministerit ym. nimeltä ja heidän kavalat tarkoituksensa, tietenkin ilman kirosanoja.
      Siksi nöyrästi kehoitan jokaista meistä myös rukoilemaan maamme puolesta, ei tarvitse olla uskova sillä ajatus energiaa voi myös käyttää. Sillä ajatus on energiaa, joka tehoaa, kun siihen ajatukseen uskoo.
      Sanoillakin on voimansa muista pasuunat jotka tuhosivat Jerikon? muurit. Ei tarvitse huutaa tarvitaan vilpitön halu auttaa....

    • todellapaha

      Pimeässä ajassa elämme ja pimeämmäksi menee.
      Jumalan tahto olisi aivan muu, mutta, kun ihmiset eivät tahdo.

      Ensinnäkin rukoilemisesta, niin näin sanotaan raamatussa:"Me tiedämme, ettei Jumala kuule syntisiä; vaan joka on jumalaapelkääväinen ja tekee hänen tahtonsa, sitä hän kuulee."

      Missä on Jumalan pelko? Nythän vain puhutaan kaiken hyväksyvästä rakkaudellisesta Jumalasta, eihän tuollaista "jumalaa" tarvitse pelätä.

      Jumala on aivan toisenlainen minkä mielikuvan nimiuskovat Jumalasta antavat.
      Jumala ei ole muuttunut. Jumalaa ei voi käskyttää, ohjata jne...

      Tosiasia on, että Jumala kyllä antaa niin pahoille kuin hyvillekin, jos näin ei olisi ei
      elämä täällä olisi pystyssä ollenkaan, " Mutta minä sanon teille: rakastakaa vihollisianne ja rukoilkaa niiden puolesta, jotka teitä vainoavat,
      45. että olisitte Isänne lapsia, joka on taivaissa; sillä hän antaa aurinkonsa koittaa niin pahoille kuin hyvillekin, ja antaa sataa niin väärille kuin vanhurskaillekin."

      Se mitä Jumala odottaa on, että ihminen kääntyisi Hänen puoleensa etsimään Häntä ja Hänen vanhurskauttaan, mutta eivät ihmiset tahdo.
      " Jerusalem, Jerusalem, sinä, joka tapat profeetat ja kivität ne, jotka ovat sinun tykösi lähetetyt, kuinka usein minä olenkaan tahtonut koota sinun lapsesi, niinkuin kana kokoaa poikansa siipiensä alle! Mutta te ette ole tahtoneet."

      Emme voi pahaa maailmaa hyväksi tehdä, mutta jos Jumala saisi tehdä ihmisen
      hyväksi, uudesti synnyttää, niin siitä Taivas iloitsee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      121
      6020
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2110
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1942
    4. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      66
      1114
    5. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1113
    6. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      997
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      987
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      892
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      887
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      755
    Aihe