Kympistä palataan Seiskaan takaisin

7296
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Miksikähän tuo linux jo kauan markkinoilla olleena rämpii noin mitättömällä markkinaosuudella..???
Oliskohan syynä sama kuin kympissä, on ilmainen ja vajaatoiminen

Äänestä
  • Tyhmälle tiedoksi ettei W 10 ole ilmainen.

    Äänestä

  • Sellaista käyttöjärjestelmää ei ole olemassa kuin Linux joten tilasto näyttäisi olevan feikki.

    Äänestä

  • Koskahan linux-pohjaiset käyttikset, kuten Ubuntu ja vastaavat, edes yhteenlaskettuina ohittavat Windows XP:n?

    Äänestä

  • Siksi että linuxessa ei toimi mitkään pelit yms. Jos linuxissa toimisi pelit ja kaikki ne ohjelmat mitä ihmiset ovat tottuneet käyttämään wintoosassa, olisi linux tietysti käyterttyin käyttis, josta myös seuraisi se että linuxista tulisi myös turvattomin käyttis :D. Eli se käyttis joka on suosituin, niin sille on aina eniten haitta härpäkkeitä,viruksia jne

    Äänestä

Microsoft lienee huomannut asian ja ottaa siitäkin kaiken irti. Tilasin juuri käytetyn yrityskoneen harrastekoneeksi uudempien rinnalle.
Kyseinen yksilö valikoitui siksi, että tuotetiedoissa luki sen sisältävän "Windows 7 professional Refurbished lisenssin ja asennusmedian."
Näin oli. Oli aitoustodistus mukana ja siinä tuoteavain. Uusi lisenssitarra ja alkuperäinen raaputettu, kuten lisenssipaperissa selitettiin. Myös itse levyssä luki "Registered Refurbished Program"
En ihmettele paluuhaluja. Kierrättäminen on nyt in ja pop. Hiilijalanjälki sitäsuntätä.

Äänestä

SP1 sisältävä Win7 PRO refurbished ei halunnut lähteä päivittämään, vaan jauhoi paikallaan. Etsii etsii eikä mitään tapahdu. Goolaamalla tuohon törmänneet muutkin ja ongelmaan oli ratkaisu:
-Lataa ja asenna KB3102810 (joko 32 tai 64 bittisenä oman winukkasi mukaisesti)
- Uudelleenkäynnistä
- Lataa ja asenna KB3135445
- Uudelleenkäynnistä
- Lataa ja asenna KB3138612
- Uudelleenkäynnistä ja sitten lähtee Windows update toimimaan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


10Floppaa kirjoitti:

jopa isolla prosenttiyksiköllä
https://www.netmarketshare.com/operating-system-market-share.aspx?qprid=10&qpcustomd=0&qpct=3&qpsp=2016&qpnp=2&qptimeframe=Y

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu