Li Andersson lataa:
– Bernerin mallissa yksityistettäisiin ideologisella kiihkolla yhteiskunnan hyvin toimivia perusrakenteita.
Keskustaministeri Anne Berner valmistelee teiden, rautateiden ja vesiväylien yhtiöittämistä ennenkuulumattomassa mittakaavassa. Vasemmistoliiton puheenjohtaja, kansanedustaja Li Anderssonin mukaan valmisteltavaan yhtiöön liittyy monenlaisia ongelmia, joiden takia hanke on hylättävä.
Suomalaiset suuttuivat aiheesta, kun Berner joululoman aikana esitteli ajatuksensa kerätä tietoa ihmisten liikkumisesta ”mustien laatikoiden” avulla väylämaksun osoittamiseksi.
– Hallituksen tavoitteet lisätä liikenneverkkoihin kohdistuvia investointeja ja ohjata liikennettä vähäpäästöisempään suuntaan ovat kannatettavia. Nämä ovat myös Vasemmistoliiton tavoitteita. Kumpaakaan tavoitetta varten ei kuitenkaan tarvita yhtiömuotoa, yksityishenkilöiden urkinnan mahdollistavia autojen mustia laatikoita eikä palvelupaketeilla rahastavia ulkomaalaisia yrityksiä, Li Andersson sanoo.
– Bernerin mallissa yksityistettäisiin ideologisella kiihkolla yhteiskunnan hyvin toimivia perusrakenteita.
Keskustaministeri Anne Berner valmistelee teiden, rautateiden ja vesiväylien yhtiöittämistä ennenkuulumattomassa mittakaavassa. Vasemmistoliiton puheenjohtaja, kansanedustaja Li Anderssonin mukaan valmisteltavaan yhtiöön liittyy monenlaisia ongelmia, joiden takia hanke on hylättävä.
Suomalaiset suuttuivat aiheesta, kun Berner joululoman aikana esitteli ajatuksensa kerätä tietoa ihmisten liikkumisesta ”mustien laatikoiden” avulla väylämaksun osoittamiseksi.
– Hallituksen tavoitteet lisätä liikenneverkkoihin kohdistuvia investointeja ja ohjata liikennettä vähäpäästöisempään suuntaan ovat kannatettavia. Nämä ovat myös Vasemmistoliiton tavoitteita. Kumpaakaan tavoitetta varten ei kuitenkaan tarvita yhtiömuotoa, yksityishenkilöiden urkinnan mahdollistavia autojen mustia laatikoita eikä palvelupaketeilla rahastavia ulkomaalaisia yrityksiä, Li Andersson sanoo.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Bernerin mallissa siirrettäisiin liikenneväylien rakentamis- ja korjauskustannukset yhtiöiden vastuulle pois valtion budjetista.
Näin kokonaiskustannukset tulevat kasvamaan, koska yhtiö joutuu maksamaan velastaan enemmän kuin valtio.
Bernerin mallissa veronmaksaja siis maksaa toimivasta tiestöstä enemmän, mutta velka ei kikkailun vuoksi näkyisi suoraan valtion budjetissa.
Yhtiöiden rahankäyttöä on myös vaikeampaa valvoa. Ja se on se uudistuksen juju. Panaman papereiden näkökulmasta.
Berner myisi vaikka mummonsa ja lapsensa.
Persut, kokoomus ja kepu saa vaalivoiton kunnallisvaaleissa kun he peruvat paskan ehdotuksensa jolla kansalle on peloteltu paskat housuun. Ottavat vielä varmaan kunnian SIM-korttiseurannan ja tiemaksuveron torppaamisesta jonka ovat ensin junailleet porvariporukoissa. Eiköhän syykin vieritetä lopulta sdp:n ja vihervasemmiston niskoille. Tyhmä kansa ostaa ja äänestää pelastajiamme. V*n lampaat.
http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/3169667/Perussuomalaiset tyrmaa Bernerin mallin hanke kaatumassa parissa tunnissa hallituskumppanin kantaan
Li Andersson: Liikenneverkkoesitys avaa reitin teiden yksityistämiselle
http://m.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/li-andersson-liikenneverkkoesitys-avaa-reitin-teiden-yksityistamiselle/6270782
"Vasemmistoliiton puheenjohtaja Li Andersson lyttää liikenneministeri Anne Bernerin (kesk.) esityksen liikenneverkon yhtiöittämisestä.
Anderssonin mielestä tämä avaa tien teiden yksityistämiselle, mutta ei poista nykyistä korjausvelkaa ja investointivajetta.
Autoveroesitys taas ilahduttaa Anderssonin mukaan lähinnä autokauppiaita ja heitäkin vasta pitemmällä aikavälillä. Eniten halpenevat suuripäästöiset ja kalliit autot, mikä on ristiriidassa päästötavoitteiden kanssa, Andersson huomauttaa".
- Asiaa.
LI ANDERSSON ANNE BERNERIN MALLISTA: HALLITUS LAITTAMASSA SUOMEA MYYNTIKUNTOON
http://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/3658584-li-andersson-anne-bernerin-mallista-hallitus-laittamassa-suomea-myyntikuntoon
”Yksityiset palveluoperaattorit tulevat tekemään voittoa tienkäyttöoikeuksien myynnillä, joten liikenneverkkoihin on entistä vähemmän rahaa käytettävänä.”
Vasemmistoliiton puheenjohtaja, kansanedustaja Li Andersson tyrmää ministeri Anne Bernerin torstaina esittämän liikenneverkkojen yhtiöittämisen.
– Hallituksen julkisen infrastruktuurin ja julkisten palveluiden yhtiöittämislinja jatkuu Metsähallituksen, valtion kehitysyhtiön ja sosiaali- ja terveydenhuollon jälkeen liikenneyhtiöllä. Hallitus on nyt selvästi laittamassa Suomea myyntikuntoon, Andersson toteaa.
Berner esittää, että Suomen tieverkko siirtyisi uuteen liikenneverkkoyhtiöön vuoden 2018 alusta. Bernerin esityksessä liikenneverkkoyhtiön omistaisi sen alkuvaiheessa Suomen valtio ja maakunnat yhdessä. Yhtiöittäminen tuo mukanaan mahdollisuuden, että tieverkko yksityistetään myöhemmin. Jo alkuvaiheessa yhtiön rinnalla palveluista vastaisi niin kutsuttuja operaattoreita, eli yksityisiä yrityksiä.
Esityksessä vähennetään liikenteen verotusta tuntuvasti ja korvataan sitä käyttömaksuilla. Anderssonin mukaan liikenneverkon rahoituksen kerääminen maksuilla verojen sijaan ei poista nykyistä korjausvelkaa ja investointivajetta, eivätkä maksut välttämättä johda päästöjen vähentymiseen".
Antti Rinne: Kansakunta eriarvoistuu myös väylien kautta
http://www.sss.fi/2017/01/antti-rinne-kansakunta-eriarvoistuu-myos-vaylien-kautta/
Liikenneverkkouudistus on osa hallituksen ideologiaa pakkoyhtiöittää yhteiskuntaa, kommentoi sosialidemokraattien puheenjohtaja AnttiRinne.
Hän muistuttaa, että nykyistä tiestöä on jo rahoitettu, rakennettu ja ylläpidetty veronmaksajien kukkaroista kymmenien vuosien ajan. Hän pelkää, että tiestöä ollaan nyt muuttamassa yritysten kilpailukentäksi.
– On erittäin iso riski, että kansakunta eriarvoistuu myös väylien kautta niin, että maaseudulla vanhoilla autoilla ajavat olisivat käsittämättömässä tilanteessa, Rinne sanoo STT:lle.
Rinne ei usko, että hanke lopulta toteutuu ainakaan Bernerin esittämällä tavalla, jos se toteutuu lainkaan. Rinteen mielestä tiestöä koskevat suuret hankkeet pitäisi valmistella parlamentaarisesti.
Vihreiden Niinistö: Silmänkääntötemppu
Vihreiden puheenjohtaja Ville Niinistö ei usko, että liikenneministeri Anne Bernerin (kesk.) kaavailema liikenneverkkouudistus toteutuu. Niinistön mielestä kyseessä on silmänkääntötemppu, jolla viedään valtaa pois demokraattisista päätöksentekoelimistä yhtiöihin ja pienemmän piirin päätettäväksi. Se vaarantaisi Niinistön mukaan kansanvaltaista päätöksentekoa.
– Berner käyttää kiirettä poliittisesti hyväkseen ja koettaa viedä hanketta väkisin eteenpäin. Mitä laajempi keskustelu hankkeesta käydään, sitä epätodennäköisempää on, että hän saa ehdotuksensa läpi, Niinistö sanoo STT:lle.
Niinistön mukaan kaikki Bernerin esittämät hankkeen hyödyt eivät voi olla yhtä aikaa totta. Niinistö muistuttaa, että valtionyhtiön ottama velka olisi joka tapauksessa todellisuudessa julkista velkaa.
Perussuomalaisilta ”ei” yhtiöittämiselle tässä muodossa
Perussuomalaiset eivät kannata liikenneverkkoyhtiöittämistä tässä muodossa, kommentoi puolustusministeri Jussi Niinistö (ps.) liikenne- ja viestintäministeriön selvitystä.
Hänen mukaansa perussuomalaiset ovat sitoutuneet vain selvityksen tekemiseen. Hallitus ei ole asiasta mitään sopinut tai päättänyt.
– Mahdolliset jatkotoimenpiteet ovat täysin auki, Niinistö sanoi STT:lle.
Niinistön mukaan liikenneverkon korjausvelka on syytä kuroa umpeen, mutta se voidaan tehdä myös toisella tavalla.
– Kun esimerkiksi puolustuspolitiikkaa hoidetaan hyvin parlamentaarisen valmistelun pohjalta, niin miksei liikenneverkon investointejakin voitaisi parlamentaarisen valmistelun perusteella sopia yli hallituskausien puolueiden kesken, Niinistö sanoi.
Li Andersson: Esitys avaa reitin teiden yksityistämiselle
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Li Andersson lyttää liikenneministeri Anne Bernerin (kesk.) esityksen liikenneverkon yhtiöittämisestä. Anderssonin mielestä tämä avaa tien teiden yksityistämiselle, mutta ei poista nykyistä korjausvelkaa ja investointivajetta.
Autoveroesitys taas ilahduttaa Anderssonin mukaan lähinnä autokauppiaita ja heitäkin vasta pitemmällä aikavälillä. Eniten halpenevat suuripäästöiset ja kalliit autot, mikä on ristiriidassa päästötavoitteiden kanssa, Andersson huomauttaa.
”Päällekkäisiä tiemaksuja ei tarvita”
Veronmaksajain Keskusliitto pitää liikenneministeriön esitystä aikaan sidotusta tiemaksusta tarpeettomana ja nykyisten ajoneuvoverojen kanssa päällekkäisenä. Toimitusjohtaja Teemu Lehtinen arvioi, että uudesta tiemaksusta aiheutuisi perusteetonta vaivaa ja ylimääräisiä kustannuksia sekä autoilijoille että viranomaisille.
Öljy- ja biopolttoainealan mielestä liikenneverkon kehittämisehdotus asettaa autoilijat eriarvoiseen asemaan. Toimitusjohtaja Helena Vänskän ensivaikutelma on, että autoilijoiden kokonaiskustannukset eivät ainakaan alene huolimatta liikenne- ja viestintäministeriön kaavailemista veronkevennyksistä.
– Toisaalta autoilijoille tulisi tienkäytön vuosimaksu. Autoveron poistohan hyödyttäisi vain heitä, jotka olisivat ostamassa uutta autoa, toteaa Vänskä.
”Autoveron poistaminen hyödyksi ympäristölle”
Autokaupan etujärjestöt suhtautuvat myönteisesti liikenne- ja viestintäministeriön ajatukseen autoilun verotuksen uudistuksista.
Autotuojat ja Autoalan Keskusliitto sanovat kannanotossaan, että aikaan ja kilometreihin sidottu asiakasmaksu olisi veropohjana sosiaalisesti oikeudenmukaisempi kuin nykyinen autovero. Ilman autokannan uudistumista Suomi ei saavuta tavoitteita liikenteen hiilidioksidipäästöjen vähentämisestä, koska autokanta on maassa vanhaa.
Ehdotuksessa autovero poistettaisiin kokonaan ja ajoneuvovero alenisi alle puoleen nykyisestä. Samalla polttoaineveroa alennettaisiin noin 200 miljoonalla eurolla.
STT
Berner suunnittelee yksityistietä ja yksityisjunaa Jäämerelle. Siellä on öljyä.
Joku kepuli saa hyvän miljoona bisneksen kun jokaiseen autoon saa myydä Berner lain pakottaman laitteen.
Ja autoilihan laskuun.
30€ joka autolta ja niitähän on aika paljon.
Kepulit ovat vekkuleita.
En kyllä ymmärrä ihmisten kitinää siitä, että liikenneväylät yhtiöitettäisiin ja teitten käytöstä perittäisiin sitten käyttömaksuja. Tämän mukana hyvänä puolena esim. autovero saataisiin kokonaan poistettua ja polttoaineveroa kevennettäisiin/ poistettaisiin. Haluaako jengi oikeasti ajaa sillä 30 vuotta vanhalla corollalla ja tankata hemmetin kallista bensaa? Ulkomailla tiekäyttömaksut on todettu toimivaksi järjestelyksi ja kappas vaan, esim. saksassa 50 000e bemarista ei siellä tarvitse maksaa toista 50 000e vielä päälle veroja. Ajelkaa vaan niillä vanhoilla rutkuilla.
Niin, siis autojen ja polttoaineen hinnat laskevat, muut kulut nousevat. Köyhät lakkaavat ajamasta, ehkä luopuvat autosta kokonaan, jolloin nämä liikenneyhtiöt joutuvat rahoittamaan toimintansa nostamalla maksuja tai perimällä niitä myös paikallaan seisovista autoista.
Tienkäyttöoikeuksien siirtäminen yksityisille yrityksille, jotka edelleen markkinoivat niitä kansalaisille, sisältää riskin yksityisen luonnollisen monopolin syntymisestä. Näin on jo käynyt sähkön siirrossa, mikä koettiin karvaasti vuosi sitten, kun Caruna ilmoitti ennätysmäisistä siirtohintojen korotuksista.
Olisiko+näiden+elintärkeiden+resurssien+ja+potentiaalisten+luonnollisten+monopolien+tapauksissa+mahdollista+toimia+seuraavasti:
1.+yhteiskunta+lunastaa+nämä+haltuunsa+kohtuullista+korvausta+vastaan.+
2.+yhtiöt+muutetaan+osuuskunniksi+tai+annetaan+omistusosuuskuntien+omistukseen,+siis+resurssin+tarvitsijoiden+hallintaan+osuuskunnan+kautta
3.+osuuskunnan+säännöissä+ehtona,+että+yli+50%+määräysvallan+luovuttamisesta+järjestettvä+osuuskunnan+jäsenten+kesken+sitova+äänestys+ja+säännön+muuttaminen+mahdollista+vain+jäsenten+sitovalla+äänestyksellä+5/6+osan+äänimäärällä.
Itse+tekisin+sen+vaan+noin.
Osuuskunta+voisi+halutessaan+ostaa+toimintoihinsa+ja+resurssien+hyödyntämiseen+tarpeelliksi+katsomansa+palvelut+markkinoilta+(tai+järjestää+ne+itse,+miten+jäsenistö+päättää)
EU:n+sisälle+tulisi+välittömästi+ryhtyä+muodostamaan+rintama,+jonka+maat+sitoutuvat+tarvittaessa+irtautumaan+eurosta+ja+pahimmillaan+jopa+EU:sta+(järjestäen+keskinäisen+järjellisesti+järjestetyn+vapaakauppa-alueen)+mikäli+niitä+yritetään+pakottaa+hyväksymään+vapaakauppasopimuksia,+jotka+sisältävät+sanktioita+tai+yrityksille+maksettavia+korvauksia.
Yritysriskin+ulkoistaminen+valtoiden+maksettavaksi+on+suomeksi+sanottuna+KOMMUNISMIA.
Ja+märkäkorva-Sipilälle+tiedoksi,+että+niin+sen+olisi+tehnyt+myös+rehellinen+kristitty+Alkio.
Ei Berner päätä tästä liikenteen maksuista, laitteista tai yhtiöittämisestä. Siitä on vasta tulossa mietintö. SDP ja muut puhuu naama punaisena, kuinka ihmisiä aletaan seuraamaan ym..Asia etenee nyt eri toimijoiden käsiteltäväksi, sitten valmistellaan lakia, joka menee valiokuntien, vasta sen jälkeen asiasta tehdään päätös. Prosessi on vielä pahasti kesken.
No jostain ollaan Liin kanssa samaa mieltä.
Kannattaisi lukea Anderssonin omia sivuja tai Kansan Uutisia, niin tietäisi mitä mieltä Andersson eri asioista on oikeasti. "Netissä" kun liikkuu kaikenlaista väärääkin tietoa ja ihan propagandaa.
Kansan Uutisten etusivun ykkösuutinen on ollut nyt kaksi päivää Bernerin bisnekset ja Anderssonin kritiikki niihin. Tässä on sinne linkki:
http://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/3655102-li-andersson-bernerin-liikenneyhtio-hylattava
Yksi niitä harvoja asioita mistä minäkin olen Liin kanssa samaa mieltä.
Yhtiöiden rahankäyttöä on vaikeampi valvoa kuin julkisten toimijoiden. Siksi Berner ja Sipilä sitä hinkuvat.
Berner haluaa yhtiöittää kaiken, että Sveitsissä salaisilla pankkitileillä operoivat suursijoittajat pääsisivät tienamaan Suomen valtion veronmaksajien rahoilla rakentamista teistä, silloista, raiteista ja lentokentistä.
Vedätysyritys!
Huhtikuun kuntavaaleissa kepulaiset ulos valtuustoista! Berner ja Sipilä eivät uskalla edes asettua ehdolle!
Huomenna nähdään miten Bernerin huijaus puree.
Berner kuuntelee vain Autotalo Laakkosta:
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14683534/berner-kuuli-autokauppiaita-ja-unohti-ministeriot
Valtiovarainministerillä esimerkiksi voi olla tänään jotakin sanomista.
Vasemmistoliitolle tärkeitä asioita ovat:
- liikenneväylien kunnossapito ja kehittäminen
- julkisen liikenteen sujuvuus ja saavutettavuus
- liikenneturvallisuus
- kansalaisten yksityisyyden suoja
- oikeudenmukaisuus maan eri osien välillä
- ilmastopäästöjen ja ympäristövaikutusten nopea vähentyminen
Tämä kaikki on saavutettavissa paremmin ja tehokkaammin ilman Bernerin ja oikeistohallituksen suunnittelemaa väylien yhtiöittämistä.
Kansanedustaja Markus Mustajärvi (vas.) sanoo, että liikenneministeri Anne Bernerin (kesk.) esittämä liikenneverkkoyhtiö johtaa autoilijoiden rahastusautomaattiin.
– Jos liikenneverkon ylläpito siirtyy yhtiön alle, tietää se vääjäämättä alemman asteisten teiden rapistumista entisestään etenkin Pohjois-Suomessa ja kansalaisten eriarvoisuuden lisääntymistä. Etäisyydet ovat pitkiä, luonnonolot vaativia ja käyttäjiä vähän.
Mustajärven mukaan valtava kansallisomaisuus, liikenneverkko, siirtyisi suoran demokraattisen päätöksenteon ja valvonnan ulkopuolelle Bernerin esityksen myötä. Liikenneverkko ei olisi enää riippuvainen valtiontaloudesta mutta ei myöskään demokratiasta.
– Liikenneverkon ohella ministeri Berner on kehittämässä kyttäysautomaattia, jotta kansalaisten taskut saataisiin kupattua mahdollisimman tyhjiksi.
Lue lisää: http://yle.fi/uutiset/3-9411947
siksi li anderssonni takaa tiet samanlaisiksi kuin venäjällä.
Suomen kansallisomaisuutta ei yhdessä vuodessa yhtiöitetä. Berner saa tästä hyvästä kenkää ja suunnitelmat lentävät romukoppaan.
ENSIN on saatava nykyinen systeemi korjattua eli rankaisemaan niitä jotka saastuttavat.
Sekavaa systeemiä suunnitellaan entisten systeemien korvikkeeksi jotta kukaan ei ymmärtäisi missä mennään.
Sekavuudella saadaan ihmiset erimielisiksi ja silloin päättäjät pystyvät helpoiten viemään läpi omat hankkeensa.
Käsittämätöntä, että tässä maassa pystytään pitämään yllä laadukkaan maan illuusiota vaikka asiat ovat sairaan sekaisin ja päättäjät aivan eksyksissä.
Kuka onkaan sanonut että PERKELE ja saatanakin pukeutuvat valkeuden enkeleiksi jotta voisivat saada hankkeitaan läpi.
Äänestämme kuntavaaleissa oikeistohallituksen vähemmistöön kaikissa kaupungeissa. Sen jälkeen on toinen ääni moottorisahassa.
Li on mielestäni oikeessa. Ton kok. bernerieukon komennustehtävä on nyt nähty. Toivottavasti joskus saadaan ilmi 'salainen' tieto, kuinka paljo yhen asian "maatuska" tulee maksamaan, juhan, paskaPaulan ministeriön avittamana?
10 miljoonaa, verotonttuu?
Persut ja Orpokin hylkäsivät Bernerin ja tulivat Vasemmistoliiton kaistalle. Berner ajoi oikealta ohi.
Ilman talvirenkaita turvaverkkoon.
Bernerin ja Sipilän aikana Keskusta yhdessä vuodessa katosi Suomesta. Jäljelle jäivät vain Vasemmisto ja OIkeisto.
Vasemmistoliiton sinnikkyyden ansiosta muutkin puolueet ymmärtävät jo, että Berner on tuhokapitalisti ja saa aikaan pelkkää tuhoa. Sipilä poikkeus mutta hänhän tuon palkkasikin.
Edellinen liikenneministeri Kyllönen nykyisen liikenneministeri Bernerin aikeista:
"Voin vakuuttaa, ettei tästä ajatuksesta synny kauppoja suomalaisten kanssa ja sitä tosiasiaa on hyvä kunnioittaa."