Soinista seuraava pääministeri?

talousrikollisten.vangit

Timo Isosaari kirjoittaa:
"Suomen seuraava pääministeri piakkoin syrjäytettävän Sipilän tilalle on joko Timo Soini tai hänen huolella käsin poimittu seuraajansa.

Sipilään kohdistuvan ajojahdin syy on hänen vetämänsä agendan paljastuminen ja suosion lasku. Ajoituskaan ei ole sattumaa, vaan tarvitaan myrsky vesilasiin, kun hänen seuraajaansa valitaan parhaillaan Davosissa, mihin maailman johtavat talousrikolliset ovat kokoontuneet keskustelemaan ”vastuullisemmasta johtamisesta”. Suomea kokouksessa edustaa virallisesti Soini ja mukana on myös Jorma Ollilan oikea käsi, Risto Siilasmaa. Muista Suomen osallistujista ei ole annettu tietoja.

Mikä olisikaan luontevampi tapa vastata pelättyyn populismin nousuun kuin valita johtoon sille kasvot antaneita johtajia? Pääasia, että he tekevät työtä käskettyä.

Mielenkiintoista onkin nähdä, miten Sipilä perustelee vetäytymisensä ilman uusia vaaleja, vai sekoitetaanko pakkaa sopivasti ennenaikaisilla eduskuntavaaleilla. Siinä tapauksessa esiin voi nousta todellisia yllätysnimiä."

http://iitimo.puheenvuoro.uusisuomi.fi/229406-leivotaanko-soinista-seuraavaa-paaministeria

Lue myös viikon takainen ennakko Davosin talousrikosfoorumista: http://iitimo.puheenvuoro.uusisuomi.fi/229098-katseet-tiukasti-davosiin

3

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maksamme.velkaa

      Uolevi Raade ,joka silloisen nesteen toimitusjohtajana aikoinaan osallistui tuohon davosin talousfoorumiin- oli todennut toimittajalle haastattelun lopuksi ,että "kyllä se niin on ,että elämän tärkeimmät asiat on opittu äidin hellan vieressä".

      Toiset on oppinut ja toiset ei.

      • ymmärtämätön

        Ne jotka syntyvät maailmaan maksavat velkaa - mikä helvetin luonnonlaki se on?


      • siksipä
        ymmärtämätön kirjoitti:

        Ne jotka syntyvät maailmaan maksavat velkaa - mikä helvetin luonnonlaki se on?

        Koska lapset ja nuoret eivät käsitä asioita eikä päätä niistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      84
      5880
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3517
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      157
      2033
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      227
      1959
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      174
      1731
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      282
      1485
    7. Voiko olla, onko se tosiaan niin että

      Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵
      Ikävä
      57
      1021
    8. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      67
      1001
    9. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      21
      990
    10. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      109
      927
    Aihe