Tielaitoksen vika?

Olen tässä pari päivää seurannut kirjoittelua Loimaan kolarista enkä todellakaan ymmärrä miksi syyllistä on haettu tielaitoksesta, koska tietä ei oltu aurattu ajoissa.

Jos kuljettaja ei ymmärrä että 10 cm lumessa ei ajeta enää kuten "normaaleissa" oloissa, niin kyllä vika on ihan kuljettajassa. Ja tuollainen lumimäärä tiellä NÄKYY.. se ei enää yllätä.

Kyseisessä tapauksessa vauhtia on ollut selvästi TODELLAKIN liikaa ,koska esim 40 km /h vauhdissa ei noin monta ruumista olisi edes tullut.

Tietysti tielaitos olisi voinut hoitaa hommansa paremmin mutta syy kolariin on kuljettajassa.

Millon me ihmiset opimme taas "kuuntelemaan" luontoa ja elemään sen kanssa. Emme voi kuvitella että tielaitos poistaa talven tielä.
Tielaitos ei poista talvea eikä elektroniikka korvaa kuljettajan tekemiä virheitä eikä elektroniikka kumoa fysiikan lakeja.
11978
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Yhteenveto....

Erittäin huono keli.
Kokematon kuljettaja.
Takavetoinen auto.
Ehkä vilkas seurue.
Turvavyöt ei käytössä.
Vastaan tuleva auto. (sattumalta)
Alkoholi?


Eli lopputolos on se että Tiehallinto on syyllinen koska ei ollut juuri onnettomuushetkellä auraamssa juuri kyseistä tienpätkää, eikä saa "pikkuisista" autoveroista tarpeeksi määrärahoja valtiolta, eli tiehallinto on SYYLLINEN!

Aivan kuten Aasian katastrofi oli ulkoministeriön syytä.

(Teksti lainattu piikittäjältä, jippiin palstalta)

Äänestä
  • Olet nyt hakoteillä kyllä se kunnia syyllisyydestä nyt kuuluu Hannu Karpolle.

    Äänestä

Tielaitoksen muututtua Tieliikelaitokseksi tienpito on mennyt -mikäli mahdollista- entistäkin leväperäisemmäksi. Ilmoitukset vaarallisista näkemäesteistä eivät johda toimenpiteisiin, aurakalusto seisoo, suolaus on ainoa keino tienpitoon, rahat tuhlataan mm valvontakameroiden pystytykseen tappavan uraiselle kasitielle jne jne.

Autoilijoilla on oikeus odottaa tieverkon hyvää hoitoa ja ylläpitoa maksamillaan kohtuuttomilla veroilla, olisikin aika saada teoistaan tai tekemättömyyksistään vastuuseen niin Tieliikelaitos kuin liikenneministerikin.

Totta on, että ajotaito tuntuu kadonneen, syytä siihen voi etsiä myös päättäjien suunnalta.

Äänestä
  • Älkää nyt hyvät ihmiset syyttäkö tielaitosta jos joku nuorisoporukka hurjastelee ja kuski tappaa koko porukan..ratin takana se vika on.

    Äänestä

  • Minä en ymmärrä että miten voidaan syyttää tien hoitajaa?? Tietysti tien pitäisi olla hyvässä kunnossa, jossa voidaan ajaa normaalia nopeutta yms mutta jos tiellä on 10 cm lunta niin eikö kuljettajan vastuulla ole se, että hän ajaa silloin sellaista nopeutta ettei auto lähde käsistä??

    Missä tielaitos lupaa että jokaisella tiellä ja kaikissa oloissa tiellä pystyy ajamaan 80 km /h??

    Kyllä nyt haukutaan väärää puuta. Syyllinen makaa ruumishuoneella. Kallis hinta pienestä virheestä.

    Äänestä

  • Tielaitos Lakkautettiin jo vuosia sitten. Tilalle tuli Tiehallinto joka vastaa tiestön kunnossapidosta käyttämällä urakoitsijoita, joista yksi muiden joukossa on Tieliikelaitos. Kaikki raha, jota tienpitoon käytetään, kulkee Ministeriön ja Tiehallinnon kautta - Samoin päätökset.

    ...ja tosiaan: Olisi mukavaa, kun Suomessa olisi aina kesä, mutta kun ei vaan ole(surullista)... Vika löytyy useimmiten ratin ja penkin välistä! Kelit vaihtelee ja sen mukaan on sovitettava oma ajamisensa! Jokaisella on joskus kiire ja vaikka näyttämisen halu, mutta ei se keli niitä autoja runttaa, vaan liian kova vauhti!!!!!!!!!

    Äänestä

  • Jani kirjoitti:

    Minä en ymmärrä että miten voidaan syyttää tien hoitajaa?? Tietysti tien pitäisi olla hyvässä kunnossa, jossa voidaan ajaa normaalia nopeutta yms mutta jos tiellä on 10 cm lunta niin eikö kuljettajan vastuulla ole se, että hän ajaa silloin sellaista nopeutta ettei auto lähde käsistä??

    Missä tielaitos lupaa että jokaisella tiellä ja kaikissa oloissa tiellä pystyy ajamaan 80 km /h??

    Kyllä nyt haukutaan väärää puuta. Syyllinen makaa ruumishuoneella. Kallis hinta pienestä virheestä.

    Toivottavasti myös sinä kuulut siihen joukkoon joka osaa ajaa olosuhteiden mukaan?

    Äänestä

  • Mummo kirjoitti:

    Älkää nyt hyvät ihmiset syyttäkö tielaitosta jos joku nuorisoporukka hurjastelee ja kuski tappaa koko porukan..ratin takana se vika on.

    Kyllähän ton kritiikin tulis suunnata kohti arkadian mäkeä ja tiehallintoa. siellä niistä asioista päätetään. tieliikelaitos on vain yksi monista tiehallinnon rengeistä. silloin asiat olikin hyvin kun tielaitos ja tiehallinto oli yhtä ja samaa. nykyään tieliikelaitos on valtion liikelaitos, jonka tarkoituksena on TUOTTAA RAHAA..

    Äänestä

moi.olen kanssasi täysin samaa mieltä.nopeus rajoitukset pitää olla korvien välissä.ei välttämättä tien vieressä.

Äänestä

Moi, kyllä tielaitos tekee kesäkeliä autoille. Ainakin Helsingissä yksikään auto ei osaa ajaa jos tiellä on 1 cm lunta. Apuun huudetaan tielaitosta, koska tie on jäänyt auraamatta ja arvaas mitä tulee tielaitos ja tyhjentää suolakuorman kilometrin matkalle eli noin 1 tonni suolaa. Mannerheimintie Erottajalta Ruskeasuolle on noin 6km. pitkä ja jos se aurataan se tulee niin kalliiksi että herrat huutaa, mutta laitetaan 6 tonnia suolaa päästään yhdelklä autolla ja saadaan loskainen katu. Se siitä Kesäkelistä.

Äänestä

Kyllä asia valitettavasti taitaa olla niin, että kun Tielaitos jakautui viranomaispalveluja tuottavaan Tiehallintoon ja hoito- ja maanrakennusurakoita tekevään Tieliikelaitokseen, teiden hoito ja rakentaminen alkoivat todella kärsiä.

Ennen em. töihin saatiin rahaa valtion pussista niin paljon kuin sitä ikinä tarvittiin. Nyt urakoista kilpaillaan muiden urakoitsijoiden kanssa, ja urakkahinnat on laskettava niin alas, että katetta ei aina jää lainkaan. Ja kun miinus-katteella tehdään töitä, joudutaan vähäistäkin porukkaa irtisanomaan jatkuvasti. Miehitys on ns. "oikeissa" töissä vajavaista, ja se näkyy niin työntekijöiden motivaatiossa kuin hoidon sekä rakentamisen laatutasossa.

Toista se on Pasilassa ja monissa muissa toimistohommissa: porukkaa on kuin meren mutaa, vaikkeivat tee mitään tuottavaa!

Ja tämä on tosi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jani kirjoitti:

Olen tässä pari päivää seurannut kirjoittelua Loimaan kolarista enkä todellakaan ymmärrä miksi syyllistä on haettu tielaitoksesta, koska tietä ei oltu aurattu ajoissa.

Jos kuljettaja ei ymmärrä että 10 cm lumessa ei ajeta enää kuten "normaaleissa" oloissa, niin kyllä vika on ihan kuljettajassa. Ja tuollainen lumimäärä tiellä NÄKYY.. se ei enää yllätä.

Kyseisessä tapauksessa vauhtia on ollut selvästi TODELLAKIN liikaa ,koska esim 40 km /h vauhdissa ei noin monta ruumista olisi edes tullut.

Tietysti tielaitos olisi voinut hoitaa hommansa paremmin mutta syy kolariin on kuljettajassa.

Millon me ihmiset opimme taas "kuuntelemaan" luontoa ja elemään sen kanssa. Emme voi kuvitella että tielaitos poistaa talven tielä.
Tielaitos ei poista talvea eikä elektroniikka korvaa kuljettajan tekemiä virheitä eikä elektroniikka kumoa fysiikan lakeja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu