Suomen kokeneimpiin yritysjohtajiin kuuluva Jorma Eloranta sanoo totuuden viime aikojen Sipilä kohuista. Juridista saivartelua, Sipilän tahallista Kiusaamista.
tässä totuus!
glx
25313
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
jorma eloranta ei ole juristi. kuuluu toki esim. elektrobitin entisen tj:n tai puolison lähipiirin hyviin kavereihin. puolustanut heitäkin
Eloranta juristi tai ei,mutta kai myönnät sen, että asioista on paremmin perillä kun esim sinä.
Suoraselkäinen yritysjohtaja joka ei ala joukonjatkoksi vihervasemmiston tyhjäntoimittajille kuoroon, millä yritetään horjuttaa enemmistöhallitusta.
Siellä oli koko vihervasemmisto metsäsikoja myöten edellisessä hallituksessa.
Kai niissä joku vika oli, kun että niitä jatkoon muistaneet äänestää.
Nyt on turha kitistä,ei kai tuomosta porukkaa kukaan ota tosissaan?
Ei korppi korpin silmää noki.
Jos avauksen otsikkoa soveltaa tekstiin, se on varmaan tulkittava niin, että Jorma Eloranta on noin sanonut. Se lienee totuus. Mutta en menisi sanomaan Jorma Elorannan mielipidettä miksikään totuudeksi. Ihmettelen, miltä pohjalta niin voitaisiin edes sanoa? Muun kuin kepu-uskon pohjalta?
Jos Jorma Eloranta tietää totuuden, miksi vatuloida asioissa sen enempää?
Kysytään vaan Jorma Elorannalta ja siinä se ja sepä siitä ja sen "totuuden" uskottavuudesta.
ps. Joku tässä taannoin kummeksui, kun keskeneräistä asiaa kommentoidaan professorien taholta. Nyt ei kuitenkaan haittaa tee, kun joku yrityspamppu kommentoi. Yrityspampun kommentti on peräti totuus oikein huutomerkillä korostettuna avaajan mielestä;)
Niin mikä siinä Jorma Elorannan lausunnossa oli valhetta?
Näytäpä viesti, jossa sanotaan sitä valheeksi.
Minustakin sitä on vain totuutena esiin tuotu. Tämän ketjun avauksessakin.
ps. Asiaan kuulumaton kommentti.
Minusta Tuulikki Elorannalla ei ole yhtään sellaista musiikkikappaletta, josta hänet erityisesti muistettaisiin.
Vanhan venäjän luona oli Eila Pienimäen kappale. Ei kun veräjän. Mutta laulaja kuitenkin oli Eila Pienimäki.
Elorannan lausunto on totuus siksi, että se perustuu tosiasioihin ja tietämykseen . Tämän palstan Sipilä arviot perustuvat Keskusta kaunaan ja vihaan.
voihan se olla niinkin ,että Jorma puhuu niin totta kuin vain osaa. Jäättenmäkikin sanoi niin.
Siinä yksi sellainen tyyppi, jonka olisi syytä pitää turpansa kiinni ja keskittyä hommiinsa, johon on aivan ylipalkattu.
Köh köhh Jomppa Eloranta FortumNesteessä.
Pelastimme sipiukon chempolisin konkurssifirman ja annoimme muutaman millin valtion tukiaisrahaa.Toki firma on toiminut tukirahoilla ja tuottanut tappiota jo 15 vuotta.Bioliotus toimii kuin talvivaarassa.
Kassavajekkin vain 7 miljoonaa euroa ja ei löydy rahoittajaa kuten ei kuravaarankaan ,paitti valtio.
Ouh jiisus!!!!
Eloranta on hallituksen talutusnuorassa ja tekee JUST niinkuin Sipilä käskee. Pelkkä poliittinen nyökkylehmä. Jolla palkkiovirka Nesteessä. Montakohan miljoonaa kansalle maksoi tuo puolustuspuhe sen aika näyttää.
http://www.itavayla.fi/newsdesk/uploads/2015/syyskuu/Sipila+ja+Neste.JPG
Ja"+hyvät+veljet"+ottavat+kuppia+ja+päättävät+kulissien+takana...no+miksi+ei+ole+tullut+muita+puolustamaan+Juhaa+kuin+Jorma,+joka+haluaa+Nesteen+valtionosuuden+(nyt+50,1+%)+pienentämistä+yhtiöstä+ja+jonka+vain+Juha+nyt+voi+teteuttaa.
En ole lukenut Elorannan mietteitä, mutta oletan, että kyse on vain Elorannan mielipiteestä, jonka joku sipilisti haluaa nyt omaksua ja esittää totuudeksi, koska se mielipide häntä miellyttää.
Noin se menee muillakin kuin kepuloisilla, ei tuollainen ole pelkästään kepuloisominaisuus.
Joskin kepuloisissa tuollainen hurmoksellinen kepu-uskovaisuus/-uskollisuus, eli puolueeseen sitoutuminen voi esiintyä korostuneemmin kuin muiden puolueiden kannattajissa suhteessa heidän kannattamiinsa puolueisiin.
https://www.youtube.com/watch?v=aM8zUDnqoq4
"Nesteen+hallituksen+puheenjohtaja+Jorma+Eloranta+kertoo,+että+valtion+uusi+omistajapolitiikka+avaa+yhtiölle+tiettyjä+mahdollisuuksia.+Valtion+omistusosuus+Nesteessä+voisi+pudota+alle+50+prosenttiin+esimerkiksi+yritysjärjestelyn+tai+osakeannin+yhteydessä.+Mitään+ei+kuitenkaan+ole+tekeillä.+
Eloranta+korostaa,+ettei+uudella+omistajapolitiikalla+ole+vaikutusta+yhtiön+liiketoimintaan.+
Pääministeri+Juha+Sipilän+mukaan+33,4+prosentin+omistusosuus+riittää+turvaamaan+valtion+strategiset+intressit+Nesteessä."
Tämän+oman+tavoitteen+takia+Eloranta+peesaa+nyt+omistajaohjauksesta+vastaavaa+pääministeriämme.++Muutenhan+tämä+Jorman+taavoite+ei+toteudu+(valtio+omistaa+nyt+50,7+%)+ja+siksi+sitä+on+pääministerikin+ajanut+yhteisen+edun+nimissä.
Hyvät+veljet+-järjestö+on+vahvempi+kuin+tavallinen+pölliäinen+tietääkään.++Kyllähän+tämä+maa+on+siksi+täynnä+kulissien+takana+tapahtuvia+lehmänkauppoja.
SIPILÄ ON MÄTÄ PASKA SAMOIN KUIN SUOMEN HISTORIAN HUONOIN HALLITUS!!
Ei kukaan halua paluuta saivarteluhallitukseen!
Elinkeinoelämän edustajat kokevat kansalaisten turvaksi ja kansalaisoikeuksia puolustavan sääntelyn turhaksi ja kokevat tällaisen normiston nimenomaan juridisena saivarteluna.
Ensinnäkin eduskunta on säätänyt esteellisyyssäännökset. Niiden oletetaan siis olevan tunnettuja päättäjille. Toiseksi länsimaisessa yhteiskunnassa lähdetään siitä, että säädettyjä lakeja myös noudatetaan. Erityisesti tällaista noudattamista odotetaan ministereiltä ja muilta julkisen vallan käyttäjiltä.
Pääministerin on täytynyt tietää esteellisyyssäännöstön sisällöstä, koska oikeuskansleri oikein kädestä pitäen ohjeistaa ministereitä näissä asioissa ja on aina tarpeen mukaan käytettävissä. Lisäksi pääministeritason ihmiseltä pitää odottaa, että hän ymmärtää säännösten laaditun noudatettavaksi eikä vain huvin vuoksi.
Elinkeinoelämä on tyypillisesti vastustanut kaikkea sellaista sääntelyä, joka on rajoittanut bisneksentekomahdollisuuksia. On vastustettu kuluttajansuojalainsäädäntöä, työsuojelunormistoa ja on vastustettu kansanterveyslainsäädäntöä. Elinkeinoelämä on vuorollaan pitänyt kuluttajan eduksi laadittuja normeja turhana saivarteluna. Tupakkalainsäädännön normistoa tupakkateollisuus on vastustanut aina ja johdonmukaisesti.
Tähän samaan sarjaan kuuluu myös lähipiirin suosiminen ja korruptio. Niissä suhtautuminen on kuitenkin vaihdellut, koska kyse voi olla kilpailun vääristymisestä. Sen vuoksi yritykset ovat napit toisiaan vasten kilpailukysymyksissä joskin välillä solmivat laittomia kartellisopimuksia kuten on nähty. Jos kilpailun vääristämisyritykset kohdistuvat ei-kotimaiseen kilpailuun, toimintaa voidaan pitää jopa isänmaallisena ja toivottavana jossain putkinäköisten piirissä. Vähän tähän sarjaan kuuluu tämä Elorannan kommenttikin.
Mistä mahtaa johtua että Jorma Elorannan puhetta ei näytetty Puna Ylen uutisissa.
Oliko ehkä liian todenperäinen asia, ja sehän ei sovi asioita vääristelevän Ylen pirtaan. Kolmos kanavalta se kyllä näytettiin.
Tarja Halosen hirveät sepustukset kyllä näytetään. Että hyvän naapurimme Venäjän me kyllä tunnetaan. Mutta USA on suuri kysymysmerkki ?? Sanoi tämä arvon sosialisti rouva Halonen.
Mitenkä olisi silloin kun tulee tosi hätä, kumpiko meitä silloin auttaa. Halosen ja muiden vasureiden Venäjä, vai meidän enemmistön USA.
Nytkin nähtiin miten USA suojelee pieniä Balttian maita. Kun tuli harjoittelemaan sinne armeijansa voimin.
Kyllähän tämä Halosen Puutinkin, mielellään toisi tankit suomen puolelle.
Mutta sillä on vain se paha tapa, että se ei viekkään niitä pois. Kun harjoitukset on loppuneet. Vaan valtaa kyseisen maan, kuten Kalingraadinkin.
Venäjä ei ole Halosen eikä vasurien. Venäjähän on äärikapitalistinen ja monessa kohdin äärioikeistolaiseen suuntaan valunut valtio. Siellä demokratiavajeita ja ihmisoikeuksien loukkaamisia arvostelevat ovat suuria vihollisia. Yleensä tämäntyyppistä arvostelua harrastavat nimenomaan vasemmistolaiset. Vihreiden Heidi Hautala on suorastaan persona non grata Venäjällä.
Vasemmistossa ja vihreissä näyttäisi olevan enemmän sellaista ilmaa, että suurvaltapolitiikkaan suhtaudutaan ylipäätään nuivasti ja epäillen. Presidentti Niinistö vaikuttaisi olevan paljolti ellei jopa kokonaan näillä samoilla linjoilla. Suomen kansan enemmistö ei halua sotilaallisia liittolaisia muista kuin Ruotista. EU-maathan ovat muutoin Ruotsi mukaan lukien liittolaisia jo sopimusperusteitse. Eli Ruotsin kanssa liittoumista haluttaisiin tiivistää vielä erikseen.
USAn sotilaiden tuleminen Baltian maihin perustuu Obaman hallinnon aikaisiin päätöksiin. Trumpin esikunnasta on viestitetty ihan muuta ja baltit ovat asiasta enemmän kuin paniikissa. Pisimmälle meni Newt Gingrich, joka kuvaili Viro Pietarin esikaupunkiksi ja sanoi, ettei USAn apu tositilanteessa yksin tällaisille maille ole mitenkään itsestään selvää vaan päinvastoin jopa epätodennäköistä. USAssa on noussut jälleen suuri kohu itsensä tulevan presdientin Venäjä-suhteista. Trump näyttää edelleen ihailevan Putinia enkä ole havainnut Tarja Haloselta missään samassa määrin Putinia ylistäviä sanoja.
Suomella on kokemusta sotilaallisesta liittoumisesta Venäjän edeltäjän eli Neuvostoliiton kanssa. Ne kokemukset eivät olleet kovin huonoja, joskaan ei sellaiseenkaan tietysti pidä enää pyrkiä. Tankkejaan neukut eivät tuoneet Suomeen, vaikka Kepun Ahti Karjalainen oli erityisen suopea sillekin ajatukselle. Kekkonen onneksi täystyrmäsi Karjalaisen haaveet.
Kun Elorannalla on näyttöä muustakin, kuin pelkästään kaverien "pyörittämästä" hallitusammattilaisen urasta, eli osoitus siitä, että kykenee jotain luomaan ja rakentamaan, edes menestyksekkäästi ilman veronmaksajien rahallistatukea säilyttämään, jotain monopolinomaista "liiketoimintaa", sen jälkeen voi herra alkaa esittämään mieleipiteitään.
Siis ensin pätevöityminen ja näytöt, sitten kerrotaan "tosiasioita" klubi- ja loosikavereista.
hih hih Putin tulee minua tapamaa vuoden aikana otan hyvä suuimutukset niin Vladi tykkää hih hih
No olihan puhetta ja silkkaa paskaa, muutenhan ei Suomessa tarvittaisi yritystukea.