Evankeliumi

Haluan kertoa evankeliumin sanoman lyhykäisyydessään:

Jumala loi ihmisen ja ihminen lankesi syntiin käärmeen eli paholaisen houkuttelemana ja ihmisestä tuli kuolevainen.

Nyt kuitenkin ilosanoma on se, että Jumala rakkaudessaan lähetti Jeesuksen sovittamaan meidän syntimme ristillä, että häneen uskomalla saa synnit anteeksi ja saa lahjaksi vanhurskauden eli syyttömyyden hänen armostaan! :)

Ilman Jeesusta joutuu kadotukseen ja pyytämällä syntejään anteeksi pääsee taivaan kirkkauteen! Jeesuksen veressä on voima!

1. Joh. 1:9 Jos me tunnustamme syntimme, on hän uskollinen ja vanhurskas, niin että hän antaa meille synnit anteeksi ja puhdistaa meidät kaikesta vääryydestä.

Room. 3:24 ja saavat lahjaksi vanhurskauden hänen armostaan sen lunastuksen kautta, joka on Kristuksessa Jeesuksessa,

Jeesus rakastaa teitä kaikkia! :)
17191
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Kuka jää maapalloa hoitamaan?

Äänestä
  • Palli,? Tintti Rintti PALLI PALLI!!!!!!

    Äänestä

Jumala läsäyttelee lisää ainetta maapalloon. Luomistyö jatkuu ja satatonnia tulee vuodessa uutta luomusta.

Äänestä

Jumala sääti lain ja kun sitä lakia ei voitu noudattaa niin lähetti itsensä kuolemaan mutta ei kuollutkaan oikeasti, jotta kaikki saisivat anteeksi.

Olipa kerran sen pituinen se.

Äänestä
  • Rangaistuksen tulet kohtaamaan

    Äänestä

  • ÄLä uhkaile vaikka oletkin kristitty veli

    Äänestä

..ja uskovaiset vielä uskoo tuohon jeesus/jumala/raamattu höpötykseen!!

Äänestä

Evankeljumi

Äänestä

Hai ! Se huutaa joka pelkää

Äänestä

Tässä oikein helppo vinkki kaikkitietävälle kaikkivaltiaalle:
Paratiisit ihan ilman kavalia käärmeitä ja paholaisia, kiitoksia.

Ja jos sinne nyt vahingossa sellainen lipsahtikin, niin äkkiä kokonaan pois ja täydellisesti hävitettäväksi, eikä missään nimessä ainakaan maan päälle vapaasti riehumaan.

Kas näin helppoa se olisi ollut, mutta kaikkitietämätön kaikkitumpelo ei vaan tuota joko ollenkaan tajunnut, tai sitten sille mitään mahtanut. Ja kaikkitietävä kaikkivaltias joka ei tiedä mitään edes omien tekojensa seurauksista, saatikka että mahtaisi niille seurauksille yhtään mitään - no, senhän nyt tajuaa jokainen ajatteluun kykenevä (eli ei siis koskaan uskova) että kumoaa kokonaan ja täydellisesti itse itsensä.

Vain säälittävä jälkeenjäänyt idiootti uskoisi sokeasti johonkin noin typerään ja itse itsensä täydellisesti kumoavaan loogiseen mahdottomuuteen. Mutta koska uskovat ovat täysiä idiootteja, eikä heillä ole alkeellisintakaan kykyä loogiseen päättelyyn, niin he aina uskovat tuonkin luokattoman sonnan täysin sokeasti ja koskaan mitään ajattelematta, tietenkin.

Mikä on niin äärimmäisen säälittävää.

Äänestä

"Nyt kuitenkin ilosanoma on se, että Jumala rakkaudessaan lähetti Jeesuksen sovittamaan meidän syntimme ristillä, että häneen uskomalla saa synnit anteeksi ja saa lahjaksi vanhurskauden eli syyttömyyden hänen armostaan! :)"

Jotenkin tästä kristinopin dogmissa ei ole järjen häivääkään.

Esimerkiksi:

Miksi Jumala lähetti poikansa rääkättäväksi?
Tuosta ei oiken saa muuta käsitystä kuin sen, että Jumala kidutti äärimmäisellä tavalla poikaansa vain huvikseen ja lepyttääkseen itseään?
Mikä se semmoinen rakkauden teko on?

Miksi se on Jumalalle niin tärkeää, että häneen uskotaan vaikka Jumalaa ei näy missään?

Mitä pahaa ovat ne tehneet, jotka eivät usko Jumalaan ja saavat siitä äärimmäisen rangaistuksen?
Miksi Jumala vihaa itseensä uskomattomia niin katkerasti?
Varsinkaan niitä jotka ovat itse syyttömiä uskottomuuteensa?

Äänestä

Aivan, käsitys ihmismäisen veriuhrin ehdottomasta välttämättömyydestä sekä (vertauskuvallinenkin) ihmislihan syönti ja veren juominen tekevät kristinuskosta olennaisesti hardcore-pakanauskonnon kaltaisen, eli iloitse kristitty pakanallisesta sydämestäsi!

Äänestä

Kristinuskon jumalan nimi on Jeesus. Hän esiintyy kolmena erilaisena jumalana.
Kuka loi paholaisen kiusaamaan ensimmäistä seksiparia. Aatami ja Eevahan olivat mistään tietämättömiä tolloja. Paholainen tiesi miten heidän päähänsä saadaan tiedostamisen ominaisuus. Se oli omenan syöminen.
Kuka teki ekoille ihmisille tavattoman hyvän tempun. Antoi heille tietoisuuden itsestään ja ympäristöstään. Raamatusta tiedämme, että Jeesus se ei ollut.
Toiseksi. Miksi Jeesus rankaisi tyhmiä ihmisparkoja kun rikollinen oli paholainen. Rikollisen laittaminen vankilaan olisi ollut ihmisrakkautta mutta Jeesus ei tehnyt mitäkänä paholaiselle.

Mitä vastaat?

Äänestä

"Kristinusko tarkoittaa laajalle levinnyttä uskomusta, jonka mukaan epäkuollut juutalaiszombi, joka oli oma isänsä, tekee sinut onnelliseksi ja ikuisesti eläväksi, jos et ole itseesi tyytyväinen vaan kadut monia tekojasi, syöt symbolisesti kosmisen juutalaiszombin lihaa ja juot tämän verta sekä telepaattisesti kerrot hänelle, että hän on sinun herrasi ja mestarisi ja että olet hänen orjansa."

"Kristinuskon mukaan näin toimimalla sielusi pelastuu synnistä, joka on olemassa siksi että kylkiluunainen vakuuttui valheista, jotka puhuva käärme kertoi taikapuusta. Pelastus tapahtuu vain, koska Jumala uhrasi julmasti ja verisesti poikansa joka oli Hän itse, jotta voisi muuttaa tilannetta jonka oli itse säätänyt ja korjata rikoksen, jonka kohteena Hän oli itse. Kristinusko sai alkunsa yrityksenä reformoida edes hiukan takapajuisuudestaan, epäloogisuudestaan, tiukkapipoisuudestaan, fanaattisuudestaan ja julmuudestaan tunnettua juutalaisuutta ja saada siihen edes jotain tolkkua, mutta siitä kehkeytyikin aivan oma uskontonsa ja esimerkiksi kolminaisuusoppi, niin että helvettiäkös."

"Loogisuutensa vuoksi kristinusko on maailman laajimmalle levinnyt uskonto. Sen rauhan ja rakkauden sanomaa, jonka symbolina on antiikkinen kidutusväline, kannatetaan miltei kaikkialla maailmassa. Koska kristinusko opettaa toisten hyväksymistä ja armoa, on vain luonnollista, että kirkko jakaantui sisäisissä tappeluissa toisiaan vihaaviin uusiin kirkkokuntiin. Uusi kristillinen kirkkokunta syntyy sitä mukaa, kun joku liikaa yksin ollut pappi alkaa kokea aistiharhoja tai on ylimääräisen rahan tarpeessa, eli noin joka kymmenes minuutti." - Hikipedia

On jotenkin surkuhupaisaa, että kristinusko on niin naurettavan typerää, ettei sitä edes irvailemalla saa kuulostamaan yhtään sen typerämmältä kuin mitä se oikeasti on. Tuo Hikipediankin irvailu on itse asiassa vain täsmällinen kuvaus kristinuskosta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pelastussanoma kirjoitti:

Haluan kertoa evankeliumin sanoman lyhykäisyydessään:

Jumala loi ihmisen ja ihminen lankesi syntiin käärmeen eli paholaisen houkuttelemana ja ihmisestä tuli kuolevainen.

Nyt kuitenkin ilosanoma on se, että Jumala rakkaudessaan lähetti Jeesuksen sovittamaan meidän syntimme ristillä, että häneen uskomalla saa synnit anteeksi ja saa lahjaksi vanhurskauden eli syyttömyyden hänen armostaan! :)

Ilman Jeesusta joutuu kadotukseen ja pyytämällä syntejään anteeksi pääsee taivaan kirkkauteen! Jeesuksen veressä on voima!

1. Joh. 1:9 Jos me tunnustamme syntimme, on hän uskollinen ja vanhurskas, niin että hän antaa meille synnit anteeksi ja puhdistaa meidät kaikesta vääryydestä.

Room. 3:24 ja saavat lahjaksi vanhurskauden hänen armostaan sen lunastuksen kautta, joka on Kristuksessa Jeesuksessa,

Jeesus rakastaa teitä kaikkia! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu