vanhinten salainen

Onko jehovantodistaja vanhimmilla salaista kirjaa jota rivitodistajat eivät saa nähdä?
Ja jota virallisesti ei ole kuulemma edes olemassa.
181680
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Onhan minulla kirja, joka etäisesti muistuttaa kuvailemaasi.

Se on tosin olemassa ihan virallisestikin.

Eikä se ole mikään "tuomiokirja". Suurin osa sen sisällöstä koskee seurakunnan ihan muiden asioiden hoitamista.

Eikä sen sisältö ole sillä tavalla salainen kuin jotkut mielellään antavat ymmärtää. Kaikki, mitä siihen on painettu, löytyy Raamatusta, Vartiotorni -lehdistä ja Valtakunnan Palveluksemme -lehtisestä. Ja itse lisätyt muistiinpanotkin ovat etupäässä viittauksia muihin julkaisuihin, jos kohta joitakin soveltamisvinkkejäkin olen laittanut ylös.

Voitaisiin jo vihdoin demystifioida koko ooppus, kun se kerran on julkisesti (tosin tekijänoikeuslakeja rikkoen) laitettu näytille nettiin.

Äänestä
  • >>Se on tosin olemassa ihan virallisestikin.

    Yritätkö väittää ettei se ole salainen? Voitko näyttää todistaja-ystävällesi otteita kirjasta? Voitko lukea siitä kappaleita toisille todistajille kokouksessa tai yksityisesti? Et voi, koska se on salainen.

    Jos lopetat vanhimman hommat, joudut antamaan kirjan takaisin.

    Äänestä

  • >>Kaikki, mitä siihen on painettu, löytyy Raamatusta, Vartiotorni -lehdistä ja Valtakunnan Palveluksemme -lehtisestä.

    Törkeä vale!! Kirjassa on todellakin PALJON sellaista mitä ei missään muualla ole painettu - EI KAI SE MUUTEN SALAINEN OLISIKAAN!

    MISTÄÄN noista julkaisuista ei löydy esimerkiksi seuraavaa ohjetta koskien seurakunnan jäsenten syyttämistä seurakunnan sisäisessä oikeusistunnossa:

    "Jos syytetty haluaa tuoda mukanaan todistajia, jotka voivat puolustaa häntä kyseisessä asiassa, hän voi tehdä siten.

    Tarkkailijoita ei kuitenkaan sallita.

    Minkäänlaisten nauhurien käyttö ei ole sallittua"

    Äänestä

  • Laulujen Veikko joka lauluja laulelee mutta kenenkä lauluja.
    Jos omistat ko.kirjan pitäisi sinun kuulua seuran vanhimmistoon muuta valetta taidat luikutella.
    Kukaan seuran vanhimmista ei käy täällä kinaamaan jostakin kirjastaan.
    Sitäpaitsi mitä puhut kirjasta on täyttä puuta-heinää.
    Useat sen jo huomasivat.

    Äänestä

  • >>Ja itse lisätyt muistiinpanotkin ovat etupäässä viittauksia muihin julkaisuihin, jos kohta joitakin soveltamisvinkkejäkin olen laittanut ylös.

    Merkittäviä lisäyksiä kun ei jaeta paperilla, vaan ne kirjoitetaan sanelusta. Näin Vartiotorniseura pesee kätensä, eikä ohjeesta jää todistetta.

    On se perin metka "julkinen" opus kun sitä ei saa vilauttaa vieraille ja se on luovutettava samalla takaisin kun luovuttaa paikkansa.

    Opuksen lopussa olevat maininnat siitä kuinka mm. Vartiotorniseuraa ei saa mainita ohjeenanatajana eikä saa mainita seuran lakiosastoa, tuskin löytyvät rivijulleille jaetusta materiaalista.

    Tuskin on tuttua sekään, että lomakkeissa S77-79 ei tule ilmaista "Mitään sellaista lausuntoa, että vanhimmat käsittelivät tapausta väärin tai tekivät jonkin virheen käsitellessään tapausta oikeuskomitean istunnossa."

    Äänestä

  • Tällainen oppikirja annetaan kullekin nimitetylle van-
    himmalle, ja hän voi pitää sen niin kauan kuin hän
    palvelee jonkin seurakunnan vanhimpana. Jos hän ei
    enää palvele tuossa asemassa, hänen kirjansa täytyy
    toimittaa seurakunnan palveluskomitealle, koska tämä
    julkaisu on seurakunnan omaisuutta. Mitään osaa tästä julkaisusta ei tule kopioida.

    tämä on kopion kopio.
    Sitähän ei seura kiellä.

    Äänestä

  • alkaa kirjoitti:

    Tällainen oppikirja annetaan kullekin nimitetylle van-
    himmalle, ja hän voi pitää sen niin kauan kuin hän
    palvelee jonkin seurakunnan vanhimpana. Jos hän ei
    enää palvele tuossa asemassa, hänen kirjansa täytyy
    toimittaa seurakunnan palveluskomitealle, koska tämä
    julkaisu on seurakunnan omaisuutta. Mitään osaa tästä julkaisusta ei tule kopioida.

    tämä on kopion kopio.
    Sitähän ei seura kiellä.

    varastettuun tavaraan ryhtymistä: kätkemisrikos, varastetun tavaran ostaminen, ottaminen omaan käyttöönsä...

    Äänestä

Vanhinten salaisen kirjan nimi on LAUMA KIRJA.
Viittaa vanhimpia paimenina ja rivitodistajia lampaina.
Aika sairasta touhua.

Äänestä
  • Eikö lampaisiin sekoaminen ole kiellettyä?

    Äänestä

  • kirjan alkuperäinen nimi oli 'basics of brainwashing and manipulation'

    Äänestä

Kirja on tosiaan aika hurja. Esim on kehoitus (lisäys) jos keskuudessa pedofiili joka pitää pojista ja haluaa tyydyttää itseään kieroutuneella tavalla kuului lisäys "ota yhteyttä seuraan". Ei poliisiin joka siinä kohtaa pitäis lukea. Kaiken voi tosiaan lukea täältä netistä.

Äänestä
  • Sekoitat nyt tuon ohjekirjan ja ohjekirjeet.

    Äänestä

  • Rasvattu_jämä kirjoitti:

    Sekoitat nyt tuon ohjekirjan ja ohjekirjeet.

    mitkä kirjeet?puhuin kirjasta joka on kaikilla vanhimmilla ja niiden sivujen marginaaliin lisättyä juttua. Tuo mikä löytyi netistäkin

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuomiokirja kirjoitti:

Onko jehovantodistaja vanhimmilla salaista kirjaa jota rivitodistajat eivät saa nähdä?
Ja jota virallisesti ei ole kuulemma edes olemassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu