Kelan matkakustannusten korvauksista

VAARYYDEN_TUNNE

Veljeni asuu lähellä isääni, jolla oli keskussairaalassa n 200 km päässä leikkaus päiväkirurgisena toimenpiteenä. Isäni tarvitsee saattajan ja veljeni onkin saanut korvauksen Kelalta oman auton mukaan, 20 senttiä per kilometri. Bussiahan ei ole näkynyt kylällä 20 vuoteen.

Joulukuussa veljeni oli influenssassa ja hän soitti että voisinko minä käyttää isää tuolla päiväkirurgiassa. Kela kyllä korvaa. No, otin vapaapäivän ihan mielelläni ja ajoin autolla 150 km isäni luo, sitten seuraavana päivänä aamusta 200 km keskussairaalaan ja illalla takaisin isä kotiin ja sitten ajelin omaan kotiin. Täytin matkakorvaushakemuksen netissä ja nyt tuli matkakorvaus.

Mutta, 80 euroa, ja siitä oli vähennetty 25€ suunta, eli sain käteen vain 30 euroa. VOI PERKULE.

Kuskatkoon sitten Kelan rouvat itse mummot ja paapat lääkärin määräämiin hoitoihin, en varmasti lähde enää. Ei ole varaa tämäntyyppistä hyväntekeväisyyttä harjoittaa.

3

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Isäsi olisi siinä tapauksessa maksanut 50 € omavastuuta vaikka olisi taksilla mennyt. Nyt vain sinä jäit ilman viiskymppistä ellei isäsi maksa sitä sinulle.

    • hoit_su

      Että rahasta vaan isääsi autat, semmonen poika hänellä.

    • MunaaSuuhunPallit

      Mulla on päässä vikaa, ding dong.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      5096
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3616
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2993
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2985
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      9
      2896
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      56
      2343
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      41
      1838
    8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1780
    9. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1721
    10. Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?

      Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai
      Sinkut
      135
      1659
    Aihe